banner

Gençlerin Aşka Bakışı 2016 anketinin sonuçları açıklandı
14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken, 970 üniversite öğrencisine aşka bakışları soruldu. Gençlerin %41.1’ine göre aşk, “sevgi ve saygı”. Ankete göre gençlerin en sevdiği için aşk şiiri 2006 yılından bu yana Atilla İlhan’ın “Ben Sana Mecburum”u olurken, gençlerin %25’inin aşk itiraflarını telefonda yaptığı ortaya çıktı.

ask_anketBeykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilen “Gençlerin Aşka Bakışı 2016” konulu anket sonuçlandı.
İnternet ortamında gerçekleştirilen ankete 17-27 yaş arasındaki 970 üniversite öğrencisi katıldı. Ankete katılan gençlerin %48.4’ü ilk aşklarını 16 yaşın altındayken yaşarken, şu anda birine aşık olduğunu ifade eden gençlerin oranı %35.5 oldu.
10 Yılda Gençlerin Aşka Yüklediği Anlam Değişti
Gençlerin Aşka Bakışı 2016 Anketi Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nüket Güz ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım Program Başkanı Doç. Dr. Pınar Seden Meral tarafından gerçekleştirildi. Anketi değerlendiren Prof. Dr. Nüket Güz, söz konusu anketi geçmiş yıllarda görev yaptığı diğer üniversitelerde de gerçekleştirdiğini belirterek, “2006 yılında Doç. Dr. Seher Er ile birlikte yaptık bu araştırmayı. 2006 yılında gençler aşkın anlamını %12 oranında “sevmek”, %6 oranında “tarifsiz duygu”, % 5 oranında “tutku”, % 3 oranında “acı-tatlı, % 1 oranında “güven-para” olarak tarif ederken, 2016 yılında gençlerin %41.1’ine göre aşk, “sevgi ve saygı”, %33.3’üne göre ise “dünyanın en tatlı mutluluğu”” dedi.
Gençlerin %25’i Aşkını Telefonda İlan Ediyor
Güz, 2006 yılında gençlerin sevdiklerine ilan-ı aşk etmek için %67 oranında “söz”ü yani yüz yüze iletişimi tercih ettiğini belirterek, “2016 yılında ise gençlerin %38’i aşık olduğu kişiye hislerini yüz yüze ifade edeceğini belirtiyor. Bu noktada ilginç olan 10 yıl içerisinde bir araç kullanarak aşk ilanında bulunmanın da bir seçenek olarak görülmesi” diyor. Yine 2016 yılı sonuçlarına göre hislerini telefon aracılığıyla söyleyeceğini belirten gençlerin oranı %25.
Aşk İçin Yapılacak En Büyük Çılgınlık
“Gençlerin Aşka Bakışı 2016” konulu araştırmaya göre %24,7’si aşık oldukları kişiye “aşkım” diye hitap ettiklerini söylerken, sevdiğine “sevgilim” ve “hayatımın anlamı” diyenlerin oranı %13,5.
Gençlere göre aşık oldukları kişi için yapabilecekleri en büyük çılgınlık, sevdikleri kişi ile gizlice evlenmek. Aşık oldukları kişi ile bir çılgınlık yaparak gizlice evlenebileceklerini söyleyen gençlerin oranı %43.4 iken, aşık olduklarını kişinin kapısında yatacaklarını söylen gençlerin oranı %20.5, sevdikleri kişiyi kaçıracaklarını söyleyen gençlerin oranı ise %18.1.
“Aşk İçin Hiçbir Şeyden Vazgeçmem!”
2016 yılı sonuçlarına göre gençler aşık oldukları kişi için bir çılgınlık yaparak gizlice evlenebileceklerini söyleseler de, aşık oldukları kişi için sahip oldukları hiçbir şeyden vazgeçmek istemiyorlar. Ankette gençlere aşık oldukları kişi için ailelerinden mi, paradan mı yoksa okulunuzdan/işinizden mi vazgeçersiniz diye sorulduğunda, gençlerin %49.5’u hiçbirinden vazgeçmeyeceklerini belirtiyorlar.
En Beğenilen Aşk Dizisi: Poyraz Karayel, En Beğenilen Aşık Çift: Ömer-Defne
“Gençlerin Aşka Bakışı 2016” konulu anketin sonuçlarına göre üniversite gençliğinin en beğendiği aşk dizisi %31.9 oyla Poyraz Karayel dizisi olurken, en beğenilen aşık çift %36 oyla Kiralık Aşk dizisinin karakterleri Ömer ile Defne oldu. En beğenilen dizinin karakterleri Poyraz ve Ayşegül ise %34.8 oyla ikinci sırada yer aldı.
Sosyal Medyada En Beğenilen Çift: Burak Özçivit-Fahriye Evcen
Anket sonuçlarına göre sosyal medyada en çok beğenilen aşık çift ise oyların %48.9’unu alarak açık ara oyla Burak Özçivit-Fahriye Evcen çifti oldu.
En Beğenilen Aşk Şarkısı: Koray Avcı - Sen
Gençlerin en beğendiği aşk şarkısı bu yıl %27 oranıyla Koray Avcı’nın “Sen” isimli parçası oldu. Gülben Ergen ve Oğuzhan Koç’un birlikte söylediği “Aşka Aynı Değil” isimli parça ise %20.2 ile ikinci sırada yer aldı.

En İyi Aşk Filmi: Aşk Tesadüfleri Sever
Üniversite gençlerinin en beğendiği aşk filmi ise “Aşk Tesadüfleri Sever” oldu. Gençler %29.2 oranında Aşk Tesadüfleri Sever filmini seçerken, İncir Reçeli %28.1, Aşk Sana Benzer %23.6 oranında oy aldı.
10 Yıldır En Beğenilen Aşk Şiiri “Ben Sana Mecburum”
2005 yılında kaybettiğimiz Türk Edebiyatı’nın önemli ismi Atilla İlhan, on yıldır gençler tarafından “Ben Sana Mecburum” adlı şiiri ile en sevilen şair olarak seçiliyor. Atilla İlhan ve Ben Sana Mecburum adlı şiiri 2006 yılında %8 oranında oy alırken, 2016 yılında oyların %41.2 oranında gençlerden oy aldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.