banner

Meslek seçiminde en çok nelere dikkat ediliyor?
Gençler meslek seçiminde nelere dikkat ediyor? Üniversite adayları meslek seçerken en çok neye dikkat ediyor? Türkiye’de meslek seçerken dikkat edilen en önemli kriterler şöyle sıralandı…

Öğrenciler meslek seçimi yaparken, öncelikli olarak kazanç durumuna ve iş bulma kolaylığına; daha sonra sırasıyla ilgi-yeteneklerine ve toplumdaki saygınlığına önem veriyor. Örneğin kız öğrenciler, toplumda en saygın mesleğin öğretmenlik olduğunu ifade ederken, erkek öğrenciler ise doktorluk olduğunu söylüyor.

Üniversite öncesinde meslek seçimi konusunda dikkat edilen şeyler; “Ne kadar para kazandırır, popüler bir meslek midir?” şeklindedir. Üniversite sonrasında ise ilgi alanları biraz daha netleşerek;  çok para kazanmak yerine, mutlu olmak, gelişmek ve öğrenmeye devam etmek gibi konular ön plana çıkıyor. Zira yapılan araştırmalar yeni mezunlarının kariyer hedeflerinde çok para kazanmak yerine, mutlu olmak, gelişmek, öğrenmeye devam etmek gibi, kıstasların ön plana çıktığını gösteriyor.

Meslek seçimi kişinin bütün hayatını etkiliyor!

Globalcv Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Kirik, bireyin mesleğini seçmesi, aslında ömrünün büyük bir kısmının geçeceği çalışma ortamını ve yaşam biçimini belirlemesi anlamına geldiğini söyledi.

Öğrencinin yatkın olduğu alanın tespit edilememesi veya tespit edilmesine rağmen o alana odaklanamaması, ciddiyetsiz bir hazırlık aşamasıyla birleşince, ortaya yanlış meslek seçimleri sonucu çıkabilir.

Meslek seçiminde bunlara dikkat edin!

Globalcv Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Kirik öğrencilere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Birey, meslek seçimi sırasında yetenek, ilgi ve isteklerini göz önünde tuttuğu oranda başarılı ve mutlu olur. Rastlantıların, aile baskısının, çevre şartlarının ve ekonomik imkansızlıkların öğrencilerimizin meslek seçimini etkilemesine izin verilmemeli.“Bir yere kapağı atayım da neresi olursa olsun” düşüncesi, ileride sizi mutsuz ve başarısız bir yaşam içine sürükleyebilir. Bunu önlemenin en güzel yolu ise seçeceği mesleği iyi araştırmaktan geçer. Seçeceği mesleği iyi araştırmak ve meslekle ilgili tecrübe edinebilmek için üniversite döneminde yapılan stajlar, bu yüzden hayati önem taşıyor.”

(akşam)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.