banner

Çocukların odasındaki cep telefonları büyümeyi engelliyor
Uzmanlar, cep telefonu gibi elektromanyetik dalga yayan cihazların büyüme hormonu salgılamasını engellediği için çocukların yatak odalarında bu cihazların bulunmaması gerektiğini belirtiyor

 

Elektromanyetik dalga yayan cihazların, büyüme hormonunun salgılanmasını engellediği bildirildi.

Elektromanyetik Kirliliği Önleme, Ölçme, Araştırma ve Eğitim Derneği (TEMKODER) Başkanı Mehmet Bayramoğlu, AA muhabirine, büyüme hormonunun, yaklaşık 25 yaşına kadar gece saatlerinde salgılandığını söyledi.

Bu hormonunun ışık ve elektromanyetik dalgalardan olumsuz etkilendiğine dikkati çeken Bayramoğlu, ''Çocukların sağlıklı büyüyebilmesi için yatak odalarında cep telefonu ya da bilgisayar gibi elektromanyetik dalga yayan hiçbir cihazın bulunmaması gerekiyor'' dedi.

Mehmet Bayramoğlu, bu konuda farkındalık yaratmak için İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarıyla iş birliğine giderek, ''Elektromanyetik Kirlilik Konusunda Çocuklarımızı Bilinçlendirme Projesi'' başlattıklarını, bu kapsamda başkentte 52 okulda yaklaşık 7 bin 500 çocuğa seminer verdiklerini anlattı.

''Artık teknolojisiz bir yaşam mümkün değil'' ifadesini kullanan Bayramoğlu, çocukları teknolojinin olumsuz yanlarına karşı uyardıklarını, teknolojiyi doğru kullanmalarını sağlayacak önerilerde bulunduklarını dile getirdi.

Baz istasyonları, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve kablosuz modemler gibi elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik dalgalar hakkında bilgi verdiklerini ve bu cihazların nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin uygulamalı deneyler yaptıklarını söyleyen Bayramoğlu, öğrencilerin bu seminerleri ilgiyle takip ettiğini bildirdi. 

''Bedava dakika kampanyaları kaldırılsın'' 

Cep telefonu operatörlerinin bedava dakika kampanyalarının, cep telefonuyla konuşmayı teşvik ettiğini ve çocukların daha fazla elektromanyetik dalgaya maruz kalmasına neden olduğunu söyleyen Bayramoğlu, şöyle devam etti:

''Cep telefonuyla ne kadar çok konuşursanız o kadar kulağınızın, başınızın ağrıdığını, yüzünüzün kızardığını hissedersiniz. Seminerlerde uzun süreli cep telefonuyla konuştuktan sonra başımızın konuşmadan önceki ve sonraki termal görüntülerindeki farklılığı gösterdik.

Dernek olarak bedava dakikaların sınırlandırılmasını ya da tamamen kaldırılmasını talep ediyoruz.''

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.