banner

Dünya ansiklopedi devi Türk eğitim yayıncılığına girmek istiyor
Dünya ansiklopedi devi Britannica Türk eğitim yayıncılığına girmek istiyor

britannica ansiklopedisiDünyada en uzun süreli yayımlanan İngilizce genel kültür ansiklopedisi unvanına sahip Britannica, 224 yıldır tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki evlerin de başköşelerinde kendisine yer buluyor. Bundan böyle basılmayacak olan Britannica, yayınlarını tamamen dijital olarak sürdürecek. Eğitim yayıncılığı denince akla ilk gelen firmalardan biri olan Britannica’nın Avrupa ve Ortadoğu Müdürü Caroline Kennard, FATİH Projesi’ni ve dünyadaki eğitim yayıncılığının geldiği noktayı dergimize anlattı.

10-15 yıl öncesini düşünürsek Türkiye’deki evlerin vazgeçilmez dekorlarından biri olan ve gazete kuponları sayesinde neredeyse ulaşmadığı aile kalmayan Britannica’nın stokları tükenince, yerine yenileri basılmayacak. Türkiye temsilciliğini, eğitim yayıncılığının önce gelen kurumlarından biri olan Çağlayan Kitabevi’nin yaptığı dev yayın, tüm dünyada gelişen dijital yayıncılığa paralel olarak yatırımlarını bu yöne kaydırırken, ülkemizdeki gelişmeleri de yakından izliyor. Müfredat çalışmaları yaptıklarını ve FATİH Projesi ile paralel olarak Türk öğrencilerin başvuru kaynaklarından biri olmayı hedeflediklerini ifade eden Kennard, Brittanica’nın teknoloji pazarındaki deneyimini aktarmayı amaçladıklarını söylüyor.

Dünyadaki eğitim yayıncılığı şu anda nasıl bir trend izliyor? Dijital alanda mı, yoksa basılı alanda mı bir artış var?

Britannica’nın Avrupa ve Ortadoğu Müdürü Caroline Kennard21’inci yüzyılda eğitim yayıncılığı oldukça önemli. Genel itibariyle teknolojinin, internetin ve küreselleşmenin gelişmesiyle birlikte, hepimiz birbirimizle daha fazla bağlantılı hale geldik ve bilgiler tek bir düğmeye dokunularak erişilebilir ve değiş tokuş edilebilir oldu. Her yaştan öğrenmeye meraklı olanlar bilgiye her yerden, her an erişebilir olmayı istiyorlar; dolayısıyla da öğrenmenin üniversitelerin, yüksek okulların ve okulların sınırları dışında da devam edebilmesini sağlamak üzere bu ihtiyaçlarının karşılanması görevi, eğitim yayıncıları olarak bizlere düşüyor. Eğitim kurumlarının online ve mobil eğitim materyallerine olan talebi de giderek artıyor ve bu durum bağlılık artışıyla birlikte giderek daha da artabilir.

Britannica, 240 yıldan bu yana basılı yayıncılık, 20 yıldan beri online yayıncılık ve son 2 yıldan bu yana da mobil olarak yayıncılık yapıyor. Bunun sonucu olarak, dijital yayıncılığın -eğer çoktan bunu gerçekleştirmemişse- geleneksel yayıncılığın yerini alacağına güçlü şekilde inanıyoruz. 20 yıldan uzun süredir dijital alandaki stratejimizi uygular durumdayız ve bu süre zarfında da dünyanın çeşitli yerlerindeki öğrenme meraklılarına güvenli, emniyetli, güvenilir, online ve dijital materyaller sağlıyoruz. İnsanlar cep telefonları ve tablet cihazlarından bilgiye erişmeyi sürdürdükçe, bunun giderek daha önemli bir hale geleceğine de inanıyoruz. Mart ayında açıkladığımız, simgemiz haline gelmiş 32 ciltlik Encyclopædia Britannica ansiklopedisini bundan böyle basılı ortamda yayımlamama kararımızı, bütünüyle dijital ve eğitim yayıncılığına odaklanabilmek için verdik. Bununla birlikte, yazılı basının da belirli bir yeri var ve muhtemelen her zaman da olacak. Dünya, farklılıkları oldukça fazla olan bir yer ve hatta Avrupa’dakiler de dâhil pek çok insanın hâlâ internete, bilgisayara veya akıllı cihazlara erişim olanakları bulunmuyor. Bunun da ötesinde, insanlar hâlâ kitaplardan öğrenmekten haz duyuyorlar. Bu nedenle her ne kadar basılı medya dünyası giderek önemini yitirse de onu tarihin derinliklerine göndermek için fazla aceleci olmamalıyız!İÇERİKLERİMİZİN YERELLEŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Türkiye’deki eğitim yayıncılığını ve FATİH Projesi’ni takip ediyor musunuz? Düşünceleriniz nelerdir?

