banner

Akademia Anaokulu’ndan bilim merkezli eğitim anlayışı
Türkiye'nin bilim merkezli "ilk" anaokulu olma özelliğine sahip Akademia Anaokulu, eğitim - öğretim hayatına başlıyor. Akademia Anaokulu Kurucusu Gürcan Demirci, klasik eğitim müfredatının haricinde programa dahil edilen "40 Haftalık Genel Bilim" Dersi ile anaokulu anlayışının, artık bakım hizmeti ve temel becerilerin kazandırılması olarak algılanmaktan çıktığını söylüyor.

akademia anaokuluTürkiye’deki birçok bilim merkezinin kurulumunda öncülük yapan GES Teknoloji'nin bünyesinde kurulan Akademia Anaokulları, anaokulu sektörüne farklı bir bakış açısı getirdi. Yaparak ve yaşayarak öğrenme odaklı, bilimi sosyal bir olgu olarak gören ve toplumun aile-çocuk birlikteliğinde gelişebileceği inancıyla kurulan Akademia Anaokulu; dokunarak öğrenme (hands on science) temelli bir eğitim-öğretim imkanı sunuyor. Türkiye’de ve yurtdışında 40'ın üzerinde bilim merkezi kurulumu yapan ve etkileşimli bilimsel ürünleri geliştiren GES Teknoloji'nin eğitimin ilk basamağı olan anaokulunu baz alarak konsept okul modelleri yaratma arzusu aile ve çocuklarda büyük bir heyecan yarattı.

Akademia Anaokulu’nda, klasik eğitim müfredatının haricinde programa dahil edilen "40 Haftalık Genel Bilim" Dersi ile anaokulu anlayışı, artık bakım hizmeti ve temel becerilerin kazandırılması olarak algılanmaktan çıktığını söyleyen Akademia Anaokulu Kurucusu Gürcan Demirci, benimsedikleri eğitim anlayışı hakkında şu bilgileri veriyor: “Eğitim-öğretim döneminin her ayı için bir konsept eğitim modeli ve bu konsepte uygun sunulan bilim dersleri sayesinde öğrenciler, her yıl toplamda "100 eğlenceli deney" yapıyor. Beslenmeden sağlığa, hijyenden mikropların dünyasına, dinozorlardan uzaya, el becerilerinden teknolojiye kadar birçok konuda çocuklar, hayatın içindeki bilimsel gerçekleri gözlemleyerek ve yaparak keşfediyor. Bu deneyim ise çocukların öğrenme eğrilerini açık ara yükseltiyor.”

Çocukların Bilimsel Çalışma Yapabilme Güdüleri Besleniyor

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)'ün ürettiği teknolojilerin Türkiye'de tanıtılması ile ilgili TÜBİTAK ile proje geliştiren GES Teknoloji, bu tecrübesini eğitimin ilk basamağında kullanıyor. Gürcan Demirci, “Bilim merkezlerinin yanı sıra TÜBİTAK ile birlikte geliştirilen "CERN'i Yeniden Keşfedin; Parçacıkların Gizemli Yolculuğu" projesi ile kurulacak olan "Etkileşimli Sergi" çalışmaları, Akademia öğrencilerine 21. yüzyılın bireylerini temsil etme adına eşsiz bir vizyon kazandırıyor” diyor.

“Akademia Anaokulu, CERN'deki araştırma ekibi ile akredite edilen proje biliminin dilini sadeleştirerek çocukların bilimsel çalışma yapabilme güdülerini besliyor” diyen Demirci, hayatlarının daha ilk döneminde besledikleri bu güdüler ve kazandıkları sağduyu sayesinde Akademia öğrencilerinin, ilerleyen yıllarında karşılaşacakları bilimsel düşünce gücüne yaşıtlarına nazaran daha kolay adapte olabileceğini ifade ediyor.

Nitelikli Bireyler İçin Özel Eğitim Programı Hazırlandı

"Bilgi Güçtür" sloganıyla yola çıkan Akademia Anaokulu, nitelikli bireyler yetiştirme misyonu ile eğitim veriyor. 2-6 yaş grubu içerisinde her yaş için ayrı ayrı karakteristik özelliklere sahip olan öğrenme duyularının farkındalığı ile verilen eğitim, gelecek yüzyılın bireyleri olma yolunda Akademia öğrencilerine avantaj sağlıyor. Çocukların öğrenme eğrilerinin oluştuğu bu yaş grubu için hazırlanan özel eğitim programı sayesinde, Akademia öğrencileri bilgiye kolayca ulaşabilen, edindiği bilgiyi kullanabilen ve bunlardan yeni şeyler üretebilen vizyon sahibi bireylere dönüşüyor.

