banner

Zor şartlara rağmen eğitime devam
Van'da 2011 yılında büyük yıkımlara neden olan 2 büyük depremin ardından ağır hasar gören Mehmet Akif Lisesi'nin öğrencileri halen konteynerlerde eğitim görüyor.

Van'da 2011 yılında büyük yıkımlara neden olan 2 büyük depremin ardından ağır hasar gören ve yıkılan okulların yerine yenileri yapılırken, hasarlı Mehmet Akif Lisesi'nin öğrencileri ise halen konteynerlerde eğitim görüyor. Yıkılan okulun kaba inşaatı bitmek üzere. Ancak soğuk hava ve kar yağışının artmasıyla çocuklar zor şartlarda eğitim görmeye devam ediyor. 3 kıştır konteyner sınıflarda eğitim gören öğrenciler, sınıflara kurulan ısıtıcıyla kışı geçirmeye çalışıyor. Van'da en yüksek sıcaklık -2, en düşük sıcaklık ise -9 olarak ölçülüyor.

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremlerde binlerce evin yanı sıra, bin 50 derslik de yıkılmış veya hasar görmüştü. Yıkılan ve yıkımına karar verilen bu dersliklerin yerine 2 bin 50 derslik inşa edildi. Bu okulların büyük bölümü tamamlandı ve öğrenciler depreme dayanıklı yeni okullarında eğitime başladı. 

Kent merkezinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Lisesi öğrencileri ise okulları tamamlanan diğer öğrenciler kadar şanslı olamadı. 1978 yılında yapılan ve şu an bin 800 öğrencisi bulunan okul depremde büyük hasar gördü. Okulda oluşan büyük çatlaklar gözle görülürken, ilk yapılan hasar tespitinde okul için yıkım kararı verildi. Daha sonra yapılan incelemede ise okulda güçlendirme yapılacağı bildirildi. Güçlendirme bedelinin yüksek olması nedeniyle okulun yıkılması kararlaştı. Geçen sene yıkımı gerçekleştirilen okulun yerine yeni okul yapımına başlandı. Okul inşaatı eğitim dönemine yetiştirilemediğinden öğrenciler, depremin üzerinden 2 yıldan fazla süre geçmesine rağmen halen okul bahçesine kurulan 32 konteyner sınıfta eğitimlerine devam ediyor.

Öğrenciler artık konteynerde ders görmek istemediklerini belirterek, kışın soğuktan, yazın sıcaktan bunaldıklarını söylüyor. Öğrencilerden Mustafa Önal, 3 yıldır konteynerde perişan olduklarını ifade ederek, "Ayaklarımız üşüyor. Her kış bu eziyeti çekiyoruz. Yağmur yağınca sel gibi oluyor." diyor. Batıya göre çok zor şartlar altında eğitim gördüklerini dile getiren bir kız öğrenci ise farklı şartlarda hazırlandıklarını ancak aynı sınava girdiklerinin bu durumun adaletli olmadığını belirtiyor.

'Isınma sorununu çözeceğiz'

Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, okulun depremde hasar gördüğünü, okulun yeniden yapılması sürecinin biraz uzun sürdüğü için bugüne kadar yapılmadığını ifade ediyor. Okul inşaatının bitmek üzere olduğunu dile getiren Kına, şunları dile getiriyor: “Sene başında okulumuzun öğrencilerinin bir kısmını Cumhuriyet Lisesi’ne gönderdik. Diğer çocuklarımız ve velileriyle yaptığımız görüşmelerde okulun aynı yerde eğitim-öğretime devam etmesine karar verdik. Bugüne kadar da geldik. Yeni okulun inşaatı bitmek üzere. Okulda herhangi bir sıkıntı yok. İklim şartları haricinde."

Okulun en kısa zamanda bitirip öğrencilere teslim edeceklerini belirten Kına, "Öğrencilerimizin şu an eğitim gördüğü konteynerlerde kalorifer tesisatıyla ilgili biraz sıkıntı var. Mühendislerimizi gönderdik. Şu anda orada çalışmaya başladık. Önümüzdeki hafta inşallah sobalarla değil de kaloriferle ısınmaya başlayacaklar. Ama tabi konteyner arzu edilen bir durum değil." ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.