banner

YÖK her ay öğrencilerle kültür sanatta buluşacak
Her ay yeni kurulan bir üniversitede düzenlenecek "Kültür-Sanat Söyleşileri"nde öğrenciler, YÖK Başkanı Saraç ile kurul üyelerine, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilme imkanı bulacak. Söyleşilerin ilki, 19 Kasım'da Bartın Üniversitesinde "İki Ses Bir Dünya: Ümmü Gülsüm ve Feyruz, Orta Doğu'da Müzik ve Toplum" konusunda yapılacak.

yokYükseköğretim Kurulu (YÖK), sık sık protestolarına maruz kaldığı öğrencilerle daha özgür ortamda buluşabilmek için üniversitelerde "Kültür-Sanat Söyleşileri" düzenleyecek.

YÖK yetkilerinden alınan bilgiye göre, kamuoyundaki olumsuz imajını "Yeni YÖK" anlayışıyla 35. yılında değiştirmek isteyen kurul, sık sık protestolarıyla karşı karşıya kaldığı öğrencilerle, bu kez "Kültür-Sanat Söyleşileri"nde bir araya gelecek.

Söyleşilerde öğrenciler, YÖK Başkanı Saraç ile kurul üyelerine, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilme imkanı bulacak.

Bu kapsamda ilki Bartın Üniversitesinde 19 Kasım'da gerçekleştirilecek söyleşilere, YÖK Başkanı Yekta Saraç ile kurul üyeleri de katılacak. Etkinlikte, Prof. Dr. Namık Sinan Turan "İki Ses Bir Dünya: Ümmü Gülsüm ve Feyruz, Orta Doğu'da Müzik ve Toplum" konulu söyleşi gerçekleştirecek.

Konusunda uzman kişiler de katılacak

Her ay farklı bölgelerdeki yeni kurulan üniversitelerin ev sahipliği yapacağı söyleşiler, edebiyat, müzik, tasavvuf, geleneksel Türk süsleme sanatları, felsefe, sinema, spor, tarih, sosyoloji ve psikoloji konularında, alanında ünlü kişiler ve uzmanların katılımıyla düzenlenecek.

"Kültür-Sanat Söyleşileri" kapsamında, eğitim öğretim dönemi sonunda Ankara'da da bir kapanış programı düzenlenmesi planlanıyor.

YÖK, söyleşilerle, küresel dünyanın önemli aktörleri gençlerin, yüksek teknoloji, dijital yapı ve sosyal medya gibi kavramların yanı sıra insan ruhunu besleyen, geçmiş ile gelecek arasında bağ kuran kültür ve sanat dünyasıyla tanışmasına destek olmayı amaçlıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.