banner

Zambak Yayınları Fatih Projesi için içerik üretecek
Eğitim yayıncılığı denildiği zaman akla ilk gelen firmalardan biri olan Zambak, artık meseleyi bir adım ileri taşıyor. Z-kitaplarla öğrencilere android uygulaması olarak edinebilecekleri 3 boyutlu, görselliği ön plana çıkaran zengin bir içerik sağlayan Zambak, öğretmenlere dağıttığı flash disk içeriğiyle de derse tam donanımlı hazırlanmalarını sağlıyor.

Türkiye’nin, gelişmiş dünya ülkeleriyle eğitim yayıncılığı alanında eşdeğer bir durumda olduğu söyleyen Zambak Yayınları Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Ceylan, matematik ve geometri yayınlarının da bir adım öne çıktığını anlatıyor. Ceylan’a göre, dijital yayıncılık Türkiye’de çok yeni bir kavram ve eğitim yayıncılığında basılı kitapların yerini kolay kolay dolduramaz. Fatih Projesi kapsamında dijital içerik üretmek için kendilerini geliştirdiklerini ve yakın zamanda katkı sunacaklarını de ifade eden Ceylan, z-kitap ve flash disk içeriklerini oldukça önemsediklerini belirtiyor.

Eğitim yayıncılığı denildiği zaman tam olarak ne anlamalıyız? Eğitim yayıncılığı, sadece temel ders kitaplarından mı ibarettir?

Biz yardımcı kitap alanında faaliyet gösteren bir eğitim yayıncısıyız. Düz hikaye, roman, masal gibi yayınların olmadığı, müfredat ile uyumlu öğrencilerin istifade edebileceği yardımcı ders kitaplarının, konu anlatım kitaplarının, test kitaplarının olduğu kitaplar üreten yayıncılık alanına eğitim yayıncılığı deniyor. Temel ders kitaplarının yanında hikaye ve masal kitaplarını, yardımcı test kitaplarını ve soru banaklarını da içeriyor. Eğitim yayıncılığını, kümülatif olarak öğrencinin ihtiyacı olan yayınları üreten yayıncılık alanı olarak tarif edebiliriz.

Türkiye, bugün dünyadaki eğitim yayıncılığında hangi noktada?

Dünya geneline baktığımız zaman, bu alanda Türkiye’nin iyi bir noktada olduğunu görüyoruz, çok geride değiliz. Eşdeğer olduğumuz kimi alanlarla beraber, bazı branşlarda dünyanın geri kalanından daha ileride olduğumuzu da söyleyebilirim. Örneğin matematik ve geometri gibi branşlarda dünya ile yarışır durumdayız. Yayın anlamında da eşdeğer durumdayız. Eğitim yayıncılığı ülkeden ülkeye değişiyor. Branş, takip ettikleri eğitim sistemi ve metotları değişiyor. Biz Avrupa, ABD gibi kulvarımızdaki ülkeler ile kendimizi kıyasladığımız zaman, yayıncılık anlamında eşdeğer durumdayız.

Eğitim yayıncılığı kapsamında, ders kitapları haricinde ne tür kitaplar basılıyor? Zambak, bu alanda ne tür bir boşluğu dolduruyor, ne gibi ürünler veriyor?

Ders kitabı derken şöyle düşünmek gerekiyor, Milli Eğitim’in 2003-2004’den beri dağıttığı kitaplar var. O kitapların yanında ekstra bir kitap vermiyor bakanlık. Sene başında kitabı öğrenciye veriyor ve işi bitiyor. Biz bu kitabın yanında sınavlara hazırlık diye tabir ettiğimiz soru bankalarını üretiyoruz. Yetmiyor, hikaye ve masal kitaplarını üretiyoruz. Temel dersleri kapsayan, bakanlığın vermiş olduğu kitapların içerik olarak daha zenginleştirilmiş ve öğrencinin daha kolay öğrenebileceği hallerini de üretiyoruz. Okul öncesi yayınlarımız var. Okul öncesinden 12’nci sınıfa kadar çocuklarımızın ihtiyacı olan bütün yayınları sunuyoruz.

