banner

Evliya Çelebi'yi çocuklara 'Alican' anlatacak
Zambak Yayınları tarafından başlatılan proje ile 'Alican Minik Seyyah' adlı tiyatro oyunu İstanbul'daki 85 okulda sahnelenecek. Proje ile dünyaca ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi ve eseri 'Seyahatname' öğrencilere tanıtılacak.

Evliya Çelebi'yi çocuklara 'Alican' anlatacakZambak Yayınları'nın kurduğu Zambak Çocuk Tiyatrosu, oyununu İstanbul Gaziosmanpaşa Selahattin Eyyubi İlköğretim Okulunda sahneledi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği tiyatro oyununun arasında çocukları eğlendirecek müzik şovları yapıldı. Öğrenciler hem Evliye Çelebi'yi anlatan tiyatro oyununu hem de müzik şovlarını beğeni ile takip etti.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokolde tiyatro oyununun amacı, çocukların  sosyal ve duygusal gelişimini desteklemek, değerler eğitimini vermek,  ahlaki ve geleneksel insani değerleri kazandırmak. Proje kapsamında İstanbul genelinden bulunan 39 ilçe’de Zambak Çocuk Tiyatrosu  “Alican Minik Seyyah” oyunu ücretsiz sahnelenecek. Projede, ilköğretim okullarındaki çocukların tiyatronun eğlenceli dili sayesinde bilgilendirilmesi hedefleniyor. Oyunda, Ali Can adlı karakteri, Evliya Çelebi'yi araştıran bir öğrenciyi canlandırıyor. Bu kapsamda öğrenciler, Evliya Çelebi ve kitabı Seyahatname hakkında bilgi edinmiş oluyor.

Haziran ayına kadar devam edecek olan tiyatro, her gün farklı bir okulda sahnelenecek. İlköğretim okullarında 5-9 yaş arasındaki öğrencilere hitap eden oyunda, iletişim kurabilme, nazik olma, dinleme ve konuşma, paylaşma, sorumluluklarını yerine getirme ve yardımsever olma gibi değerler kazandırılması amaçlanıyor. Oyunda Alican Karakterini canlandıran tiyatro sanatçısı Selim Köksal, çok dikkatli hazırlandıklarını söyledi. Köksal "Prova sürecinde yorgunluk aşamasından geçtik çünkü söz konusu çocuklar olunca hiçbir ayrıntıyı atlamadık. Bu oyun, çocukların gelişiminde çok önemli olacak. Diğer arkadaşlarımla da oynarken çok eğlendik." şeklinde konuştu.

Zambak Yayınları Kurumsal İletişim Müdürü Selahattin Özşen, okullardaki tiyatro oyunlarının proje içeriğinden bahsederek "Zambak Yayınları olarak Zambak Çocuk Tiyatroları'nı kurduk. İki tane profesyonel ekibimiz var. Bu ortak projemizi İstanbul İl Milli Eğitim okullarında oynayacağız. Oyunun içeriğinde çocukların temel değerleri ve sosyal sorumlulukları geliştirme gibi konular esas alınıyor." dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.