banner

MEB’den azınlık okullarına kayıtla ilgili açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı, azınlık okullarına öğrenci kaydının veli beyanı ve okul müdürlüğünün uygun görüşüyle gerçekleştirileceğini bildirdi.

meb logoMilli Eğitim Bakanlığı, azınlık okullarına öğrenci kaydının veli beyanı ve okul müdürlüğünün uygun görüşüyle gerçekleştirileceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla İstanbul ve Çanakkale valiliklerine gönderilen yazıda, "Lozan Antlaşması'nın 40 ve 41. maddeleriyle ilgisi bulunan okulların özellik göstermesi gereken konularının yönetmelikle tespit edildiği" anımsatıldı.

Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda yönetmeliğin, ilgili ülkelerin bu konulardaki karşılıklı mevzuat ve uygulamaları dikkate alınarak hazırlandığı bildirilen yazıda, yönetmelikte belirtilmeyen konularda resmi okulların mevzuatının uygulandığı kaydedildi.

Kanuna göre "okullarda yalnız o azınlık mensubu T.C. vatandaşlarının çocuklarının okuyabileceği" belirtilen yazıda, "Bu hüküm gereğince, azınlık okullarına öğrenci kaydı, yalnız kendi azınlığına mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çocuklarının veli veya vasilerince form doldurulmak suretiyle, okul müdürlüğünün uygun görüşüyle gerçekleştirilecektir" ifadesi kullanıldı.

Daha önceki düzenlemede, azınlık okullarına kayıt için velilerin, öğrencinin nüfus kayıt örneğini okul müdürlüklerine vermesi gerekiyordu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.