Dijital yayıncılık, eğitim yayıncılığını nasıl etkiledi?

Dijital yayıncılık, ülkemiz için yeni bir kavram. Bu kavram, son bir yıldır Fatih Projesi ile beraber ortaya çıktı. Yayıncılığı nasıl etkileyeceğine dair bir şeyler söylemek için şu an erken. Bunu bir kaldıraç olarak düşünürsek, şuan kaldıracın bir tarafı aşağıda… Zamanla bu eşitlenecek, daha sonra belki mevcut basılı kitabın üzerine çıkacak. Bunun sürecini şu an kestiremiyoruz, belki 5 yıl olur, belki 10, belki 20… Bunu yaşayarak göreceğiz. Eğitim yayıncılığında basılı kitabın bir gün biteceği savına inanmıyorum. Çocuğun önünde kitap olmalı ki, öğretmen dersi işlerken tam anlamıyla derse entegre olup takip edebilsin. Yani kısa vadede böyle bir durum söz konusu değil. Orta ya da uzun vadede ise ne olacağını şimdiden bilemeyiz.

Zambak, Fatih Projesi kapsamında eğitim yayıncılığı alanında ne tür ürünler veriyor?

Biz Zambak, Coşku ve Değer yayınları olarak, şu anda üç markamızla da bu projenin getirdiği bütün bileşenlere hazır hissediyoruz kendimizi. Burada en büyük etken, dijital içerikler meselesi. Fatih Projesi, birçok bileşenden oluşuyor. Akıllı tahtası var, devletin dağıtmış olduğu tahtalar var, hem tahta hem de televizyon olarak kullanılan tahtalar var. Ayrıca normal içerikler de var. Sınıf donanımlarını da düşündüğümüzde birçok içerikten oluştuğunu görüyoruz. Kendimizi projenin içerik sağlayıcı kısmına hazırlamaya çalışıyoruz şu an. İçeriklerimizi hazırladığımız anda, tüm sunuşlarda katkı sunabileceğiz. Öncesinde öğretmenlerimize ücretsiz flash disk dağıtımına başladık.

Z-kitaptan bahsedebilir misiniz? Nasıl işleyecek? Sanırım bir andorid uygulaması. İndirilme oranları ne durumda?

Evet, Z-Kitap şimdilik bir Android uygulaması. Bizim içeriklerimiz iOS’ta hazır durumda şu an, arkadaşlarımız gerekli şartları sağladığı zaman sunuma vereceğiz. Z-Kitap, zenginleştirilmiş kitap demek. Basılı kitapta kağıt artı baskı ile yalnızca mürekkebi görmüş oluyoruz. Kağıda dokunuyoruz ve geçiyoruz. Dijital kitaplarda ise çocuklarımız şu an kendilerine dağıtılan tabletlere yüklediklerinde, videolar, animasyonlar, 3 boyutlu resimler, posterler görecekler. Konusuna göre ses kayıtlarına ulaşabilecekler. Kitap üzerindeki linkler sayesinde, internet erişimi olan noktalarda o içeriklere ulaşabilecekler. Klasik basılı kitabın dışında, öğrenmeyi kolaylaştırıcı, algıyı rahatlatıcı birçok görsel objeyi barındırıyor içerisinde. Yüklemeleri yayına yeni açtık, bir hafta 10 gün gibi kısa bir zamanda beklediğimizin üzerinde bir ilgi ile karşılaştık. Yalnızca öğretmen ve öğrencilerimizin alacağını düşünüyorduk ama herkesimden söz konusu.

Öğretmenlere ücretsiz olarak dağıttığınız flash diskin içeriğinde neler var? Şimdiye kadar kaç öğretmene ulaştınız?

