banner

Kendi Kaleminden Mehmet Ali Birand
Usta gazeteci Mehmet Ali Birand, hayatını böyle anlatmıştı...

Sonradan annem anlattı. 9 Aralık 1941 gecesi, Alman Hastanesi’nde dünyaya gelmişim.

Kendimi bildiğimde, Erenköy’de 4 dönümlük bir bahçenin içindeki, her tarafı dökülmekte olan üç katlı köşk- konak karışımı bir evde kendimi buldum. Etrafımda sadece annem Mürvet ve ağabeyim Ural vardı. Bir de tavan arasında koşuşturan fareler.

Babam, ben 2 yaşındayken kalp krizi sonucu ölmüş. Annem 42 yaşında iki çocukla dul ve beş parasız kalmış. İzzet Birand, Maliye Bakanlığı Kaçakçılık Şubesi’nin başındaymış. Benim tanıdığımda epeyce yaşlanmış olan köşk, babamın döneminde Erenköy’ün en eğlenceli yeriymiş. Zamanının en tanınmış şarkıcıları, Necmi Rıza Zobu veya Naşit ve Vasfi Rıza gibi tiyatrocuları her hafta toplanıp yemek yer, rakı içer, şarkılar söyler, oyunlar oynarlarmış. Benim hayatıma damgasını vurduğu yıllarda ise aynı köşkün ahı gitmiş vahı kalmıştı.

Hayata talihsiz başlangıç

Annem, babamın üç aylıklarıyla bizi ve kendini geçindirmenin çaresizliği içindeydi.

Kışları, kömür sobası etrafında toplanıp ısınmaya çalışarak geçirir, haftada bir yanan alt kattaki hamamda yıkanır, günde sadece 7-8 defa sefer yapan özel bir otobüsle, kar yağdığında yollar kapanmazsa, 1 saatlik yolculukla Kadıköy’e, oradan da vapurla şehre gidip gelerek yaşardık.

İşte öylesi karlı bir gece, annem 3 yaşındaki beni yıkamak için soba’nın üstünde su ısıtırken, üstünden atlamaya kalkmışım ve kovayı devirmişim. Kaynar su sol bacağımı yakmış. Böylece, hayatımın gidişini etkileyen, 5 ayrı ameliyat geçirip, toplam 1 yılımı hastanelerde geçirdiğim, ölümün ucundan bir şans eseri kurtulduğum talihsizlik dizisi başlamış.

Hayat hep kötü rastlantılarla geçmez tabii. İlk şans, ilkokulu Erenköy Zihnipaşa’da tamamladıktan sonra 1955’te Galatasaray Lisesine girmemle bana gülmüş. “ Gülmüş” diyorum, zira o dönemlerde hiç farkına varmamıştım. Sonradan, bu gelişmenin beni nasıl değiştirdiğini anladım.

Hayatımı değiştiren 4 kişi

O şansı bana, dayım Mahmut Dikerdem verdi. Dışişleri Bakanlığında küçük bir diplomattı. Çok para kazanılan bir düzeyde olmamasına rağmen, ablasının küçük oğlunun eğitimini üstlendi. Annemin beni GS Lisesinde okutacak imkanı yoktu. Dayım okul taksitlerini yüklendi.

1962‘te Lise bittikten sonra, İstanbul Üniversitesi Filoloji Fakültesinde Fransızca bölümüne girerek eğitimimi sürdürmeyi denedim, ancak olmadı. Anamın artık takati tükenmişti. Ne yapıp edip çalışmam gerekiyordu.

İkinci şansım, Kenan İnal oldu. Koç Gurubu’nun önde gelen isimlerinden biriydi. Aile dostumuzdu. Vehbi Koç’un benimle ilgilenmesini sağladı.

