banner

Kısa bir süreliğine okullarımız hizmet veremiyor!
Milli Eğitim Bakanlığı okulları yeni sisteme hazırlamak için harekete geçti.

Kısa bir süreliğine okullarımız hizmet veremiyor!Yeni eğitim yılında uygulanmaya başlanacak 4+4+4 eğitim sistemi için okullar dönüştürülüyor. Kimi okullar ilköğretim ve ortaöğretim olarak devam ederken kimileri ortaokula ya da imam hatip ortaokuluna çevriliyor. Bazı iller dönüşüm listelerini açıkladı, kimilerinde devam ediyor. Yaklaşık 6 bin okulun olduğu İstanbul’da çalışmalar yarın tamamlanmış olacak. Ancak birçok ilde “Okulumuza dokunmayın” diye eylem yapan veliler tepkili çünkü yanıt bekleyen soru çok.

Kemal Hasoğlu İlköğetim Okulu velisi Özgür Beyazkuş: “Duyumlarımız okulumuzun imam hatip orta okuluna çevrildiği yönünde. Kızım 4. sınıf. Geçen sene bir kolejden burs aldı. Şimdi yollamadığıma pişmanım. Çünkü ne olacak bilmiyoruz. Bize yakın iki okul daha var ama adresimiz tutmuyor, yani onlar ilköğretim olsa bile kayıt yaptıramayabiliriz. Daha uzak bir okul olacak, bu kez servis parası... Okulumuz benim de mezun olduğum, öğretmeninden kantincisine kadar herkesi tanıdığım bir okuldu. Şimdi yeniden okula başlamış gibi olacak. Okulda bizim bağışlarımızla pek çok şey yapıldı, ne olacak? Kafam o kadar yorgun ki bütün yazımız bu sorulara cevap aramakla geçecek.

Fatih Ali Kuşçu İlköğretim Okulu velisi İlgin Gül: “Bizim okul Anadolu imam hatip kız lisesi olacak çünkü kurucu müdür bile atandı. İkinci sınıfa geçen iki çocuğum var. Üstelik bizim okul etütlü yani çalışan anne babalar için sabah saat 08.30’dan saat 16.00’ya kadar. Bizi adrese göre okullara dağıtacaklarsa, ben etütlü okula verilecek miyim? Yakında böyle bir okul yok. Servis ücreti de işin içine girecek. Binamızın pisuarları bile ilkokula göre. Ortaokul yapacaklarsa bunları düzeltecekler, hep masraf. Değişiklik çocuk üzerinde psikolojik etki bırakacak, öğretmenlerimiz de dağılacak.”

Maltepe Mutluhan Uzunel Çolakoğlu İlköğretim Okulu velisi Erdoğan Bayrakoğlu: “Okul geçen sene açılmıştı. Şimdi imam hatip ortaokulu olacağı söyleniyor. Bölgede iki ilkokul var ama depreme dayanıklı değiller. ‘Biri yıkılacak’ deniliyor. Biz uzak okullara mı gideceğiz? Yeni okul olduğu için veliler olarak tüm eksikleri bağışlarla kapatmıştık. Şimdi elimizden alınıyor. Aldatılmışlık duygusu yaşıyoruz.”

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.