Üç markamız içinde yapıyoruz bu uygulamayı. Birinci sınıflardan 12’nci sınıflara kadar yayınlarımızı tercih eden tüm öğretmenlerimize sunuyoruz. Bir öğretmene konu anlatımı ile ilgili basılı kitabın içerisinde ne varsa daha zenginleştirilmiş, görsel objeler ile desteklenmiş bir halde flash disk ile sunuyoruz. 8 GB’lık bir flash diskin ortalama 2.5-3 GB’ına veri yüklüyoruz, geri kalanını ise öğretmenimiz kendi ihtiyacı için kullanmış oluyor. Derste ihtiyaç duyacağı, müfredatta olan tüm bilgileri veriyoruz. 1 ve 4. sınıf arasında sınıf bazlı gidiyor, diğer üst sınıflarda ise branş bazlı. Öğretmenlerimizin birçoğu okul dışında ailesine ve kendisine ayırması gereken zamanı, derse hazırlık ile geçiriyor. Flash diskin en büyük katkısı, öğretmenlere zaman kazandırmak.

Gündeminizde yakın zamanda gerçekleştireceğiniz başka hangi projeleriniz de var mı?

Şu an en çok yoğunlaştığımız alan, öğretmenlere dağıttığımız flash diski yaygınlaştırmak, daha zengin ve etkin hale getirmek. Öğretmenlerimize vereceğimiz eğitimler ile destekleyip, bunu daha kullanışlı hale getirmek. Zambak markasında tabletlerle ilgili zenginleştirme çalışmalarına da devam ediyoruz. Bu yıl yalnızca Zambak markasında içeriklerimizi sunuyoruz, Coşku ve Değer markalarımızın da z-kitaplarının tablet versiyonlarının hazırlanması üzerine çalışıyoruz. Bunların dışında öğretmenlerimize internet üzerinden üyelik sistemi ile içeriklerimizi 900 binin üzerinde soru ile birlikte sunuyoruz. Dünyadaki yayıncılara baktığımızda, yayıncılığın yanı sıra okulların ihtiyacı olan tüm materyalleri yapıyorlar. Bizim bağlı olduğumuz Kaynak Holding, eğitim ile ilgili hizmetler veren bir kurum. Holding bünyesinde eğitim araçları da üretiliyor. Biz yayıncıyız, dershane yayıncılığı yapan şirketlerimiz var, perakende mağazacılarımız yine eğitim ile ilgili hizmetleri sunmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla Kaynak Holding’in tüm birimleri, özelde de Zambak olarak bizler tamamıyla eğitim alanına koordine durumdayız.

EĞİTİCİ OYUNCAKLAR, BÜYÜK BİR EKSİKLİKTİ

Fuarlarda, bütün yayıncıların eğitici oyuncak işine girdiğini gördük. Biz de 2 yıl önce böyle bir alana girmeye karar verdik. 1,5 yıl araştırma yaptık, dünyadaki bütün iyi örnekleri inceledik, ortaklıklar kurduk ve eğitici oyuncak işine girdik. Şu anda Pall Oyuncak adında bir marka oluşturduk ve 2012’nin Nisan ayında satışlara başladık. Öğretmenlerimizin en çok sıkıntı çektiği materyallerden biri, eğitici oyuncaktı. Bu açığı gördüğümüz için başladık ve şu anda bir çok öğretmenimiz bize teşekkür ediyor. Eskiden yurtdışından sipariş ediyorlardı, artık ulaşılabilecek noktalarda. Ayrıca Pall Oyuncak’ın internet sitesi ile beraber her oyuncağın kullanımını görsel olarak yayınlıyoruz. Markaya rağbet şu anda çok iyi. Sunuşumuz, markayı konumlandırmamız, pazarlama faaliyetlerimiz çok güzel gidiyor. Tüm noktalara yayılamadığımız halde geri dönüşler son derece iyi durumda.

Eğitimtercihi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.