1963’te önce İngiltere’ye ayağımdan 5 inci ve sonuncu ameliyatımı olmaya gittim. Dönüşümde de Koç Holding’e girecektim. Londra’ya giderken, GS lisesi yıllarımda tanıştığım Abdi İpekçi, Milliyet’in Londra muhabirliğini verdi. “İlginç şeyler bulursan mektupla bize bildirirsin” demişti. Ben de, ameliyat bir yanda, İngilizce öğrenme ve Milliyet’e mektupla haberler gönderme öte yanda, 1 yılımı tamamlayıp geri döndüğüm 1964 yılı Temmuzunda, Koç Holding yerine, kendimi Milliyet’te buldum.Üçüncü şansımı, yani gazetecilik hayatımı, Abdi İpekçi önüme açtı. Vehbi Koç ile konuşup “ Bırakın bir süre bizimle çalışsın. İki dili olan genç bir insan. Üstelik gazeteciliği seviyor ve yetenekli görünüyor. Bir deneyelim. Eğer yapamazsa size geri döner” deyip, Vehbi beyin onayını almıştı.

Gazetecilikteki parlak dönem...

Dördüncü şansım ise, Milliyet’te çalışırken karşılaştığım Cemre oldu. Onunla 1971’de evlendim ve hayat mücadelemizi birlikte götürdük. Evlilik ile birlikte cebimizde, Milliyet’in verdiği 500 dolar maaşla Brüksel maceram başladı.

Milliyet’in Brüksel’deki muhabiri olmak bana çok şey kazandırdı. Hem dünya görüşümü etkiledi, hem de çok şey öğrenmemi sağladı. Eğer Brüksel’e gitmemiş, Cemre ile orada 20 yıl süreyle yaşamamış olsaydım, bugün geldiğim yerde olamazdım.

Brüksel’deki gazeteciliğimin dönüm noktası da, 1974 Kıbrıs Harekatı’yla gerçekleşti. Eskiden içine kapanık ve dış ilişkileri sorunlu olan Türkiye, birden bire dünyanın gündemine girdi. Bütün gözler Ankara’ya çevrildi. Hemen her yerde ilgi odağı oldu. Amerika’nın silah ambargosu, Kıbrıs konusunu daha da ön plana çıkardı. Uluslararası ilişkiler, o döneme kadar görülmemiş derecede arttı. O zaman da, benim gibi dışarda çalışan gazetecilere ihtiyaç inanılmaz derecede yükseldi. Ancak ben de sadece Brüksel’de kalmadım, oradaki kurumlarla (NATO ve Avrupa Birliği) yetinmedim. Dışarıda yaşamanın avantajını kullandım görev sınırlarımı genişlettim.

Yıldızım parlayıverdi. 1974’ten sonra sadece Brüksel değil, sürekli Washington, Atina, Strasbourg’a (Avrupa Konseyi için) gider oldum. Dünyam genişledi. Bilgim arttı.

Brüksel, bana sadece habercilik açısından değil, kişisel gelişim açısından da çok yarar sağladı. Çalışma randımanım birkaç misli arttı. Zamanımı da iyi kullandığımdan dolayı, art arda kitaplar yazabildim. Zira kalıcı birşeyler bırakmak istiyordum.

Brüksel’deki 20 yılım, kişisel olarak üretimimin en üst düzeye çıktığı dönemdi. Yazdığım ve her biri büyük ilgi toplayan kitaplarımın listesi bunun kanıtıdır:

- 30 SICAK GÜN (1976) ve DİYET (1979) Kıbrıs harekatının perde arkasını, Türkiye’nin harekat sonrasındaki dış ilişkilerini ele alan iki kitap art arda çıktı.

- BİR PAZAR HİKAYESI (Türkiye- Avrupa ilişkileri) kitabının ilk baskısı 1978’de yaptı ve 2005’e kadar 10 ayrı baskı yaptı ve her defasında son gelişmeler eklendi. Sonunda TÜRKİYENİN AVRUPA MACERASI (Doğan Kitap) adıyla, Türkiye’nin AB tarihçesini tümüyle içinde biriktiren bir kitap oldu.