FATİH Projesi’ndeki gelişmelerden ötürü oldukça heyecanlıyız. Britannica, Türkiye’de uzun ve gururla dolu bir yayıncılık geçmişine sahip ve bunu mobil çağa taşımaktan da oldukça heyecan duyuyoruz. Bu yeni dönemde öğrencilere ve öğretmenlere yardımcı olmak için dijital ortamları ve araçları kullanarak, müfredatlar arasında geçişe olanak verecek, çok çeşitli kaynaklarla projeye destek olabileceğimizi hissediyoruz. Britannica’nın teknoloji pazarındaki deneyimi ve yereldeki uzmanlığı bir araya getirildiğinde, bu çeşit bir program için güçlü bir konum oluşturuyor. Öğrencilere daha da fazla yardımcı olmak ve onları değişen dünyaya hazırlamak için, Britannica da daha fazla bir şekilde matematik ve fen bilimleri gibi müfredata özel ürünlere geçiş yapıyor. İçeriğin yerelleştirilmesi, bizim için heyecan verici bir gelişme ve her öğrencinin bizim zengin bilgi birikimimizden yararlanabilmesi mümkün olduğundan, FATİH Projesi’nde yer alabilmeyi umuyoruz. Türk eğitimine yatırım yapmayı sürdürmeyi istiyoruz. Bu dijital çağda, e-öğrenme ve e-güvenlik, ister üniversitede isterse yüksek okulda veya orta öğretim ile ilköğretimde olsun, yeni nesil için çok çok önemli.

Dijital yayıncılık alanında eğitim yayıncılığının etkisinin nasıl ve ne yönde olduğunu dözlemliyorsunuz?

Her sektörde olduğu gibi, eğitimciler de mevcut yeni ve güncel teknolojilerden azami şekilde yararlanmaya bakıyorlar. Bu, küresel bir olgu ve eğitim yayıncılığıyla sınırlı değil. Bunu sağlıktan bilime, medyaya vb. yaşamın her alanında görüyoruz. Eğitim yayıncılığı, çoğu zaman öğrencilerin izini takip etmesinden dolayı, geçmişten beri yeni teknolojilerin benimsenmesine öncülük edenlerden biri oldu. Öğrenciler genellikle masaüstü, diz üstü bilgisayarlara ve benzerlerine, eğitim kurumlarından çok daha önce erişim olanağı oluyor. Aşağıdan yukarıya doğru gelen bu baskı sebebiyle eğitim yayıncıları her zaman için öğrenme meraklılarının değişen ihtiyaçlarına hızla karşılık vermek ve devrimsel şekilde gelişen pazarlara ayak uydurmak zorunda kaldılar. Bu teknolojiye adapte olmak konusundaki uzman eğitim yayıncıları olarak, Britannica bu değişimin ön sıralarında bulunmaktan gerçekten gurur duyuyor.

Tüm dünyada eğitim yayıncılığı toplam kitap pazarının yüzde kaçını oluşturuyor? Bunun ne kadarı dijital yayın, ne kadarı basılı yayın?

Yayıncılık alanına ilişkin olarak tüm dünyayı kapsayan verilere sahip değiliz. Ancak ister gazetecilik isterse kitap yayıncılığı veya eğitim yayıncılığı alanında olsun, görüştüğümüz ve çalıştığımız herkesin ortak bir fikri var: dijital yayıncılık her daim büyüyor ve basılı yayınlar gittikçe daralıyor. Basılı yayıncılık alanındaki bu gerileme eğilimini, artık uzun yıllardır kendi satış rakamlarımızdan da görmekteyiz ki, ansiklopediyi basılı ortamda yayımlamama kararını bu senenin mart ayında almamızın sebebi de bu.

BİR NESİL BRİTTANİCA İLE BÜYÜDÜ

Kennard, Britannica ailesinin küresel eğitim yayıncısı olarak sahip olduğu mirastan gurur duyduğunu belirterek, “Geçmişimiz boyunca, onlara her zaman en son teknolojiyle birlikte sunulan açık, güncel ve uzman materyaller sağlamak suretiyle dünyadaki öğrenme meraklılarını eğitmeye gayret gösterdik. 250 yıldan bu yana yayıncılık sektöründe yer alıyoruz ve gelişimimiz ve gelecekteki genel görünümümüz, 21’inci yüzyıl ve ilerisinde de iyi bir konuma sahip olmayı sürdürmemizi sağlayacak” diyor. Dünya genelinde gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda milyonlarca kişinin Britannica ile büyüdüğünü ve buna dair hoş anılar dinledikleri ifade eden Kennard, öğrenme meraklılarının yeni nesillerini de eğitmeyi ve onlara ilham vermeyi nasıl sürdürdüklerini görmelerini istediklerini ve bu nedenle de herkesi dijital çağda da Britannica’ı deneyimlemeye davet ettiklerinin altını çiziyor.

Eğitimtercihi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.