banner

Türkiye’nin ‘Eğitim Atlası’ oluşturuldu
Türk Eğitim Derneği, Türkiye’nin eğitim atlasını çıkardı. TEDMEM tarafından hazırlanan Türkiye Eğitim Atlası, Türk Eğitim Sistemini makro düzeyde, genel bir bakış ile değerlendirmek isteyen araştırmacılar ve eğitimle ilgilenenler için önemli bir kaynak teşkil edecek.

Türk Eğitim Derneği, Türkiye’nin Eğitim Atlası’nı çıkardı. Türk Eğitim Derneğinin (TED) düşünce kuruluşu TEDMEM tarafından hazırlanan Eğitim Atlası tanıtım toplantısına TEDMEM Direktörü Prof. Dr. Ziya Selçuk ve TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu katıldı.

TEDMEM tarafından hazırlanan eğitim atlası, Türkiye’de eğitim alanında sağlıklı verilerin toplanması amacıyla hazırlandı. Türkiye Eğitim Atlası'nın oluşturulmasında veriye dayalı eğitim politikaları için veri paylaşımının önemini vurgulayarak soruna yönelik kamuoyu bilincini artırmak ve çalışmaların MEB, ÖSYM, TÜİK gibi kurumların veri paylaşım yöntemlerinin zenginleştirilmesi için ve kurumlar arası işbirlikli çalışmaların önünü açması için öncü olması hedeflendi. Türk Eğitim Derneği tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de eğitim sistemiyle ilgili veri toplamakta güçlük çekildiği, toplanan verilerin sağlıklı olması konusunda sorun yaşandığı ve var olan verilerin paylaşımında zorluk çekildiği belirtilirken, gelişmiş ülkelerde UNESCO ve OECD gibi kuruluşların dokümanlarına neredeyse eksiksiz veri sağlandığına dikkat çekildi. Buna karşın söz konusu dokümanlarda Türkiye verilerine ulaşılamadığının gözlendiği ifade edildi.

TEDMEM tarafından hazırlanan Türkiye Eğitim Atlasında, Türk Eğitim Sistemini makro düzeyde, genel bir bakış ile değerlendirmek isteyen araştırmacılar ve eğitimle ilgilenen tüm yurttaşlar için yeni bir kaynak olduğu belirtilirken,  Atlasın, hali hazırda paylaşılmış istatistikleri harita, grafik ve tablo gibi görsellerle zenginleştirerek erişimi ve anlamayı kolaylaştıran bir seçenek olması amacı ile hazırlandığı vurgunlandı.

Yapılan açıklamada,Türkiye Eğitim Atlası’nda, her yıl düzenli olarak yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Örgün Eğitim İstatistiklerinin yanı sıra MEB’den ayrıca sağlanan çeşitli verilere de yer verildiği, ayrıca yükseköğretim istatistikleri, PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı), TIMSS (Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması) ve OECD Education at a Glance (Bir Bakışta Eğitim) gibi kaynaklarda öne çıkan bilgilerin de Türkiye Eğitim Atlası’nda bulunduğu bildirildi. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.