- EMRET KOMUTANIM (1986) (Türk Silahlı Kuvvetleri’nin subaylarını nasıl eğittiği ve TSK’nın işleyişini anlatan, TSK ile ilgili sivil biri tarafından yazılmış tek kitaptır. Milliyet Yayınları)

- 12 EYLÜL 04.00 (1983)

- APO ve PKK. (1988)

32.Gün’ün getirdiği şöhret

1985’te, bir adım daha attım ve 32.GÜN adlı, aylık bir haber programını başlattım. Gazetecilik artık beni tek başına tatmin etmiyordu. Televizyon ile daha geniş kitlelere sesimi duyurmak istdedim. Uluslararası ilişkileri ele alan ve yabancı devlet adamlarını konuk eden bir program yaptım. TRT’nin durağan dilinden farklı olduğu için çok beğenildi. Aslında programı, Avrupa TV’lerinde gördüklerimi örnek alıp, izlediklerimden esinlenerek yapmıştım, ancak program beklemediğim oranda beğeni kazandı ve beni şöhrete taşıdı. Bu programın böylesine başarılı olmasında en büyük katkı Can Dündar, Mithat Bereket, Çiğdem Anat, Ali Kırca, Deniz Arman, Cüneyt Özdemir, Rıdvan Akar, Musa Çözen, Talip Korkmaz, Sacit Baydar başta olmak üzere, sayısız muhabir, kameraman ve teknisyenden gelmiştir.

Yıllar boyunca 32. Gün için konuştuğum ünlülerin listesi epey büyüdü (eski Fransa Devlet Başkanı François Mitterand, Avrupa Komisyonu eski başkanı Romano Prodi, eski Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac, Ürdün Kralı Hüseyin ve oğlu Kral Abdullah, Suriye Devlet Başkanı Bessar Essad, eski Irak lideri Saddam Hüseyin, Rusya Federasyonu eski başkanı Gorbachov, Yeltsin, Filistin lideri Yassir Arafat, Alman Başbakanı Helmut Kohl, Schröder ve eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Karamanlis, Mitsotakis, Rabin, Simon Peres vs...

1986’da bir adım daha attım ve Sovyetler Birliği yetkililerini, hem de Milliyet’i ikna edip, Moskova’da da büro açtım. Her ay Moskova’ya gider ve gelişmeleri izlerdim. Tam o sıralarda Gorbaçov dönemiyle birlikte açılım başlıyordu. Moskova-Brüksel arasında gidiş gelişler bana çok katkı yaptı. Analizlerim renklendi, bilgi dağarcığım daha da derinleşti.

Bir süre sonra, TV çalışmalarımda, sadece 32.Gün’ü yapmak da beni tatmin etmedi. Gazete haberciliği yaparken nasıl kitap yazıp kalıcı birşeyler bırakmak için çırpındımsa, şimdi de TV programı yanısıra belgesel üretmek için harekete geçtim.

1989’daki KIBRIS Belgeseli, ardından DEMİRKIRAT (27 mayıs darbesini anlatan çalışma) ve arka arkaya, 12 MART-12 EYLÜL ve ÖZALLI YILLAR geldi. Bütün bunları Can Dündar ve Bülent Çaplı gibi iki dev ismin sayesinde gerçekleştirebildim.

Gazeteciliğimi ve özel hayatımı, uzun sürede en fazla etkileyen olay ise 1988 yılında Lübnan’ın Beka vadisindeki PKK kampında Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdiğim ilk röportaj oldu. Öcalan’la o ana kadar kimseye konuşmamıştı. İlk defa Milliyet’e konuşması olay oldu. Gazete toplatıldı. Röportajın yayını yasaklandı. Röportaj bir yandan da hayatımı boyunca asker ile ilişkilerimin bozulmasına neden oldu.

Türkiye’ye geri dönüş ve karanlık yıllar...

Avrupa’da fırtına gibi geçen ve inanılmaz gazetecilik yaşamım 1991 yılına kadar sürdü. Cemre ile artık geri dönme zamanının geldiğine karar verdik. Oğlumuz Umur da ilkokulu bitirmişti. Hayatımızı ya tümüyle Brüksel’de geçirecek ya da geri dönecektik. Geri dönmeyi kararlaştırdık. Avrupa’daki yaşamımız ailece hepimize çok şey katmıştı ancak yetmişti.

