banner

Öğretmen açığı ne kadar? Ağustos'ta kaç öğretmen atanacak?
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda öğretmen atamaları ile öğretmen açığı konularında soruları yanıtladı. İşte MEB’in öğretmen açığı rakamları

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, branşlara göre öğretmen ihtiyacının 119 bin 601, en çok ihtiyaç duyulan 25 alandaki ihtiyacın ise 116 bin 582 olduğunu söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, bugünkü çalışmaları çerçevesinde "Torba Tasarı"yı, Milli Eğitim Bakanlığı'na 35 bini öğretmen olmak üzere 36 bin kadro ihdas edilmesini öngören 70. maddeden görüşmeye başladı. 

Bakan Nabi Avcı, 746 bin 71'i öğretmen, 71 bin 763'ü de yönetici olmak üzere toplam personel sayısının 817 bin 834 olduğunu söyledi.

Branşlara göre öğretmen ihtiyacının 119 bin 601, en çok ihtiyaç duyulan 25 alandaki ihtiyacın ise 116 bin 582 olduğunu kaydeden Avcı, "31 bin 200 öğretmenimiz norm fazlası durumunda; yurtdışında görevli, doğum izni, aylıksız izin, kurum içi ve dışı geçici görevlendirmeler dahil olmak üzere" dedi.

Milletvekillerinin soruları üzerine Avcı, "Bu öğretmen alımı ile (herşeyi güllük gülistanlık yapacağız) demiyoruz. Sadece bir alandaki eksikliğimizi kapatabilmek için istiyoruz. Bununla eğitimin bütün sorunlarını halledeceğimizi de düşünmüyoruz" diye konuştu.

Bu öğretmen alımının Cumhurbaşkanlığı seçimi ile alakalı olmadığını belirten Avcı, "Geçen sene de aynı şeyi yaptık, belli periyotlarla bunu planlayarak yapıyoruz. Bunun arkasında seçim hesabı olsaydı, atanamayan öğretmenlerin 6 aydan beri çok yoğun baskısı var. 30 Mart'ta seçim yapıldı, o amaçla böyle bir düzenleme yapsaydık, o zaman bunu yapardık" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.