banner

40 engelli aday YGS’ye Ankara’da girecek
ÖSYM, 15 Mart 2015 tarihinde yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başka illerden gelerek Ankara'da toplam 40 engelli adayın gireceğini açıkladı

ÖSYM, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS)  girecek engelli adaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı.  ÖSYM’den yapılan açıklamada, 15 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilecek olan  2015-YGS’ye girmek isteyen 2 milyon 46 bin 716 adaydan toplam 4 bin 646 adayın engelli aday olarak kayıt yaptırdığı, bu sayılara sınavsız geçişe başvuran adayların dahil olmadığı ve başka illerden gelerek Ankara’da sınava girecek aday sayısının ise 40 olduğu ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

2015-YGS’ye başvuran engelli adayların hepsi elektronik niteliği olmayan alet veya cihazlarını kullanarak kendi bulundukları illerde sınava girebileceklerdir. Ancak; 4.646 adaydan sadece 123 engelli aday kullanageldiği elektronik nitelikte ancak sınav güvenliğini zedeleyebilecek nitelikte olan cihazları ile sınava girme talebinde bulunmuş ve şimdiye kadar bu haliyle sınavlara giremedikleri halde Ankara’da ÖSYM tarafından her türden elektronik iletişimi kesilmiş olan binalarda sınava girmeyi tercih etmişlerdir. Bunlardan 82 aday zaten Ankara’da ikamet etmekte olup Ankara dışında yaşadığı halde Ankara’ya gelmek durumunda olan engelli aday sayısı 40’dır. Ankara’da sınava girecek olan bu adayları 32’si tek başına bir salonda kendilerine verilen okuyucu ve işaretleyici yardımı ile sınava gireceklerdir.

Ankara dışından gelip tek başına bir salonda sınava girecek olan adayların 6’sı görme engelli, 8’i işitme engellidir. Bu adaylar 3’ü ise hem görme hem de işitme engellidir. Benzeri şekilde çoklu salonda sınava girmek isteyen ve Ankara dışından gelen 2 aday görme engelli, 24 aday işitme engelli, 2 aday süreğen ve 1 aday dil ve konuşma engellidir.

Ayrıca 2015-YGS'de görme engelli adaylara 18 punto ve 22 punto kitapçıkla sınava girme imkanı tanınmıştır. Bu kapsamda talepte bulunan 21 adayın 18 punto kitapçıkla ve 26 adayın da 22 punto kitapçıkla Ankara’da sınava girmesi sağlanacaktır.  

Sınava girmek üzere başvuran engelli adaylardan;

- 1.512 aday görme engellidir,

- 1.004 aday işitme engellidir,

- 380 aday zihinsel engellidir,

- 1.428 aday bedensel engellidir (283 aday tekerlekli sandalye kullanmaktadır),

- 97 aday dil ve konuşma engellidir (işitme engelli grubundaki adaylardır),

- 928  aday ise diğer engellidir (süreğen-kronik hastalıklar gruplarındaki adaylardır),

- 380 adayın durumu sınıflanamayan engellidir (özgül öğrenme güçlüğü, yaygın gelişimsel bozukluk ve ruhsal duygusal ve benzeri engelli adaylardır).

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.