1991’in haziranında, İstanbul’a yerleştik ve hayatımız tümünden değişti. Doğrusunu söylemem gerekir ki, hayatımız bir yandan karardı, öte yandan da çok renklendi. Sevdiklerimize yakın olmanın keyfine kavuştuk.

İstanbul’daki yaşam asıl, uzun yıllardır çalıştığım Milliyet’te ayrılıp SABAH’a geçmem ve 32. GÜN’ü de TRT’den Show TV’ye taşımamla birlikte çok değişti. Hem o dönemlerdeki PKK terörünün artması nedeniyle esen fırtınaların arasında kaldım hem de devlet politikalarına muhalif yaklaşımım bana pahalıya mal oldu. Yıllar sonra farkına vardım ki, TRT’de açılan davalarda dahi asker parmağı varmış. Yıllarca, ardı ardına gelen mahkemelerle mücadele ettim. Çok yorucu ve üzücü dönemlerden geçtim.

1997’de ünlü 28 Şubat müdahelesine muhalefetim ve Kürt sorununda resmi ideoloji ve söyleme karşı çıkmam nedeniyle, asker tarafından andıçlandım. Genelkurmay Başkanlığı’nda hazırlanmış bir komplo sonucu, SABAH’tan kovuldum ve Show TV’deki programım da durduruldu. Asker, Kürt sorunuyla ilgili tutumumdan dolayı beni cezalandırmıştı. Hayatımda hiçbir zaman bu kadar acı çekmemiştim.

Bu korkunç olay, bir yandan bana çok farklı bir dünyayı da açtı.

1997 Temmuzunda, askerden korkmayan tek patron sayılan Aydın Doğan, CNN TÜRK’ ün kuruluşunda bana görev verdi ve POSTA gazetesinde başyazı yazmaya başladım.

Doğan Grubu’yla yeniden buluşmak hoştu. CNN TÜRK’te geçen yıllarım da çok güzeldi. MANŞET adlı günlük siyasi bir talk show yaptım. Program çok başarılı oldu. 2005’te de, Kanal D Ana Haber Bülteni’nin Genel Yayın Yönetmeni ve bültenin Anchor’u oldum. Hiç bilmediğim bir alandı, ancak işin içinden sanırım yüzümün akıyla çıktım.

2009’un Ocak ayında, CNN TÜRK yeniden hayatıma girdi. Türkiye’de ilk defa uygulanan bir proje için kolları sıvadım. Hem CNN TÜRK’ün, hem de Kanal D’nin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendim. Ortak bir haber merkezi oluşturduk.

Bu satırları yazana kadar da işin başında olduğuma göre, demek ki hala başarılıyım, demektir.

Bütün bu yaşam sırasında yüzlerce konferansa katılıp konuşmalar yaptım, ödüller aldım. Ancak hiçbiri, Avrupa Konseyinin “Yılın Gazetecisi” (1987) , TÜYAP kitap fuarının “Yılın Yazarı” (1976), Lion klüplerinin Melvin Jones Fellow ödülü ve Fransızları Şövalye nişanı (1993) kadar beni tatmin etmedi.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorumlar   

 
0 # Terry 22-01-2015 23:27
The Commonly used pharmacy is definitely affordable whether you
are from regardless of what sections of the world. The price tag is reasonable for
everyone and anyone; you might want to want of buying it.
At one time verdict is done, check for the suitable retail outlet.
Once obtaining the medical treatment, you have got taken it.
Just consume the supplements with plain water. canadian cialis

Also visit my blog post: viagra canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Levi 14-03-2015 21:49
Tremendous issues here. I am very satisfied to see your post.
Thank you a lot and I am having a look forward to contact you.
Will you kindly drop me a mail?

