banner

Bil Okulları, dünya inovasyon okulunu açmayı hedefliyor
BİL Okulları 2016-2016 eğitim-öğretim döneminde dünya inovasyon okulu uygulamalarını öğrencilerine kaliteli ve farklı bir okul yaklaşımı anlayışıyla aktaracak.

bil_okullari_1“Gelecek dönem İstanbul, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Antalya ve Trabzon başta olmak üzere Türkiye çapında yaklaşık 40 milyon dolarlık bir yatırımla geleceğin dünya inovasyon okulunu açma hedefimiz var” diyen Bil Okulları Genel Müdürü Orhan Dağhan, ayrıca 2023 Türkiye’sinde, Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 kampüs okula ulaşmayı hedeflediklerini de dile getiriyor.

1994 yılında bir grup bilim ve iş insanının bir araya gelerek Dr. Mustafa Aydın liderliğinde temeli atılan BİL, dershanelerle başlayan, yayınlarla devam eden, Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu ile farklılaşan İstanbul Aydın Üniversitesi ile sektörün lider eğitim kurumuna dönüşen ve BİL Okulları BİL Koleji markasıyla taçlanan büyük bir eğitim holdinginin en yeni, sektörünün de en farklı okulu. Türkiye genelinde yedi bölgede aktif olarak çalışan 22 okulu bünyesinde barındıran BİL, inşaatları devam eden ve 2016-2017 eğitim-öğretim yılında açılacak 4 yeni kampüs ve 11 okulla birlikte 33 okula ulaşacak. Böylelikle BİL, Dünya İnovasyon Okulu vizyonu ve yaklaşımıyla Türk eğitim sistemine yeni bir soluk, yeni bir yaklaşım getirecek.

orhan_daghan_bilBİL Okulları’nda hangi eğitim modelleri ve programları uygulanıyor? Ülkemizde uygulanan eğitim metotlarıyla, sizin uygulamalarınız arasında farklılıklar var mı?
BİL Okulları’nın eğitim yaklaşımı ‘’Uluslararası yeni nesil eğitim modellerinin dayandığı, düşünen, tasarlayan, uygulayan ve üreten nesil oluşturmak için planlanan “disiplinler üstü eğitim yaklaşımından alır’’ inovasyon yaklaşımıdır. 21. yüzyıl becerilerini geliştirmek üzere planlanmış programlarımıza ek olarak, okul ve sınıf farkına dikkat edilerek, sırasıyla 5N 1K aktif digital öğrenme modeli, Flipped Learning ve Edexel Eğitimde Mükemmellik programları uygulanıyor. Yabancı dil eğitimde fark yaratan öğretim ve uygulamalarla çift dilde akademik, üç dilde de lisan eğitimi sunulmaktadır. Kişisel becerilere önem veren, sanat, kültür ve spor alanlarında beceri keşfi ve beceri geliştirme istasyonlarıyla da öğrencilerimizin özellikle yaşam boyu öğrenme ve beceri geliştirmelerini destekliyoruz.

FARK YARATAN İNSAN YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ
Son yıllarda Akıllı Okul Konsepti öne çıkıyor. Bu konsept hakkında ne düşünüyorsunuz? Okulunuzda bu konsepte uygun eğitimler veriyor musunuz?
BİL Okulları “Düşünen Okul Akıllı Sınıflar” tescili ve uygulamaları ile digital dünya inovasyon okulu sistemini geliştirmiştir. Öğrencilerin servisle başlayan okulda yemeklerin kalori değerlerini ölçerek devam eden, okul içerisindeki akademik, dil ve diğer hareketliliği ile gelişimini sistemli ve düzenli olarak takip eden, veli, öğrenci, öğretmen işbirliğini verimli ilişkiler düzleminde kurgulayan önemli bir yapıya sahiptir. Ayrıca akıllı olanın okul değil, onu kurgulayan insanın akıllı olduğunu öğreten, öğrencilerimizin akıllı cihaz ve konsept geliştirmelerini sağlayan özel robotik, yazılım ve kodlama laboratuvarlarımız mevcuttur. Bunlarla fark yaratan insan yetiştirmeyi hedef alarak, bunun zeminini hazırlamış durumdayız.

Öğrencilerinizin iyi bir yabancı dil eğitimi alması için yaptığınız çalışmalardan söz edebilir misiniz?
Yabancı dile yönelik yabancılığı atmak için öncelik ve ilk şart, şüphesiz iyi bir ana dile sahip olmaktan geçiyor. İyi bir ana dil gelişimi için dil okur ve yazarlığı sistemini OKU-BİL Projeleri ve dil geliştirme atölyelerimiz ile anaokulundan itibaren başlatıyoruz. Ana dildeki bu yetkinlik özellikle yine konuşma ve dinleme olarak anaokulunda başlayan “çift dilde eğitim programı’’ ile devam etmektedir.
İlkokul 2. sınıftan itibaren yabancı dilde akademik ders ve 4. sınıfta 3. dilde lisan eğitimi dediğimiz, ikinci yabancı dili de birinci yabancı dilde eş olarak öğretmeyi amaçlayan programlarımız kurgulanmıştır..
Sistem çıktısı olarak ise, uluslararası geçerliliğe sahip dil diploması sunulmaktadır.

