banner

ERA Kolejleri’nde Z Kuşağı oyunla öğreniyor
ERA Kolejleri, eğitim hayatına başladığı günden beri, "oyun" kavramını her geçen gün daha da gelişkin bir anlayış ile zenginleştirerek, öğrenme sürecine dâhil ediyor. 

eraİçinde bulunduğumuz çağ itibariyle "Z Kuşağı" olarak adlandırılan çocuklar; ödüllerden, cezalardan, programlanmış eğitimden, oyuncaklardan, şekerlemelerden, klasik sınıf düzeninden ve toplu derslerden hoşlanmıyor. Bunun bilincinde olan ERA Kolejleri, anaokulundan başlayarak her aşamada oyuna, yaş gruplarına uygun ve eğitim sistemine adapte olacak şekilde önemli bir yer ayırıyor.
ERA Kolejleri, eğitim hayatına başladığı günden beri, "oyun" kavramını her geçen gün daha da gelişkin bir anlayış ile zenginleştirerek, öğrenme sürecine dâhil ediyor. Önceleri daha çok branş derslerinde yararlandığımız oyun mantığını, biraz daha ileri götürerek ayrı bir müfredat haline getirip öğrencilerin ihtiyaçlarına göre genişletmiş. Eğitimde oyunun yerine ilişkin sorularımızı ERA Kolejleri Eğitim Koordinatörü Selim Çifçi ile ERA Kolejleri Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin yanıtladı.
eraSon yıllarda eğitimde öğrenme ortamları ve metotlarında değişimler yaşanıyor. Bu değişimlerden biri de eğitimde oyunun kullanımı. ERA Kolejleri olarak eğitim süreçlerinizde oyundan nasıl faydalanıyorsunuz? Programlarınızda oyunu nasıl uyguluyorsunuz?
Selim Çifçi: ERA Kolejleri oyunun ne kadar önemli olduğunun bilincinde olarak, anaokulundan başlayarak her aşamada oyuna, yaş gruplarına uygun ve eğitim sistemine adapte olacak şekilde önemli bir yer ayırmıştır.
ERA Kolejleri, eğitim müfredatı içerisinde öğrencilerin bilgileri deneyimlemesi ve farklı alanlardaki gelişimlerini desteklemek adına "Zeka Oyunları" müfredatlarını ve metaryallerini öğrencilerin yaş seviyelerine göre tasarlayıp oluşturmuştur. Bu müfredat ve oyunlar çerçevesinde öğrencilerin fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişimlerini destekleyerek onların akademik manada gelişimlerini en yüksek düzeye çıkarmayı hedeflemiştir. Ayrıca diğer ders müfredatlarının içine de öğrencilere, bilgileri deneyimleme konusunda yardımcı olacak farklı tarzda oyunlar ekleyerek "oyun"u bir bütün olarak kendi inovatif eğitim sistemi içine katmıştır.
Hangi derslerde oyundan faydalanıyorsunuz ve bu oyunlar hangileri? Ayrıca bu oyunları tercih etmenizin sebepleri nelerdir?
Selim Çifçi: ERA Kolejleri’nde birçok derste oyun kullanılmaktadır ama oyunların başlı başına bir müfredat halinde verildiği ayrı bir “Zeka Oyunları” dersi de bulunmaktadır. Bu dersin içeriğinde, belirli bir müfredat dâhilinde öğrencilerin yaş seviyelerine ve gelişim özelliklerine göre seçilmiş 50’nin üzerinde oyun çeşidi yer almaktadır. Bu oyunlarla öğrenciler, oyunun getirdiği kazanımlarla gelişimlerini gerçekleştirmektedir.
Eğitim kurumumuzda, Zeka Oyunları derslerinin yanı sıra diğer branş dersleri içerisinde de oyunlardan yararlanmaktayız. Farklı branşlarda ders içerisinde öğrencilerle oynanan oyunlarla derslerin hem eğlenceli geçmesi amaçlanmakta hem de öğrencilerimizin derse odaklanması sağlanmaktadır.
eraOYUNUN SEÇİM AŞAMASI UZUN BİR SÜRECE YAYILIYOR
Oyunla eğitim çalışmasında, hangi oyunun nasıl ve ne şekilde uygulanacağına nasıl karar veriliyor? Oyun seçiminde öğretmen ne derece etkindir?
Gülçin Aşkın Çetin: Öğrenciler için oyunlar seçilirken alanında uzman öğretmenlerimiz kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili araştırmalarını tamamlayarak belirli bir komisyonla birlikte oyun seçimlerini gerçekleştirmektedir. Seçim aşaması mümkün olduğunca uzun bir sürece yayılmaktadır. Öğretmenlerimiz bu süre içerisinde öğrencilerine öğreteceği oyunları tecrübe eder ve oyunun kazanımlarını tam manasıyla benimseyerek oyunlardan çıkaracağı gözlemlerin bilincinde olarak müfredata eklenme noktasında etkili olur.
Eğitimde oyunu kullanmaya ne zaman başlanmalı? Hangi sınıftan itibaren / yaştan itibaren çocuğa oyunla eğitim verilmeli? Bu kapsamda ERA Kolejleri oyunla eğitime hangi sınıftan başlayıp hangi sınıfa kadar devam ediyor?
