banner

İstanbul'daki çocuklar yakın takipte!
Okulların açılması ile yeniden gündeme gelen servis araçları uydudan yakın takibe alındı. İstanbul’daki 6 bin araçta kullanılan sistem ile araçların hareket saatinden, çocukların eve kaçta bırakıldıklarına ilişkin tüm bilgilere anında ulaşılabiliyor.

SİSTEMİN BEDELİ NE?

İstanbul Toplu Taşımacılar Birliği (İSTAB) üyesi 6 bin servis aracında uygulanan sistem sayesinde servis araçlarının hareket saati, servise binecek çocukların kaçta ve hangi noktadan alınacakları, çocukların eve varış saatleri, servis aracının duraklama noktaları ve duraklama sürelerine ilişki bilgiler anında görülebiliyor. Arvento Mobile Systems’ın geliştirdiği ‘Servis Araçları Takip ve Kontrol Sistemi’ sayesinde servis aracına tanımlanmış olan hız limitlerinin aşılması halinde ilgili kişilere ve servis firmasına otomatik olarak alarm göndererek, uyarı yapıyor. Servis Araçları Takip ve Kontrol Sistemi'nin satış bedeli 550 TL

TAKİP NASIL YAPILIYOR?

Okulların açıldığı bu günlerde ailelerin, haklı olarak bir tedirginlik içerisinde olduğunu söyleyen Arvento Mobile Systems Genel Müdürü Özer Hıncal, İstanbul’daki servis araçlarında kullanılan sistemin yaygınlaşması sayesinde bu tedirginliğin tamamen sona ereceğini bildirdi.

Servis araçlarının takibinin internet üzerinden yapıldığına belirten Özer Hıncal, “Servis araçlarına takılan araç takip cihazları ve GPS uydularından alınan veriler sayesinde, servis araçlarının bütün hareketleri, servis saatleri dahilinde konuyla ilgili kişi ve birimler tarafından takip ve kontrol ediliyor. Veliler ve okul müdürleri internete bağlanabildikleri her yerden, servis araçlarını izleyebiliyor” dedi.

HIZ LİMİTİNİ AŞAN YANDI

Sistemin, servis aracına tanımlanmış hız limitlerinin aşılması halinde ilgili kişilere ve servis firmasına otomatik olarak alarm gönderdiğini belirten Özer Hıncal, bu sayede; hız ihlali yapan servis aracı şoförünün anında uyarıldığını söyledi. Hıncal, “Bunların yanı sıra servislerin, iş, okul ve ev arasında izleyeceği yolun sisteme tanımlanması halinde, izlenebilecek en kısa rota, sistem tarafından otomatik olarak çizilebiliyor. Bu sayede, olası rota ihlalleri kontrol ediliyor. Sistem, istenildiğinde servis aracı eve yaklaştığında kişinin cep telefonuna SMS göndererek, gereksiz yere dışarıda beklenmesini de önlüyor.(haberturk)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.