banner

MEB, çareyi ücretli öğretmenlikte buldu
Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen sıkıntısı yüzünden iki haftadır eğitime başlayamayan okula son çare olarak ücretli öğretmen atamak zorunda kaldı.

Hürriyeteğitim’in haberine göre, Zonguldak’ın Köroğlu Köyü’nde öğretmen bulunmayan 33 öğrencili ilkokul, sınıf öğretmeni 22 yaşındaki Zuhal Çekin’in ücretli olarak atanmasıyla iki hafta gecikmeli eğitime başladı.

Birinci sınıfta 12, ikinci sınıfta 8, üçüncü sınıfta 7 ve dördüncü sınıfta 6 olmak üzere toplam 33 öğrencinin eğitim gördüğü Köroğlu İlköğretim Okulu’nda kadrolu olarak görev yapan öğretmen Haluk Zıvalı, geçen eğitim ve öğretim yılı sonunda askere gitti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı başında yeni atadığı öğretmen okulun fiziki şartlarını yetersiz bulunca başka bir okula tayin istedi.

Öğretmen bulunmaması nedeniyle ilk iki hafta okula gitmeyen öğrenciler, Bolu’daki Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden geçen yıl mezun olan sınıf öğretmeni 22 yaşındaki Zuhal Çekin’in ücretli olarak görevlendirilmesiyle iki hafta gecikmeli olarak eğitime başladı.

Depoyu sınıf yaptırdı

Birleştirilmiş tek sınıfta 33 öğrencinin dersine giren Zuhal Çekin, öğrenci sayısının fazla olması nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ikinci bir öğretmen talebinde bulundu. Zuhal öğretmen, tek katlı binada depo olarak kullanılan odayı da sınıfa dönüştürmek için boşalttırdı. Kömür çuvalları ve diğer malzemelerin bahçedeki diğer binaya taşınmasıyla oda sınıf için hazır hale getirildi.

Annesi ile okulun lojmanında kalan ve 800 lira ücret alan Zuhal Çekin, öğrencilerin daha verimli eğitim alabilmesi için ikinci bir öğretmenin atanması gerektiğini söyledi. İlk görev yeri olduğu için heyecanlı olduğunu belirten Zuhal Çekin, “Okulumuzun fiziki açıdan sıkıntıları var. Velilerle el birliği içinde bu sorunları aşmaya çalışıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden de öğretmen talebinde bulunduk. Umarım kısa zamanda gelir” dedi.

(kaynak hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.