Gülçin Aşkın Çetin: Türkiye’nin ilk kurumsal anaokulu diyebileceğimiz ERA Ana Kolejleri’nde bütün eğitim sistemimizin, oyunun eğitimde en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğine dair çarpıcı örnekler oluşturacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. ERA Ana Kolejleri’nde oyunla öğrenmeye dair özel bir program mevcut.
ERA Ana Kolejleri'nde, birden fazla modelin çocuğun ilgi, yetenek ve gelişim süreçlerine göre seçilerek, yeni ve çoklu bir eğitim yaklaşımı kurgulanmıştır. Bu nedenle çocukların yaparak yaşayarak öğrenmeleri için esaslı bir yol çizilmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda öğrencilerin eğitim gördüğü her alan özenle tasarlanmış ve gelişim süreçlerine yönelik farklı metaryallerle desteklenmiş bölümler mevcuttur.
Ana Kolejimizdeki yaklaşımımızı 5 madde ile özetleyebiliriz:
1-) Çocuklarda yaparak yaşayarak öğrenme becerilerinin geliştirilmesi: Bu programın amacı erken çocukluk eğitimi sürecinde etkin öğrenme sağlamaktır. Öğrencilerin yeni kavramları tüm duyularını kullanarak, yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlayan, çocuğun kendi gelişim öğelerini ve becerilerini doğrudan doğruya kendi programlamasıyla geliştiren, kampüslerde yer alan atölye alanlarında çok verimli şekilde kullanılacak olan; çocuğun kendi ürünlerini ortaya koyacağı ve sunumlarını gerçekleştirerek, yaparak öğrenmeyi kalıcı hale getireceği bir sistemdir. Çocuk, bu esaslar çerçevesinde boyaları karıştırır, şişe kapaklarını tekerlek gibi kullanır, ezer, sürter, yerlerde sürünür, tırmanır, döner, yani hayatı deneyimler.
2-Bireysel becerilerin gelişimi: ERA Ana Kolejlerinde, müfredat çerçevesinde öğrenilmesi gereken bilgileri sıralamak yerine, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin etkin bir şekilde doğaçlama yaptıkları bir okul atmosferi yaratılmaktadır.
Eğitim mekanlarının mimari tasarımlarında kullanılan birçok materyal, bu özgün eğitim modelini desteklemektedir. Gerek tavanlarda bulunan matematik ve fen sembolleriyle görselleştirilmiş dokular, gerekse laboratuvar ve atölye ortamları, bu modelin yansımalarını ve farkındalıklarını çok iyi bir şekilde ortaya koymaktadır. Öğrencilere fen ve matematiği erken yaşlarda eğlenceli etkinliklerle sevdirmeyi amaçlayan, bilimin tüm süreçlerini aktif öğrenme yoluyla yaşamalarına imkan veren bir model tercih edilmiştir.
3-Özgür düşünme becerilerinin gelişimi: İçinde bulunduğumuz çağ itibariyle "Z Kuşağı" olarak adlandırılan çocukların; ödüllerden, cezalardan, programlanmış eğitimden, oyuncaklardan, şekerlemelerden, klasik sınıf düzeninden ve toplu derslerden hoşlanmadıkları bilinmektedir. Aksine özgür seçim, hatalarını kendileri deneyimleme, hareket etme, sessizlik, sosyal iletişimlerini kendi kurma, düzenli/temiz çevre, kitapsız okuma-yazma ve alıştırma tekrarından hoşlanıyorlar.
ERA Ana Koleji’nde çocuklar istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde çalışırlar. Eğitim anlayışımız onlara özgürlükçü bir eğitim programı ve önceden hazırlanmış bir atmosferde kendilerini geliştirebilecekleri şekilde hareket özgürlüğü tanır.
4-Sanatsal becerilerin gelişimi: Çocuğun fiziksel ve ruhsal yapısının bütünlüğünü ön plana çıkararak, ruhunun özgürleşmesine yardımcı olunur. Eğitim sürecinde ritimsel hareketlerle hem zihinsel süreçler hem sosyal beceriler hem de fiziksel gelişimler desteklenir.
Bu yaklaşım çocuğun hayal gücünü, yoktan var ettiği ve tamamladığı doğaya özgü materyallerle geliştirir. Okulun doğal ahşap ortamları, duvarlardaki tamamlanmayan nesneler, resim, müzik, görsel sanatlar ve serbest çalışma atölyeleri bu programın temel unsurlarından bazılarıdır. Ayrıca çocuklarda, kendilerine, ailelerine ve çevreye karşı sorumluluk duygusunun gelişimi hedeflenir.
5-Adaptasyon becerilerinin gelişimi: ERA Ana Kolejleri okul öncesi eğitim sürecini, becerilerin geliştirildiği bir oyun süreci olarak değerlendirmektedir. Özgürlükçü, yaparak yaşayan ve sanatsal becerilerini geliştiren çocuklar yetiştirmek için klasik sınıf sistemi yerine tematik okul sistemini benimsemiş ve mimari anlayışıyla farklı atmosferler yaratmıştır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.