Okulunuzda çalışacak öğretmenleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz, hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz?
BİL Okulları İnsan Kaynakları yönetiminde sadece öğretmenleri değil, okulda görev alacak akademik ve idari bütün kadrolarını İstanbul Aydın Üniversitesi Bilim Kurulu ile birlikte oluşturmaktadır. Ayrıca yine İstanbul Aydın Üniversitesi Bilim Kurulu’nun nezaretinde gerçekleştirilen ‘’Hizmetiçi Eğitim ve Sertifika Programları” ile çalışan personelimiz, sistemin bütünü için hazırlanmaktadır.

SINAVLARA HAZIRLIKTA UZMAN BİR BİRİKİME SAHİBİZ
Öğrencilerinizi TEOG ve üniversite sınavlarına hazırlamak için yaptığınız çalışmalara da değinebilir misiniz?
TEOG , LYS VE YGS Sınavlarına hazırlıkta uzman bir birikime sahibiz. Özellikle bu yıl Türkiye genelinde ve lokal okullarımızda yakalanan ulusal başarılar bu konudaki iddiamızı ve çalışmalarımızı çok açık biçimde ortaya koymuştur. Yayınların ölçme ve değerlendirme sisteminin yanında rehberlik ve kariyer planlama çalışmaları da öğrencilerimizin sınav ihtiyaçlarını net bir biçimde çözmektedir.

Öğrencilerinize sportif, sanatsal ve kültürel ne gibi imkânlar sunuyorsunuz? Ayrıca okullarınızda öğrencilere sunduğunuz burs olanaklarından da bahsedebilir misiniz?
BİL Okulları sanat ve spor çalışmalarında öğrencilerinin bireysel becerilerini keşfetmek ve geliştirmek konusunda oldukça dikkatli davranmaktadır. Özellikle milli sporcularımıza, akademik olarak başarılı, şehit ve gazilerimizin evlatlarına, öğretmen ve eğitim camiamızın değerli mensuplarının çocuklarına özel burslar sunulmaktadır.

2016-2017 eğitim-öğretim yılında hangi yenilikleri gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?
Gelecek dönem için dünya inovasyon okulu uygulamalarını Türkiye’de öğrencilerimize kaliteli ve farklı bir okul yaklaşımı anlayışıyla aktaracağız. Ayrıca yeni nesil imkânlarını sunmayı, STEM Laboratuvarları ile bilim alanında, bireysel beceri atölyeleri ile sanat ve spor alanında; bütünsel olarak kurgulanmış sistemin bütün birimleri ile yeniliklerimizi ülkemiz öğrencilerinin hizmetine sunmayı arzuluyoruz.
Gelecek dönem başta İstanbul, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Antalya ve Trabzon başta olmak üzere Türkiye çapında yaklaşık 40 milyon dolarlık bir yatırımla geleceğin dünya inovasyon okulunu açma hedefimiz var. 2023 Türkiye’sinde, Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 kampüs okula ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedeflerimiz MEB Eğitim Teşvik Bursu’nun özel okullara devam edecek öğrencilere arttırılarak verilecek olmasının etkisiyle daha da belirginleşmiştir.

Velilerin sizden ne gibi beklentileri oluyor? Bu beklentileri karşılamaya yönelik ne gibi
çözümler üretiyorsunuz?

Velilerimizin,, özellikle 5 ana konuda belirginleşmiş beklentilere sahip olduklarını görüyoruz. Bunlar sırasıyla;
1-Sağlıklı ve güvenli okul
2-Akademik başarı
3-Yabancı dil yetkinliği
4-Sanat ve spor çalışmaları ile bireysel beceriler
5-Uluslararası vizyon ve diploma.

Sıralamalar veli profiline göre değişkenlik gösterse bile, öncelikler değişmemektedir.

Size başvuran ve kayıt yaptırmak isteyen öğrencileri seçerken hangi kriterleri göz
önünde bulunduruyorsunuz?

Öncelikle BİL Okulları giriş sınavıyla başlayan, ardından dil yeterliliği ile devam eden ve en son kişisel gelişim süreçlerini ölçen envanterlerle öğrencilerimizin okula başlarkenki referans noktalarını tespit ediyoruz. Ardından aile görüşmeleri ile okul kültürü ile ailenin tanışmasını istiyoruz. Öğrencilerimizi alırken sınırlı kontenjan münasebeti ile öğrencinin kendisi için doğru okul olmasına dikkat ediyoruz.

ÖZEL OKUL SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Orhan Dağhan, velilerin özel okul seçerken özellikle şu noktaları dikkate almaları gerektiğini vurguluyor;
1-Okulun bir bilim kurulu tarafından planlanmasına dikkat edin
2-Sağlık ve güvenlik anlamında kesin kuralları olmasına bakın
3-Okul kültürü ve okul iklimi geliştirmede öncülük eden bir eğitim yuvası mı değil mi araştırın
4-Veli öğrenci seminerleri, öğretmen eğitimleri ve kalite yönetim sistemine dikkat edin
5-Akademik başarı için plan ve programlarının yapılandırılmış olmasını inceleyin
6-Yabancı dilde uluslararası alanda geçerli dil diploması verip vermediğini önemseyin
7-Yükseköğretimde alternatifler sunup sunmadığını titizlikle değerlendirin
8-Okulun 21. yüzyıl becerilerini geliştirmede vizyonunun bulunup bulunmadığına ve yatırımlar yapıp yapmadığına önem gösterin
9-Özel otomasyon sistemi ile her an her yerde kesintisiz eğitim veriyor olmasını önemseyin
10-Fiyat istikrarı ve kalite standartlarında seçici olun

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.