Also visit my blog: cialis and canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Elana 09-04-2015 15:54
Hello, everything is going sound here and ofcourse every one is sharing facts, that's genuinely good, keep
up writing.

Feel free to visit my web site ... online meds
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Antonietta 16-04-2015 16:14
This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job.
I really loved what you had to say, and more than that, how
you presented it. Too cool!

My site cheap flights to las vegas
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Theodore 19-04-2015 09:26
If some one wants to be updated with most up-to-date technologies then he
must be visit this site and be up to date daily.

my web-site - dyson dc24
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Jamika 19-04-2015 16:20
I'm gone to say to my little brother, that he should also
visit this blog on regular basis to obtain updated from most recent
reports.

Here is my homepage; dyson dc24
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Jim 25-04-2015 07:45
I do accept as true with all of the ideas you have offered to your post.
They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief
for novices. May just you please prolong them a little from subsequent time?
Thanks for the post.

My web blog; northwest pharmacy
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Ashley 06-05-2015 00:51
Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert
that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access
consistently quickly.

Feel free to visit my web blog - Is cialis otc in canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Shavonne 11-05-2015 17:35
This paragraph will assist the internet people for creating new weblog or even a weblog from
start to end.

My web blog; cheap cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Roderick 20-05-2015 21:44
whoah this weblog is wonderful i like studying your posts.
Keep up the good work! You recognize, lots of people are hunting round for
this information, you could aid them greatly.

Feel free to visit my web blog ... cialis canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eartha 30-05-2015 07:44
Hi, i think that i saww you visited my web site so i came to “return the favor”.I'm attempting to fond thiongs to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!


Here is my weblog; drug prices
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Luca 10-06-2015 20:21
I’m not that much of a online reader to be honest
but your sites really nice, keep it up! I'll go ahead and
bookmark your site to come back down the road.
Many thanks

Here is my web site prednisone
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Tiffiny 27-06-2015 12:19
This excellent website definitely has all of the information and facts I wanted about this subject and didn't
know who to ask.

Have a look at my web page: canadianpharmacymeds.com
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Julia 04-07-2015 12:30
Amazing things here. I am very happy to see your article.
Thanks so much and I'm having a look ahead to touch you.
Will you kindly drop me a mail?

Here is my site: cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Michale 08-07-2015 00:03
Awesome post.

My page; Cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Gladis 04-08-2015 18:28
I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers however this post is really a fastidious piece of writing,
keep it up.

Have a look at my homepage :: cialis
coupon
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Margarita 07-08-2015 09:24
Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources
back to your blog? My blog site is in the very same area of
interest as yours and my users would really benefit from some of the information you present here.
Please let me know if this alright with you. Cheers!


My website: cvs pharmacy
application
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Irma 19-08-2015 00:01
What's up colleagues, how is the whole thing, and what you want to say
concerning this article, in my view its really remarkable for
me.

Here is my blog post - cialis online
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Izetta 05-09-2015 16:13
Hello, I desire to subscribe for this blog to get most up-to-date updates, so where can i do it please assist.


Also visit my web blog: cialis 20mg price at walmart
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Ana 06-09-2015 06:49
I got this web site from my friend whoo informed me concerning this website
and at the moment this time I am browsing this web site and reading vety informative articles here.


Feel free to surf to my webpage cialis drug impotence
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Angelia 15-09-2015 12:11
Now I aam going tto do my breakfast, later than havingg
my breakfast coming again to read other news.

my page :: best online cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Cyril 15-09-2015 20:54
Woah! I'm really digging thhe template/theme of this website.
It's simple, yet effective. A lot of times it's difficult to get thbat "perfect balance" between superb usability and visual appeal.
I must say you've done a very good job with this. Also,
the bpog loads extremely quick for me on Chrome. Outstanding
Blog!

Look at my site :: best price for cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Jett 17-09-2015 09:55
Thank you ffor the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?


My web site - cialis pills
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Merlin 18-09-2015 07:08
It's in fact very difficult in this full of activity life to listen news
on TV, so I simnply use thhe web for that reason,and take the newest
news.

