banner

Acemi öğretmen kalmayacak
‘Okulda üniversite’ modeliyle öğretmen adayları eğitimlerinin bir bölümünü üniversite kampusunda, ilerleyen dönemleri ise ilk, orta ve lise öğrencileriyle birlikte okullarda geçirecek ve acemi öğretmen sorunu ortadan kalkacak

Türkiye'de öğretmen yetiştirme modeline yenilikçi yaklaşım getiren ve ilk kez Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eğitim Bilimleri Fakültesi tarafından uygulanmaya başlanan "Okulda Üniversite" eğitim modeli BJK Koleji'ndeki ilk uygulamasıyla tanıtıldı. Yeni model ile, öğretmen adayları eğitimlerinin bir bölümünü üniversite kampusunda, ilerleyen dönemleri ise ilk, orta ve lise öğrencileriyle birlikte okullarda geçiriyor. Öğretmen eğitiminde yeni bir dönem başlatacak olan projeyle öğretmen adaylarının eğitimleri ileride çalışacakları işyerleri olan okullarda tamamlanıyor.

BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel toplantıda yaptığı konuşmada, "Türkiye'de 'Okulda Üniversite' eğitim modeliyle öğretmen yetiştirme konusuna yeni bir soluk getiriyoruz. Öğretmen yetiştirme eğitimine katkılar sağlayacağız" dedi. Dünyanın birçok önemli üniversitesinin eğitim fakültesi dekanlarından danışmanlık alındığını belirten Enver Yücel, "Türkiye'de öğretmen eğitimini ve anlayışını değiştireceğiz.  Tıpkı tıp eğitimindeki gibi öğretmen adaylarının çalışma sahalarında uygulamayla birlikte eğitim alacağı bir model geliştirdik. Bu model sayesinde artık acemi öğretmen sorunu ortadan kalkacak.

Öğretmen yetiştirme alanında usta çırak ilişkisi olmalı

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey ise yaptığı konuşmada şöyle seslendi: Okulda Üniversite modeli Türkiye'de öğretmen eğitimine yeni bir soluk getirecek. Ezber bozan bir model. Eğitim yazboz tahtası değildir. Eksiklerimiz var ama bu eksiklikleri gidermek adına arayışlarımız da sürüyor. İşte 'Okulda Üniversite' eğitim modeli bu arayışların bir sonucu. Mesleğinde daha iyi, daha donanımlı, daha nitelikli öğretmenleri sınıflara sokmalıyız. Bu modelin de bu modeli geliştirenlerin de arkasındayız.

YÖK üyesi Mehmet Şişman ise, Türkiye'de eğitimin en büyük sorununu nitelik olduğunu belirterek “Okulda Üniversite eğitim modeli bu konuda düşüncelerimin çoğunu hayata geçiriyor. Öğretmen yetiştirme alanında usta çırak ilişkisi olmalı. Öğretmen yetiştirme çalışmalarımıza örnek olacak, katkılar sunacak" sözleriyle ifade etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.