banner

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık röportajı
Bugün yeni bakanlık görevine ilk adımı atan TBMM Eğitim Komisyonu Eski Başkanı Fikri Işık dershane, öğretmen eğitimi ve sınavlarla ilgili ne söylemişti

TBMM Eğitim Komisyonu Başkanlığı’ndan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na getirilen Fikri Işık dershaneler, öğretmen istihdamı ve sınavlar hakkında ne söylemişti? İşte Ekim ayında yaptığımız özel röportaj…

Kabinede yapılan değişikliğin ardından Nihat Ergün’ün yerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan TBMM Eğitim Komisyonu Eski Başkanı Fikri Işık, TBMM Eğitim Komisyonu Başkanlığı görevindeyken temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi ve Türkiye'de eğitim alanında yapılan reformlarla ilgili Eğitimtercihi’ne verdiği özel röportajda önemli açıklamalar yapmıştı.

Kamuoyunda sıkça tartışılan Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) kaldırılarak yerine getirilen merkezi ortak sınavların belirleyici olduğu Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi ile ilgili Işık, Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminde (TEOG) asıl reform açık uçlu sınav ve diploma notuna geçiş açıklamasında bulunmuştu.

Fikri Işık’la yaptığımız röportajın tamamı için Tıklayın

Bugünkü devir teslim töreninde Işık şunları söyledi;

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atanan Fikri Işık, görevi Nihat Ergün'den devraldı.

Işık, Bakanlıktaki devir teslim törenindeki konuşmasına, Bakanlık görevini kendisine tevdi eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek başladı.

İnsanın kalitesinin zor zamanlarda ortaya çıktığını belirten Işık, şöyle konuştu:

"Bu görevler alınırken herkes çok güzel şeyler söyler, insanların hoşuna giden şeyler söyler ama bu görevlerden ayrılırken söylenen sözler insanların gerçek kalitesini ortaya çıkarır. Sayın bakanımı ben 30 yıldan fazla süredir tanıyorum. Kendisinden çok istifade ettiğim insanların başında geliyor. Bugün, bu konuşmasıyla bizim örnek almakta ne kadar doğru yaptığımızı, sayın bakanımızın siyasete ve ülke meselelerine bakışının yanında ne kadar önemli bir kişilik sahibi olduğunu da burada vurgulamış oldu. Her şeyden önce bu konuşması için çok teşekkür ediyorum."

Ergün'ün, örnek aldıkları bir kişi olduğunu belirten Işık, 1980'li yılların sonundan beri tanıştıklarını, fiilen aktif olarak AK Parti'nin kuruluş süreciyle birlikte çok yoğun mesailerinin olduğunu söyledi. Işık, "Bizi AK Parti'nin kurucu il yönetimine davet ettiği günü ilk günkü gibi hatırlıyorum. Ondan sonraki süreçte de çok yakın çalışma imkanımız oldu. Ben kendime her zaman şanslı addederim Nihat Ergün gibi bir il başkanıyla il yönetiminde çalışmış olmaktan. Daha sonra sayın bakanımız millet vekilli, ben il başkanı olarak çalışmış olmak onuruna haiz oldum" dedi.

Bakan Işık, Nihat Ergün'den ilkelerin hakim olduğu temiz siyaseti öğrendiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Kuralların olmadığı yerlerde kralların oluşacağını, bunun için kuralların hakim olduğu bir yönetim yapısını sayın bakanımızdan çok sık dinledik ve bunun hayata geçmesi noktasında da hem kendi gayretlerini hem de biz onu örnek aldığımız için kendi gayretlerimizi ortaya koyduk.

Çok şanslıyım. Bakanlığı aldığı günden bu güne kadar Bakanlıktaki kurumsal gelişimi, Bakanlığın başarılarını, çalışmalarını, icraatlarını yakinen takip eden bir kardeşiniz olarak, zannediyorum bu görevi devir alan en şanslı 10 bakan içerisinde kendimi addediyorum. Nihat Ergün beyden bu görevi devralmış olmak benim için hakikaten bir şans, bir onur. Bir de zorluğu var tabii bu işin. Bu kadar yüksek çıtayı daha da yukarıya taşımanın zorluğu var. Ama onu da sizlerle birlikte ve her zaman da sayın bakanımızdan gerekli desteği alacağımızı ümit ederek daha üst noktalara taşıyacağımıza inanıyorum. 

Işık, Ergün döneminde Bakanlığın çok önemli çalışmalar yaptığını, kurumsal yapısını önemli oranda geliştirdiğini bildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bizim de bundan sonra inşallah hep birlikte bu başarı çıtasını çok daha yukarı çıkarmak gibi bir sorumluluğumuz var. Bunu hep birlikte başaracağız. Bakanlığımıza bu ilk günden benim bakışım, bu bakanlık ülkemizin geleceğini hazırlayacak en önemli bakanlıklardan bir tanesi. Türkiye eğer önümüzdeki dönemde 2023 hedeflerine ulaşacaksa bu mutlaka nitelikli üretimle gerçekleşecek. Yüksek teknolojiye dayalı üretimle gerçekleşecek ama yerli üretimle gerçekleşecek. Dolayısıyla bakanlığımızın bu noktada başat bir rolü var. Bu rolün en iyi şekilde icra edilmesi her birimizin ortak sorumluluğu."

Beşeri sermayenin nitelikli üretime dönüşmesinin son derece önemli bir alan olduğunu vurgulayan Işık, şunları kaydetti. 

"Bakanımızın üzerinde çok hassasiyetle durduğunu bildiğim yazılım sektörünün önümüzdeki süreçte daha da fazla üzerinde durularak, desteklenerek Türkiye’nin ihracatında önemli bir pay elde etmesini özellikle önemseyeceğiz. 

Eğitim, bilim ve üretimi ülkemizin geleceği açısından olmazsa olmaz olarak görüyorum. Bakanlığımızın bu güne kadar o noktada çok önemli, çok güzel çalışmaları var. Bize düşen bu çalışmaları devam ettirmek. Bize düşen, sayın bakanımızın bıraktığı noktadan devam etmek. Bize düşen siz değerli çalışma arkadaşlarımızla bu Türkiye’nin geleceğini hazırlama yolunda birlikte yola devam etmek. 

Bizim 'Durmak Yok, Yola Devam' diye bir sloganımız var. İnşallah Bakanlığımızda da 'Durmak Yok, Yola Devam' diyeceğiz.

Ben, tekrar sayın bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu güne kadar verdiği tüm emeklerden dolayı kendisine bakanlığımız adına şükranlarımı sunuyorum." 

Konuşması sırasında elektriklerin kısa süreli kesilmesi üzerine Işık hayatın içinde bunların da olduğunu söyledi.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.