banner

Atanamayan öğretmenlere 17 bin az geldi!
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in 17 bin yeni öğretmen ataması yapılacağı açıklamasına, Osmaniye'deki atanmayan öğretmenlerden tepki geldi. Atanmayan öğretmenler açıklanan rakamı az buldu.

Atanamayan öğretmenler OsmaniyeCumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen atanmayan öğretmenler adına açıklama yapan AYÖDER (Atanmayan Öğretmenler Derneği) Sözcüsü Ayşegül Demir Yılmaz, "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 17 bin öğretmen atayarak yeterli öğretmen ataması yapmadığı için Anayasal Suç işlemektedir. Milli Eğitim Temel Kanunu'na göre; öğretmenlik devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir. Buna rağmen, ülkemizde yeterince öğretmen alımı yapılmadığından öğrenci öğretmensiz kalmakta, birçok yerde ihtiyaçlar pedagojik formasyonu olmayan meslek yüksek okulu mezunları olan ücretli öğretmenlerle ve farklı alanlardaki branşlarla giderilmektedir. Mevcut atama bekleyen öğretmenler bulunduğuna göre; bu durum Anayasa'mızın 'Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz' hükümlerine aykırıdır. Buna göre MEB, yeterli öğretmen atamayarak Anayasal suç işlemektedir" dedi.
Atanmayan öğretmenlerin basın açıklamasına Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Ahmet Rasim Asker, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Erdoğan Asarkaya ve Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Rafet Tekerek de katılarak destek verildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.