banner

Bu fotoğraf 46 yıl önce çekildi
Fotoğraftaki yer Kayseri Atatürk Stadı. Yıl 1967, aylardan Mayıs. Kayseri Lisesi sınıflar arası futbol turnuvası için takımlar maça çıkıyor. 5 Fen-D sınıfının kalesinde Abdullah Gül var

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün lise takımında kalecilik yaparken çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin yayımladığı ''Sporda Kayseri Modeli'' adlı kitapta, Cumhurbaşkanı Gül'ün 1967'de lise takımında kalecilik yaparken çekilmiş fotoğrafına yer verildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri AŞ tarafından yayımlanan ''Sporda Kayseri Modeli'' adlı kitapta, Cumhurbaşkanı Gül'ün, eğitim gördüğü tarihi Kayseri Lisesi'nin futbol takımında 1967 yılında çekilmiş fotoğrafına da yer verildi.

Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Müdürü Uğur Yurt tarafından kaleme alınan kitapta, Kayseri'de 1930'lu yıllardan günümüze dek sporun ve spor tesislerinin gelişimi ile Kayseri Büyükşehir Belediyesinin spora ve sporcuya bakışı anlatılıyor.

''Bir Fotoğraf ve İki Farklı Detay'' başlığı altında yayınlanan siyah beyaz fotoğraf, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şu an Ankara'da yaşayan sınıf arkadaşı Hilmi Akkan'ın arşivinden sağlandı.

Gül'ün okul takımında kalecilik yaptığı belirtilen kitapta, fotoğraf ile ilgili şu detaylar paylaşılıyor:

''Burası Kayseri Atatürk Stadı. Yıl 1967, aylardan Mayıs. Kayseri Lisesi sınıflar arası futbol turnuvası için takımlar maça çıkıyor. 5 Fen-D sınıfının kalesinde Abdullah var. Evet, o Abdullah, Gül'üşüyle etrafına sevgi saçan, duruşuyla güven veren, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den başkası değildir. O tarihten bu yana futbola olan ilgisi azalmayan Cumhurbaşkanı Gül'ün kaleyi koruduğu maçın skorunu bilmiyoruz ama bilinen bir gerçek bu fotoğraf karesinin çok özel bir anlam taşıdığı. Çünkü bu karede daha çimleri bile döşenmemiş, toprak zeminiyle Atatürk Stadı'nın en eski hallerinden birisini gördüğümüz gibi Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün bir zamanlar kalecilik yaparak aktif bir sporculuk geçmişine sahip olduğunu da öğrenmiş oluyoruz.''

Yayımlanan fotoğrafın Cumhurbaşkanı Gül'de olmadığı ve bir süre sonra kitap ile kendisine hediye edileceği öğrenildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.