banner

Özel okul tercihlerinde artış daha fazla olacak
18 milyona yakın öğrenci ve yaklaşık 900 bin öğretmen 2015-2016 eğitim öğretim yılına başladı. Bu yıl devlet tarafından verilen teşvikler ve özel okulların sağladığı burslarla özel eğitim kurumlarını tercih eden öğrenci sayısında büyük bir artış görüldü. Ümit Kalko, bu artışın beklendiğini, gelecek yıllarda bu büyümenin çok daha fazla olacağını söyledi.

umit kalkoBu artışın beklenen bir sonuç olduğunu ve gelecek yıllarda bu büyümenin çok daha fazla olacağını belirten Mektebim Kurucusu Ümit Kalko, “Özel eğitim kurumlarını tercih eden öğrenci sayısında bu yıl büyük bir artış gerçekleşti. Bu artışta, Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği eğitim desteğinin, dershanelerin dönüşüm süreciyle artan özel eğitim kurumu sayısının ve verilen burs oranlarındaki artışın etkisi görülmektedir. Özel eğitim kurumlarının sayısındaki artış rekabetle birlikte eğitim kalitesinin de artmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca eskiden özel eğitim kurumları lüks kavramlar arasında yer alırken kurumların sayısının artmasıyla birlikte her bütçeye uygun eğitim kurumlarını görmek mümkün olacak ”dedi.

Okul öncesi eğitime verilen önemin arttığını belirten Kalko, “Anaokulundan itibaren özel eğitim kurumlarına kayıt yaptıran öğrenci sayısında önemli bir büyüme görüyoruz. Anaokulunda özel eğitim kurumunu tercih eden öğrenci ve veliler, kurumlar iyi eğitim ortamları sunduğu, nitelik ve nicelik bakımından eş zamanlı olarak büyüme gösterdiği müddetçe liseye kadar aynı özel okulları tercih ederek eğitimlerine devam edecekler” diye konuştu.

Kalko, 2015-2016 eğitim öğretim yılında özel okul sayısındaki artışla birlikte alt yapısı sağlam temeller üzerine kurulu, eğitim ortamları, eğitim içerikleri, yabancı dil eğitimi, teknoloji kullanımı iyi olan kurumların nitelik ve nicelik bakımından da sağlıklı bir büyüme göstereceğini, bu özelliklere sahip olmayan kurumların ise sektör dışında kalacağını sözlerine ekledi.

Ülke olarak büyüme hedefine doğru adımlar atıyoruz

Yeni açılan özel eğitim kurumlarının zor bir dönem geçireceğini dile getiren Kalko, “ Bu süreçte yeni açılan özel okullar içerisinde alt yapısını sağlam temeller üzerine oturtabilen kurumlar önemli başarılara imza atacak ve iyi bir yıl geçirecekler. Fakat bu değişim sürecinde alt yapısını tam anlamıyla kuramamış asıl işi eğitim olmayan ve sektör dışından eğitime yatırım yapan kurumlar zor bir yıl geçirerek başarısız olacaklar. Çünkü eğitim önemli bir iş. Ya eğitimden kazandığınızı eğitime yatıracak ve sadece bu sektörde var olacaksınız ya da bu işi yapmayacaksınız. Bir eğitim kurumu sahibi ve eğitim girişimcisi olarak sektörde başarının bu şekilde geleceğini düşünüyorum. Bir kurumun başarısını ölçebileceğiniz kriterler mevcut. Öncelikle öğrencilerin sınav ve sosyal hayattaki başarılarına, sonra özel eğitim kurumunda okuyan öğrencilerin bir sonraki yıl aynı kurumdaki kayıt yenileme oranlarına ve öğretmenlerin kurumlarda sözleşmelerini yenileyip yenilemediklerine bakmanız yeterli olacaktır. Bu oranlar yüksek ise o özel eğitim kurumu başarılıdır ve sektörde varlığını sürdürecektir. Özel eğitim kurumlarını tercih eden öğrenci sayısındaki artış önemli bir gelişmedir. Ülke olarak koyduğumuz büyüme hedefine doğru iyi adımlar attığımızı gösteriyor” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.