banner

Ortaokullarda seçmeli dersler nasıl seçilecek?
2012-2013 Eğitim ve öğretim yılında seçmeli derslerin seçimi tamamen veli ve öğrenciye bırakılıyor.

2012-2013 Eğitim ve öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmi ve özel İlkokul ve ortaokullarda 1 ve 5. Sınıflardan başlamak üzere, imam hatip ortaokullarında 5. Sınıftan başlamak üzere, ortaöğretim kurumlarında ise 9. Sınıflarında başlamak üzere kademeli olarak uygulanacağı belirtiliyor. Seçmeli derslerin seçimi tamamen veli ve öğrenciye bırakılıyor. Bu bağlamda Öğrenciler seçmeli dersleri ilgi, yetenek ve istekleri doğrultusunda velisinin de rehberliğinde seçecek. Bu durumda okul müdürlükleri 10 öğrencinin isteği oluşması doğrultusunda dersi açmak zorunda kalacak.

Peki Seçmeli derslerin seçimi neye göre yapılacak? İşte adımlar;

1-Ortaokullarda kayıtlı 5. Sınıf öğrencileri Bakanlığın internet sitesinden seçmeli derslerin tanıtımlarını 03-10 Eylül 2012 Tarihleri arasında inceleyerek kararlarını verebilecek.

2-Ortaokul 5. Sınıf öğrencileri Bakanlığın yayınladığı dilekçe örneğini kullanarak seçmeli derslerle ilgili müracaatlarını 1-12 Eylül 2012 Tarihleri arasında öğrenim göreceği ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne ulaştıracaklar.

3-Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. Sınıflarında seçmeli derslerde aynı öğretim programları uygulanacaktır.

4-Haftalık ders saati sayısına göre ortaokullarda 8 saat, imam hatip ortaokullarında ise 4 saat seçmeli ders seçilecektir.

5-Ortaöğretim Kurumları 9. Sınıf öğrencileri de Seçmeli derslerle ilgili yazılı müracaatlarını ekte yer alan dilekçe örneğine uygun olarak 10-12 Eylül tarihleri arasında öğrenim görecekleri okul müdürlüğüne ulaştıracaklardır.

6-En az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda grup oluşturulacaktır.

7-Dilekçeler Okul yönetimlerine ulaştıktan sonra 13-14 Eylül tarihlerinde E-okul ortamına okul müdürlüklerince her öğrenci için işlenecek.

Seçmeli derslerin seçilmesi ve başvurular konusunda okul müdürlükleri velileri bilgilendirecek dilekçe örneklerini okullardan alabilecek.

En önemli nokta ise ders seçiminde öğrencinin isteğinin ön planda tutulacağı vurgulanıyor.

Eğitimtercihi

HAYATİ OKTAY

UZMAN EĞİTİMCİ

tweter.com/hayatiokty

 

ÖRNEK DİLEKÇE;

……………………………….ORTAOKUL MÜDÜRLÜĞÜNE

Velisi Bulunduğum okulunuz 5 /…..Sınıfı …………………………………………………………………………..T.C. Kimlik No’lu ………………………………………………………………………..’in 2012-2013 Eğitim öğretim yılında belirtilen seçmeli dersleri almasını istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Öğrenci                                                                                                                          Veli

Adı Soyadı                                                                                                             Adı ve Soyadı                                               

Tarih ve imza                                                                                                         Tarih ve imza 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorumlar   

 
0 # Janine 23-06-2015 06:03
I enjoy what you guys are up too. This type of clever work and exposure!

Keep up the amazing works guys I've incorporated you guys
to my own blogroll.

Also visit my weblog :: iphone (http://niftysupplies2943.tumblr.com)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.