Yeni Eğitim Teknolojileri Dünya İle Aynı Anda Akademia Anaokulu’nda

Dünyada eğitim teknolojileri adına düzenlenen birçok platformda yer alan Akademia Anaokulu, her yıl Didacta Eğitim Fuarı (Basel) ve Londra BETT Show'da yer alıyor ve eğitim teknolojileri adına gerçekleştirdiği yenilikleri katılımcılara sunuyor. Gürcan Demirci, Akademia Anaokulu’nun, Oculus (Sanal Gerçeklilik Gözlüğü), Vex Robotik, Sphero, Ozobot, Akıl Oyunları, Elektronik Refleksmetre, Dijital Ebru, Kinekt Etkileşimli Üç Boyutlu Projeksiyon Sistemleri, Eğitim Kioskları, Akıllı Tahtalar vb. gibi sahip olduğu son teknoloji donanımları ile Türkiye'de bilim merkezli ilk anaokulu olma özelliğini taşıdığının altını çiziyor.

Aile İle Yurtdışı Seyahatleri İletişimi Güçlendiriyor

Akademia Anaokulu, öğrencilerin dünya vizyonu kazanması yönünde yurt dışı eğitim programları da hazırladı. Ailelerin de katılım gösterdiği yurt dışı seyahatleri için hazırlanan özel yurtdışı eğitim programları ve öğrencilere katkısı ve kazanımları ise şöyledir;

İngiltere'de; Natural History Musium - London, House On The Hill Toy Museum - Stansted, Science Museum – London'ı gezerken ülkenin kültür ve coğrafyasını tanıma imkanı veriyor.

Hollanda’da; Maduradam Minyatür Açık Hava Müzesi – Lahey, Nemo Science Museum – Amsterdam, Micropia Mikrop Müzesi - Amsterdam, Muiderslot Masallar Şatosu- Muiden, yel değirmenleri, kanallar ve lale bahçelerini gezmek onlara dünya insanı olma yolunda ilk adımı sağlamış oluyor.

Bu seyahatlerde ailelerin de olması, çocukların ailesiyle birlikte yaşadığı bu deneyimler sayesinde aile içi iletişim de güçlenmiş oluyor. Demirci, bu deneyimlerin çocuğa birçok kazanım sağlayacağını belirterek, konuşmasına şöyle devam ediyor: “Çocuğun edinmiş olduğu bu tecrübe, çocuğa yeni gördüğü ve tanıdığı şeyleri ifade etme ihtiyacı olarak geri döner. Böylece çocuklar sosyalleşir, tecrübe ve özgüven kazanır. Pratik karar verirken zamanı zevkli becerisi gelişir. Görüp etkilendiği şeyler ışığında kendine yeni hedefler koymaya başlar. Aslında atalarımızın da dediği gibi, "Ağaç yaş iken eğilir!"

Ailelerle İletişim Halindeyiz

Akademia Anaokulu Kurucusu Gürcan Demirci, ailelere çağrıda bulunarak şu ifadeleri kullanıyor: “Çocuğunuzun eğitimi ve gelecekleri konusunda duyduğunuz endişelere mahal vermeden mutlu, huzurlu ve heyecan verici bir süreci gelin, birlikte yaşayalım! Onlara olan güveninizi beraber gösterelim. Çocuğunuzun büyüme sürecinde yaşadığı sosyalleşme sürecini deneyimleme, bilgi biriktirme ve özgüven oluşturma noktasında onlara fırsat vererek doğru seçimler yapması yönünde adımlar atmasına katkı sağlayalım.”

Dünya İnsanı Olarak Mezun Oluyorlar

Günümüzde eğitim sistemi 21. Yüzyıl kriterleri dediğimiz kavramlara uygun olarak oluşturuluyor. Türkiye'nin bilim merkezli "ilk" anaokulu olma özelliğine sahip Akademia Anaokulu’nda öğrenciler, 21. yüzyılın dünya insanı olma kriterlerine uygun olarak;

   *İngilizce

   *İspanyolca

   *Dans ve bale

   *Spor ve bedensel gelişim

   *Birlikte müzik

   *Satranç

   *Drama

   *Yüzme

   *Binicilik

derslerini uzman ve deneyimli branş öğretmenleri tarafından öğreniyor. Bir yandan kişiye özel bakım hizmetleri alırken bir yandan da Milli Eğitim Müfredatı kazanımlarını öğrenen öğrenciler, hayata ve temel eğitime dair tüm hazırlıklarını tamamlamış olarak Akademia Anaokulu’ndan mezun oluyorlar.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.