banner

Öğretmen şikâyet hattı 147 iptal edilsin
Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı M. Hanefi Bostan, öğretmeni şikayet hattı Alo 147'nin suistimale açık olduğunu belirterek "Bu uygulama iptal edilsin” dedi.

Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi BostanYazılı bir açıklama yapan Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı M. Hanefi Bostan, “Milli Eğitim Bakanlığı sanki eğitimin ve eğitimcilerin bütün sorunlarını çözmüş gibi, bir de kamuoyunda öğretmeni şikayet hattı olarak algılanan “Alo 147” hattını kurdu. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenle öğrenciyi ve veliyi kaynaştıracak projeler yerine, ayrışmayı, kavgayı, öğretmen-öğrenci, öğretmen-veli husumetini artıracak faaliyetler içerisine girmeyi mi yeğliyor? Böyle bir uygulamayla Öğretmen pespaye hale mi getirilmek isteniyor? Böyle bir anlayışla eğitimi sağlıklı sürdürmek, eğitimde kaliteyi artırmak mümkün mü?" ifadelerini kullandı.

“Alo 147 suistimale açık”
Genelgenin iptalini istediklerini ifade eden Bostan, "Türk Eğitim-Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, bu uygulamanın suistimale açık olduğunu, soyut ve asılsız şikayetler sebebiyle öğretmenlerimizin mağduriyetine yol açabileceğini belirterek, Genelge'nin iptalini talep ettik. Her ne kadar ilgi sayılı Genelge'de, şikâyetçilerin isim vermek istememesi halinde, yapılan şikâyetlerin soyut ve genel nitelikte olmaması, kişi ve/veya olay belirtilmesinin zorunlu olmasının gerektiği belirtilmiş ise de, şikâyetin somut olgulara dayanıp dayanmadığının telefon üzerinden kontrol ve denetiminin yapılabilmesi mümkün değildir. Eğitim personeline herhangi bir sebepten dolayı husumet besleyen, rahatsızlık vermek isteyen kişiler, isimlerini gizli tutarak, asılsız ihbar ve şikâyetlerde bulunabileceklerdir. Bu şikâyetler değerlendirmeye alındığı takdirde de, Genelge'nin amacının tersine, bu konu ile görevlendirilen personel ve denetmenler boş yere mesai harcamış olacak, diğer yandan şikayet edilen eğitimciler açısından çalışma huzur ve şevkinin bozulmasına, eğitim-öğretim hayatının olumsuz yönde etkilenmesine sebep olunacaktır" ifadelerini kaydetti.

Şikayetler öğretmen performans değerlendirmesini etkiyecek mi?
Bostan Alo 147 hattına gelen ihbar ve şikâyetlerin, öğretmenlerin performans değerlendirmesinde esas alınacağı yönünde duyumlar aldıklarını belirterek “Bu duyumların gerçek olması durumunda, soyut ve asılsız şikâyetler sebebiyle bazı öğretmenlerimizin mağdur olma ihtimali bulunmaktadır. Performans değerlendirmelerinde objektif kriterlerin esas alınması, soyut ve gerçeğe aykırı şikâyetlerle konunun suistimal edilmesine izin verilmemesi gerekmektedir” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.