banner

Uzmanlar TEOG sorularını yorumladı
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nın (TEOG) birinci dönem ikinci oturumu Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ile İngilizce dersi sınavlarıyla bugün tamamlandı. Uzmanlar TEOG ikinci oturum sonrası soruları değerlendirdi.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nın (TEOG) ikinci gününde öğrenciler Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ile İngilizce dersinden sınava girdiler. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile İngilizce sorularının geçen yıla göre zorluk derecesinin yükseldiği sınavda, Fen ve Teknoloji dersinin bir sorusunun çok eleyici olduğu gözlendi. Bilfen İlköğretim Kurumları Bölüm Başkanları ikinci gün TEOG sınavını yorumladı… 

Bilfen Fen ve Teknoloji Bölüm Başkanı Yasemin Dündar

FENDE SAYISAL DÜŞÜNME BECERİSİ ELEDİ

Fen ve Teknoloji soruları kazanımlara uygun olup soru dağılımı beklenildiği gibi olmuştur. Sınavın biyoloji kısmındaki sorular bilgi hâkimiyeti ile yorum becerisini ölçen sorulardan oluşmaktadır. Dört kazanımı olan “Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji” konusu ile ilgili ilk kez soru sorulmuştur. Fizik kısmındaki sorular beklenildiği gibi deneysel ağırlıklı olup laboratuvarda dinamometre ile ölçüm yapan öğrencilere avantaj sağlamıştır. Sıvıların kaldırma kuvveti ile ilgili A kitapçığındaki 9. soru sınavdaki ayırt ediciliği ve zorluk düzeyi en yüksek soru olmuştur. Soruyu ancak hem bu konu ile ilgili kazanımı özümseyen hem de sayısal düşünme becerisi yüksek olan öğrenciler çözebilmiştir.

Bilfen İlköğretim Kurumları T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Bölüm Başkanı Havva Güneş

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK ZORLADI

2014-2015 TEOG-1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinde sorulan sorular, müfredata ve kazanımlara uygundur. Sınav, çalışan ve çalışmayan öğrenciyi en iyi şekilde ayırt edecek nitelikte sorulardan oluşmaktadır. Sınavda dikkat çeken en önemli unsur, soruların seçeneklerinde kullanılan terimsel ifadelerin güçlük derecesinin beklenenin üstünde olmasıdır. Geçen seneki TEOG ile karşılaştırdığımızda zorluk derecesinin yükseldiği görülmüştür.

Bilfen İlköğretim Kurumları İngilizce Bölüm Başkanı Çınla Sezgin: 

DİYALOG SORULARINI İYİ ÇÖZÜMLEYENLER İNGİLİZCE’DE KAZANIR

TEOG İngilizce sınavında, kelimelerin anlamları; paragraf, okuma parçası veya diyaloglardan çıkarımlar yoluyla bulunabilecek nitelikte. Diyalog ağırlıklı özellikle Ünite 4’deki ifadelerin yer aldığı, diyalog tamamlama soruları gözlenmiştir. Boşluk doldurma sorularında, boşluktan önce veya sonra yazılan cümleler açıklayıcı ve cevabı bulmaya yöneliktedir. Diyalogları anlama ve uygun karşılığı veren ifadeyi bulma tarzı sorulara çokça rastlanmıştır. Her sene olduğu gibi bu sene de diyaloglarda kullanılan cümlelere uygun ifadeler sorulmuştur. Soru kalıplarının yer aldığı diyalog tamamlama sorularına yer verilmiştir. Geçen seneki 1. TEOG sınavında tablo sorusuna yer verilmişken bu seneki TEOG  sınavında tablo sorusu yerine görsellerin kullanıldığı sorulara yer verilmiştir. Kazanımları iyi tarayan bir sınav olmuş diyebiliriz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.