banner

Öğretmen maaşlarına yeni düzenleme
Özeldeki öğretmenin maaşı kamudakinden az olmayacak. Meslek kodları tek tek elden geçirilecek

öğretmen maaşlarıÖzel okullar ve dershaneler, çalıştırdıkları öğretmenler için bin 600 TL’nin altında maaş bildiriminde bulunamayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK), primleri gerçek ücretleri üzerinden yatırılmayan özel sektör çalışanlarına müjde geldi. SGK, kayıtdışı istihdamla mücadelede yeni bir adım attı. Kurum, öğretmen, mühendis, doktor, eczacı gibi meslek grupları için meslek kodları oluşturarak, baz ücret belirleyecek. Özel dershanelerde ya da özel okullarda çalışan öğretmenler kamuda çalışan bir öğretmenden az ücret alamayacak. Sigorta primleri de esas ücret üzerinden bildirilecek.

 SGK, öğretmen, mühendis, doktor, eczacı gibi meslek grupları için meslek kodları oluşturarak, baz ücret belirleyecek.

Meslek kodları tek tek elden geçirilecek

SGK Başkanı Fatih Acar, “Binlerce meslek kodunu tek tek elden geçireceğiz. Aynı işyerinde çalışan bir mühendisle hizmetlinin maaşı aynı olmayacak. Bunun izahatını da işveren yapacak” dedi.

Hükümet, ‘yüzde 2.5+2.5’i önerecek

Memurla zam için bugün masaya oturacak olan hükümetin pazarlığa yüzde 2.5+2.5’le başlaması bekleniyor. Öte yandan Kamu-Sen toplu sözleşme görüşmelerinin dördüncü ayağında, dindar nesil yetiştirebilmek için her iki dini bayram öncesinde tüm kamu görevlilerine bayram ikramiyesi verilmesi teklifi sunacağını duyurdu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.