banner

LYS'de barajı aşamayan öğrenciler ne yapmalı?
LYS’de barajı geçemeyen öğrencilere Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı çözüm önerisinde bulundu.

Barajı aşamayan öğrenciler için çözüm yoluBu yıl yapılan ÖSYM sınavlarından sonra barajı aşıp lisans programlarına yerleşmeye hak kazanan öğrenci sayılarında çarpıcı bir düşüşün olması yerleştirme sınavlarının başladığı tarihten itibaren en yüksek kontenjan artışı olan bu dönemde daha çok etkili oldu.

Üniversiteler, tercih danışmanları ve yerleştirme ile ilgili herkes bu duruma çözüm yolu getirme çabasındalar. Baraj puanının düşürülmesi en çok önerilen çözüm yollarından biri. Ancak bu bir geçici çözüm yolu. Eğer gelecek yıl içinde aynı formül kullanılırsa uzun vadede orta öğretim kalitesinin artması çok zor olur. Bu konu ayrı bir tartışma meselesi.

Bence bu yıl YGS sınavında barajı aşıp LYS sınavlarına girmeye hak kazanan öğrencilerden barajı aşamayan öğrenciler için çözüm yolu Meslek Yüksekokullarına kayıt yaptırmalarıdır. Böylece 1 yıl boyunca gelecek yılın sınavlarına hazırlık yapmak yerine yüksek öğretim sürecine başlamış olacaklar. Şöyle bir örnek verilebilir: İşletme okumak isteyen ancak barajı aşamayan bir öğrenci rahatlıkla bir Meslek Yüksekokulun işletme ile ilgili bir programına kayıt yaptırabilir ve isteğe bağlı olarak bu yıl İngilizce hazırlık okuluna devam edebilir. 2 yıl sonra Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek 4 yıllık bir lisans programına geçiş yapabilir. Bir yıl bekleyip tekrar LYS sınavına girerek barajı aşmayı planlayan bir öğrencinin 2 yıl sonra DGS sınavında başarılı olma planı yapması çok makul olur. Zaten 1 yıl sonra girdiği LYS sınavında başarılı olma garantisi olamaz. Yüksek öğretim kalitesinin en yüksek olduğu ülkelerden bir olan A.B.D.’de istediği lisans programına giremeyen öğrencilerin kullandığı çözüm yolu budur. Üstelik hem okul parası hem de evine yakın bir okula giderek ilk 2 yıl öğrenim masraflarının düşmesi bu çözüm yolunun avantajlarından biri olmasında dolayı lisans programlarına girmeye hak kazanan öğrencilerin bile kullandığı bir yoldur. Eğer YÖK DGS sınavını kaldırıp önlisans programlarından lisans programlarına yatay geçiş için şartları belirler ise bu çözüm yolu daha anlamlı olur.

Kısacası uzun vadede problem yaratacak çözüm yolları arayacağımıza öğrencilerimize yapıcı çözüm yolları önermek daha akılcı olur. Kararları ne olursa olsun yüksek öğrenimden faydalanmak isteyen tüm öğrencilerimize bir şekilde üniversite eğitimi kapılarını açmamız gerekir.

Prof. Dr. Enar Tunç

Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorumlar   

 
0 # Ayca 02-07-2015 00:29
Hayatımda bu kadar saçmalayan birini görmedim . İlk yıl hiç çalışmamış seneye adam gibi çalışıp yapabilir . Sınavlar kolay böyle milletin colugun çocuğun gözünü korkutuyor çocuk dersten doğuyor kaçıyo. Ulan bikere seneye.başarılı olamaz ne demek .. milletin ümitlerini kiriyosun . Önemli olan 4 yıllık alan okumak değil . Gelecekte sıkıntı çekmeden ve hayatını yasiyabilecek severek yapabileceği mesleği tercih etmesi önemli. Neymiş açıkta kalmasın mis mis .
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.