Here is my page ... side effects of cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eulalia 22-09-2015 12:20
Hi there, You hsve done a fantastic job. I'll definitely digg it and personally
recommend to mmy friends. I am sure they'll be benefited from this site.


My page - when will cialis go generic
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Joy 26-09-2015 11:59
Hello, I enjoy reading alll oof your article. I wanted to write a little comment to support
you.

Feel free too surf to my site - generic drug cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Damon 07-10-2015 06:45
I for all time emailed this website post page to
all my friends, because if like to read it after that my links will too.


Feel free to surf to my web-site - cialis tadalafil
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Thanh 09-10-2015 10:37
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your site to come back down the road.

Many thanks

Feel free to visit my web blog cialis cost
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Selene 14-10-2015 18:15
Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much,
However I am having problems with your RSS. I don't know the reason why I can't
join it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anybody who knows the
answer will you kindly respond? Thanx!!

Also visit my blog :: cialis coupon 2015
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Randi 17-10-2015 10:33
Now I am going away to do my breakfast, once having my breakfast coming again to read additional
news.

My page; online pharmacy meds cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Rhonda 17-10-2015 17:49
My brothr sugtested I might like this blog. He was totally right.
This post trly made my day. You cann't imagine just how much time I
had spent for this info! Thanks!

my web blog ... best
online pharmacy for cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Rex 27-10-2015 12:35
Asking questions are truly pleasant thing if you are not understanding something entirely, except this paragraph gives fastidious understanding even.

Visit my homepage - pharmacy checker
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Dominga 06-11-2015 23:25
Excellent article. Keep writing such kind of innfo on your blog.

Im really impressed by your site.
Hello there, You've done an excellent job. I will definitely digg it annd
in my opinion suggest to my friends. I am confident they will be benefited
from this website.

Look at mmy page :: viagra mexico pharmacy
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Jeannie 09-11-2015 16:13
I'm really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself?

Anyway keep up the excellent quality writing, it's rare
to see a great blog like this one today.

My site :: canada pharmacy, viagra
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Terrence 12-11-2015 20:12
It's difficult to find educated people about this subject, however, you sound like you know what you're talking about!
Thanks

My blog post :: Canada
ciaias
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Lester 13-11-2015 11:41
I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area .
Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this
web site. Reading this info So i'm glad to express that I have a
very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed.

I so much unquestionably will make certain to do not fail to remember this site and give it a glance on a constant basis.


Here is my blog ... cialis tadalafil pharmacy
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Chantal 14-11-2015 16:25
What's up colleagues, how is the whole thing, and what you desire
to say regarding this piece of writing, in my view its genuinely amazing in favor of me.


Also visit my web page; Over the counter viagra canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Ian 14-11-2015 18:13
Remarkable things here. I am very satisfied to peer your post.
Thank you a lot and I am taking a look forward to contact you.
Will you please drop me a e-mail?

my web blog - Canidan drugs
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Connor 14-11-2015 19:30
It's a shame you don't have a donate button! I'd definitely donate to this superb blog!
I guess for now i'll settle for book-marking and adding your
RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this site with my
Facebook group. Talk soon!

Here is my web site Canadian drugstore online free shipping
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Lachlan 18-11-2015 10:59
Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog
shine. Please let me know where you got your design. Cheers

Feel free to surf to my web blog :: car insurance omaha
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Lydia 23-11-2015 01:56
Hi there to every body, it's my first go to see of
this blog; this web site includes awesome and genuinely
fine material in support of readers.

My page - deductible car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Brittney 28-11-2015 04:10
Wow, superb weblog structure! How long have you been running a blog
for? you make running a blog glance easy. The whole glance of your site is magnificent, let alone the content material!


My website; cheap nj car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Cornelius 28-11-2015 14:01
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious what
all is required to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost
a pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not
100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.

Thank you

Here is my blog post; car insurance calgary
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Anglea 28-11-2015 17:24
Heya i'm for the primary time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
I'm hoping to provide something back and aid others like
you aided me.

