banner

Üstün zekalı çocuklar için 3 yeni okul
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, TÜBİTAK bünyesinde üstün zekalı çocuklar için İstanbul, Ankara ve İzmir'de üç yeni okul açacaklarını bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, üstün zekalı çocuklar için TÜBİTAK bünyesinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere üç yeni okul açacaklarını belirterek, "İnşallah kısa zamanda, mümkünse önümüzdeki eğitim-öğretim yılında bunu da başlatarak geleceğimizin bilim adamlarını, çok seçkin bilim adamlarını, NOBEL ödülü alacak insanlarımızı da oralardan yetiştirecek noktaya gelmiş olacağız" dedi.

TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatları ödül töreni, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak katıldı.

Ergün, buradaki konuşmasında, bilim olimpiyatlarında madalya alan öğrencilerin umut ve heyecan dolu olduğunu belirtti.

Üniversite eğitimi sırasında İstanbul'da kaldığı yurttaki bir anısını anlatan Ergün, hazırladığı bir konuyu 120 kişiye sunarken hava soğuk olmasına rağmen çok terlediğini söyledi. Ergün, "İyi oldu. O gün bugündür hiç terlemiyorum. (Konuşma yapan öğrenciler) Yusuf ve Mehmet de bugün burada terlediler ama bundan sonra hiç terlemezler" diye konuştu.

Bilim olimpiyatlarına katılanları ve madalya alanları tebrik eden Ergün, milletlerin yükseliş ve iniş trendleri olduğunu belirtti. Ergün, her dönemin trendlerinin farklı olduğuna işaret ederek, Türk İslam dünyasının yükseliş trendinde Müslümanlar için geometrinin "farz-ı ayın" olduğuna, çünkü kıbleyi bulmak için bu bilime ihtiyaç olduğuna dikkati çekti.

Ergün, Sultan Abdülhamit'in eğitime çok önem verdiğini, birçok insanı Avrupa'ya eğitime gönderdiğini ve Anadolu'da okullar açtığını ancak buralarda eğitim alan insanların birçoğunun kendisine karşıt bir kesimi oluşturduğunu söyledi. Ergün, "Ama Cumhuriyeti oluşturan kadroların yetiştiği okullar bu okullardır" dedi.

Üstün zekalı çocuklar için okul

Türkiye'nin çok zaman kaybettiğini ve hızlı ilerlemesi gerektiğini vurgulayan Ergün, bunun için zemine bilim ve teknolojinin konulması gerektiğini ifade etti. Türkiye için gençlerin en büyük zenginlik olduğunu, geleceğin onların aklında, zekasında, çalışkanlığında bulunduğunu anlatan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milli Eğitim Bakanımızla da bu konuyu konuştuk. TÜBİTAK bünyesinde üstün zekalı çocuklar için İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere üç yeni okul açmayı, liseden önce başlayıp, sonra ortaokula, sonra ilkokul seviyesine inmeyi, ilkokuldan liseye kadar bu arkadaşlarımızın özel şartlarda gerçekten bilim insanı olarak yetiştirilmeleri, geleceğe dair hiçbir hayat kaygısı taşımayacakları, üniversite sınavına girip nereyi kazanacağı endişesi de taşımayacakları, nereye istiyorlarsa oraya gitsinler, o şartları onlara hazırlayacağımız bir süreci de başlatmış oluyoruz. İnşallah kısa zamanda, mümkünse önümüzdeki eğitim-öğretim yılında bunu da başlatarak geleceğimizin bilim adamlarını, çok seçkin bilim adamlarını, NOBEL ödülü alacak insanlarımızı da oralardan yetiştirecek noktaya gelmiş olacağız."

"Ceketimi satarım"

Bakan Ergün, bilim olimpiyatlarında ödül alanları tebrik etti, gençlerden umutlu olduklarını dile getirdi.

Eskiden ailelerin çocuklarını okutmak için ne kadar fedakar olduklarını "ceketimi satarım okuturum oğlumu, kızımı" cümleleriyle ifade ettiklerini anımsatan Ergün, "Demek adamın o zaman en kıymetli varlığı ceketiymiş. Üç, beş, on takım elbisesi yokmuş. Bir tane takım elbisesi yokmuş, düğünde bayramda onu giyermiş. (Onu satar okuturum) Bizim de her türlü fedakarlığı yaparak bu gençlerimizin önünü açmak ve onlara çok parlak bir gelecek hazırlamak mecburiyetimiz var. Biz de onu yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.