banner

SBS kaldırılacak mı? Yeni sistem nasıl olacak?
Milli Eğitim Bakanlığı’nın Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) kaldırılması konusunda nasıl bir karar alacağı belirsizliğini koruyor. Bu yıl son kez yapılması planlanan SBS ile ilgili henüz bakanlıktan net bir açıklama yapılmadı. Akşam Gazetesi Yazarı Turgay Polat, SBS ile ilgili gelişmeleri köşesine taşıdı. SBS kaldırılacak mı? SBS yerine getirilecek sınav ya da sistem nasıl işleyecek? Özel okullar nasıl öğrenci alacak? İşte tüm bu soruların cevabı Turgay Polat’ın bu yazısında.

Milli Eğitim Bakanlığı SBS'yi kaldırmayı askıya aldı. SBS devam edecek ama yapılan bir çalışma var. Bu çalışmaya göre fen liselerinin giriş sistemi ile Anadolu liselerinin giriş sistemi birbirinden farklı olacak. Özel okullar farklı öğrenci alacak. Anadolu liseleri talebe göre gerekirse ön kayıtla ve ön kayıt sonucu aşırı yığılma olursa il bazlı sınavla öğrenci alacak. Yeni bakan özellikle özel statülü hazırlık sınıfı olan liseleri korumak hatta geliştirmek istiyor. Bu yüzden çok yakın zamanda hazırlık eğitimi konusunda da ciddi bir çalışmayla kamuoyunun karşısına çıkacaklar.

Buna göre, 'her Anadolu lisenin mahalle mektebine dönüştürülmesi, fen liselerin az nüfuslu yerlerde kapanması, öğretmen liselerine kilit vurulmasını' içeren plandan vazgeçiliyor... İşte önümüzdeki yıldan itibaren uygulanacak yeni SBS'nin ayrıntıları:

Sınavlar il bazında

- DÜZ liseler kalkacak ve tümü Anadolu liselerine dönüştürülecek.

- BU liselere giriş, öğrencilerin 8'inci sınıfın mayıs ayında gitmek istedikleri okula ön kayıt yaptırmasıyla başlayacak.

- İLKÖĞRETİM başarı puanı, öğrencinin spor, bilim, sanat gibi faaliyetleri de birleştirilerek bir puan oluşturulacak. Ön kabul, bu puana göre gerçekleştirilecek.

- BİR sonraki aşamada ise bir okul kontenjanın üzerinde kayıt almazsa öğrenci kaydını yaptıracak.

- ÖN kayıtta kontenjanın üzerinde öğrencinin başvurduğu okullar için il bazında bir tek sınav açılacak. Ardından yerleştirme yapılacak. Öğrenci isterse başka bir şehirdeki okula da müraacat edebilecek. Verilere göre öğrencilerin yüzde 98'i kendi oturduğu kentte okuyor.

ABD ve Alman Modeli

- SİSTEMİN faydası, sınav cenderesine girecekler 'yüksek puanlı okulları' hedefleyen başarılı öğrencilerle sınırlı kalacak. Diğerleri sınav sisteminde bir milyon 300 bin öğrenci stres, baskı yaşamayacak.

- FEN liselerine giriş sınavla olacak. Farklı olarak puanlama sadece MF (matematik fen) değerlendirmesi yapılacak.

- ÖZEL okullar dilerse fen liseleri sınavı puanıyla dilerse kendi açtıkları ayrı bir sınavla öğrenci kabul edecek.

- HAZIRLIK sınıflı Galatasaray, Kabataş, İstanbul, Kadıköy Anadolu gibi liselerin devamı ve desteklenmesi sağlanacak. Bu liselerde yabancı dil eğitiminin güçlendirilmesi için üniversitelerin hazırlık sınıflarıyla eşleştirme yapılacak.

- SİSTEMİN en önemli özelliği ABD ve Alman modelinin bir tür karışımı olması...

Turgay Polat yazısı için Tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.