banner

Milli Eğitim Bakanı’nı terletecek soru!
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya, okula başlama yaşının alt sınırının 3 ay uzatılmasının yönetmelikle düzenlenmesinin gerekçesi ile önceki Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in, çocuğunu erken olduğu gerekçesiyle okula göndermek istemeyenlerin terör örgütüne üye ya da laik insanlar olduğu söyleminin terk edilip edilmediği sorusunu yöneltti. 

Altay, Avcı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yasayla, eğitim sisteminin toplumsal uzlaşı olmadan kökten değiştirildiğini ifade etti. Yasa sürecinde eğitim bilimcilerin, öğretmen ve velilerin görüşlerinin dikkate alınmadığını savunan Altay, parlamentoda da muhalefetin gerekçelerinin fiziki şiddetle bastırıldığını belirtti. 

Yasada, okula başlama yaşının çocuğun 5 yaşını bitirdiği eylül ayı hükmü bulunduğunu anlatan Altay, kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle geçen eğitim-öğretim yılında sınırın genelgeyle 66 aya çıkarıldığını kaydetti. Altay, 14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile sınırın 3 ay daha uzatıldığını anımsattı. 

Avcı'ya, okula başlama yaşıyla ilgili sorunların hukuki mi, pedagojik mi olduğunu soran Altay, önceki Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in, çocuğunu erken olduğu gerekçesiyle okula göndermek istemeyenlerin terör örgütüne üye ya da laik insanlar olduğu söyleminin terk edilip edilmediği sorusunu yöneltti. 

Altay, Avcı'ya, çocukların okula başlama yaşının 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlayacağını düzenleyen yasa hükmü bulunmasına rağmen, okula başlama yaşının neden yönetmelikle düzenlendiğini, yönetmeliğin kanunun üstünde mi olduğunu, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında okula başlayan öğrencilerin yaşadığı sıkıntılara ilişkin çalışma olup olmadığı ve 4+4+4 düzenlemesiyle ilgili aksayan yönleri gözönüne alındığında yeni bir yasal düzenleme yapıp yapmayacaklarını sordu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.