banner

Milli eğitimin önemi
Serdar Turgut, haberturk.com da yer alan Medyatik adlı bloğunda Milli eğitimin önemi başlıklı bir yazı yayınladı. İşte Serdar Turgut’un yazısı…

Serdar Turgut MedyatikÇin ve ABD’nin global liderlik mücadelesi bütün hızıyla sürüyor. İki ülke liderleri de geleceği yönlendirme gücünün, milli eğitiminin kalitesini yenidünya şartlarına göre ayarlayabilen ülkede olacağını görüyorlar.

Çin daha çok dünyadaki yeni üretim süreçlerini kopya edip daha iyileştirerek yürüdüğü için, milli eğtimini buna uygun insanlar yaratmaya göre ayarlıyor. Yani Çin’de büyük bir milli eğitim reformu yaşanıyor.

İşler ABD’de daha zor. Çünkü onlar Çin’in yeni gireceği üretim süreçlerine çoktan girmiş durumdalar. Bu yüzden ileide olabilecek yeni üretim süreçlerine ve henüz belli olmayan yeni malların üretimine uygun eğitim vermek zorundalar. Amerika'nın işi daha zor, çünkü orada bir belirsizlik var. Geleceğin önemli mallarının ne olacağı ve nasıl üretilecekleri henüz belli değil. Bu yüzden Amerika, milli eğitim reformunda yaratıcılık unsuruna daha fazla önem vererek yürüyor.

Türkiye’de ne yapıldığı ise henüz belli değil. Global dünyadaki yeni yerimiz konusunda kafalar netleşirse, eğitim sisteminde ne yapacağımız da daha net ortaya çıkacak.

Ataması yapılan öğretmenler haberleri gündemde sürekli var. O bitince atanma bekleyen öğretmen haberleri başlıyor.

Anladığım kadarıyla bir öğretmen kıtlığı yok etrafta, aksine bir öğretmen fazlası bile var.

Sayılar iyi de acaba öğretmen kalitesi ne durumda? Bunun sıkı bir şekilde kontrol edildiğinden şüphelerim var. Global hakimiyet için birbirleriyle sıkı bir mücadeleye girmiş olan ve bunun ancak milli eğitimin güçlenmesi ile olabileceğini bilen iki ülkeden ABD'de usta öğretmen, Çin'de ise meşhur öğretmen diye bilinen bir kategori var ve bu kaliteli öğretmenler tüm öğretmenlerin düzeyini yükseltmek için yapılan çalışmaların içinde bulunuyorlar. Global dünyada kendimize yer bulmak istiyorsak, öğretmenlerin atama sorunları yanında, kalitesi üzerine de bir an önce yoğunlaşmalıyız.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.