Also visit my web site insurance
car quotes
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Aleida 29-11-2015 23:56
certainly like your web-site but you have to check the spelling on several of your posts.
A number of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the reality on the other hand I'll
definitely come again again.

Here is my web blog ... cheapest car insurance in ma
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Adrianne 01-12-2015 23:44
Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.
It's always interesting to read content from other writers and use a little something from their sites.


my homepage ... chase credit card rental car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Kelly 21-12-2015 07:18
My family every time say that I am wasting my time here at web, however I know I am getting experience every
day by reading thes pleasant articles.

Review my weblog cialis india pharmacy
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Silvia 02-03-2016 16:41
If you aare going for best contents like myself, simly pay a quihk visit
this site everyday for thee reason that it gives feature contents, thanks

my homepage; free car insurance quotes
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Verna 16-03-2016 19:50
What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I've found It absolutely helpful and it has helped me out loads.
I hope to contribute & help different users like its aided me.
Great job.

Also visit my page :: cheap car insurance near me
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Rosella 16-03-2016 21:11
It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly donate to this excellent blog!
I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group.
Chat soon!

My page ... cheap car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Arnette 21-03-2016 18:53
No matter if some one searches for his required thing, so he/she
desires to be available that in detail, therefore that thing is
maintained over here.

Feel free to surf to my page - cheap car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Manuel 23-03-2016 01:19
This blog was... how do you saay it? Relevant!!
Finally I have founnd something which helped me. Thanks!


my web site :: cheap
car insurance in md
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Gretta 25-03-2016 12:23
These are genuinely fantastic ideas in concerning blogging.

You have tkuched some good thiings here.Any way keep up wrinting.


Feel free to visit my weblog - cheap car insurance in ny
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Gilberto 29-03-2016 12:45
For most recent news you have to visit internet and on the web I found this website as a most excellent website for most recent updates.


My web site - Cheap car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Malinda 01-04-2016 15:14
Hello, I wish for to subscribe for this web site to
take most recent updates, so where can i do it please help out.


My weblog :: cheap car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Candace 18-04-2016 21:50
An intriguing discussion is definitely worth comment.
I believe that you should publish more about this issue, it might
not be a taboo matter but generally people
don't discuss such subjects. To the next! Cheers!!


Have a look at my web-site: canadian pharmacy
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Marylin 23-04-2016 14:31
My brother suggested I may like this web site. He was totally right.
This put up truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this
info! Thank you!

Feel free to surf to my web site; canadian drugs
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Cindi 01-05-2016 13:06
Wonerful article! This is the type of information that
should be shared across the net.Disgrace on Google forr no longer positioning
this submit higher! Comme on overr and talk over with myy
web sitge . Thank you =)

my web site eric dyson
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Vicki 01-05-2016 19:39
Hi! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and
starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on.
You have done a marvellous job!

Here is my homepage michael
dyson
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Edgardo 14-06-2016 20:29
Howdy, There's nno doubt that үour web site ϲould possibⅼy ƅe
haѵing web browser compatibility issues. Ԝhen I look ɑt yopur web site іn Safari, it lоoks
fіne hоwever, iff оpening in ΙΕ, it's ɡot ѕome overlapping issues.
І juѕt wanged to pprovide yoս wijth a quick heads ᥙp!
Other than that, gгeat blog!

Ѕtop by mʏ homeρage - Dyson Vacuum
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Malinda 20-06-2016 00:22
I am really impressed with your writing skills and also with
the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?

Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great
blog like this one these days.

Here is my web page :: canadian pharmacies
shipping to usa
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Jaime 03-07-2016 02:42
Yes! Finally something about cialis in canada.

Also visit my web page; canadian pharmacies shipping to usa
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Bonita 03-07-2016 05:22
Very great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I've truly loved surfing around your weblog posts.
In any case I'll be subscribing to your rss feed and I'm hoping you
write again soon!

my website: www.NhHealthyKids.com
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.