banner

Mektebim’de başarı ‘bireysel takip’ ile geliyor
Başarı grafiğini her geçen gün yükselterek, her alanda önemli çalışmalara imza atan Mektebim, Öğrenci Koçluğu sistemi ile öğrencilerini yakından takip ederek, okul, öğretmen, öğrenci ve veli iletişimini sağlıyor. Başarılı okul ve öğrencilerin nasıl bu başarıyı elde ettiğini ve süreci aktaran Mektebim Okulları Akademik Kurul Başkanı Banu Gürün, öğrenciyi bireysel olarak tanımanın faydalarını anlattı.

mektebimMektebim Okulları olarak birçok alanda başarılı sonuçlar alıyorsunuz. Şampiyon okullar başarıyı nasıl yakalıyorlar?
Okullar için en önemli değerlerin başında pozitif okul iklimi kavramı geliyor. Pozitif okul iklimi oluşturmanın önemli bir parçası da her öğrenciyi iyi tanımak, güçlü ve geliştirilmesi gereken yanlarını bilmek ve her öğrencinin ihtiyacına uygun çözümler üretmek… Okulların görevi sadece akademik anlamda ya da sadece sosyal anlamda geliştiren kurumlar olmak değildir. Okullar, her öğrenciyi tüm bireysel özellikleriyle tanıyıp, onu farklı kılan özellikleri fark eden ve bu farklılıklara göre yönlendirme yapabildiği ölçüde sporda, sanatta, akademik çalışmalarda toplam başarıyı yakalayabiliyorlar. Biz de Mektebim olarak, Öğrenci Koçluğu sistemiyle çocuklarımızı bireysel olarak takip ediyoruz. Beslenmesinden, fiziksel gelişimine ve akademik çalışmalarına kadar bu süreçte koç öğretmenlerimiz gözlem yaparak öğrenci, aile ve okul arasında köprü vazifesi görüyorlar.

mektebimOKUL-AİLE-ÖĞRENCİ İLETİŞİMİ DOĞRU YÜRÜTÜLMELİ
Mektebim Okulları’na başarıyı getiren unsurlardan söz edebilir misiniz?
Başarının en önemli ve olmazsa olmaz kavramları disiplin ve ortak amaçlar doğrultusunda işbirliği ile çalışmaktır. Hedefi olmak, kendini tanımak ve elbette ki düzenli çalışma alışkanlığına sahip olmak gerek okul gerekse günlük yaşamda başarıyı getirmektedir. Bu noktada okulun üzerine düşen en önemli görev, okul-aile-öğrenci iletişimini doğru biçimde yapılandırmak ve yürütmekten geçiyor. Her veli, çocuğunun güçlü ve üzerinde çalışılması halinde performans gösterebileceği yönleri ile ilgili olarak okuldan düzenli bilgi almayı hak ediyor. Bu süreç, sağlıklı işlediğinde her öğrencinin farklı alanlarda başarı göstermesi söz konusu olabilir. Elbette ki, süreci takip ve düzenli geri bildirimde bulunmak son derece kritik…

Öğrencilerinizi yarışmalara nasıl hazırlıyorsunuz?
Hangi alan olursa olsun ki, bu alanlar spor, sanat ve akademik olabilir, sonuçta ciddi bir hazırlık süreci gerekiyor. Hazırlık sürecini planlarken önce ulaşılmak istenen hedef belirlendikten sonra hedefe ulaşmak için yapılması gerekenler çocuğun gerçekliğine uygun biçimde planlanmalı… Çocuğun mevcut yaşam düzenini aksatmadan, belirli bir sistematik dâhilinde oluşturulan programlar istenen sonucu veriyor. Belirli dönemlerde azalan motivasyonu güçlendirmek gerektiği için çocuğu bir bütün olarak ele alıp hem ailenin hem de okulun sürekli bilgi alışverişinde bulunması da sürecin doğru yönetimi açısından son derece önemli. Bizler belirlediğimiz akademik ve sosyo-kültürel takvim çerçevesinde hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Öğrencilerimizin ruhsal, fiziksel ve duygusal gelişimlerini destekleyecek, eksiklerini tamamlayacak yıl içi programlar oluşturarak süreci yakından takip ediyor ve velilerimizi bilgilendiriyoruz.

Öğrencileri nasıl yönlendiriyorsunuz?
Rutinde eğitim ve öğretim süreçleri sırasında öğrencilerin güçlendirilmesi gereken yönler hem ebeveynlerin hem de öğretmenlerin daha fazla görüş alanına girer. Ancak pekiştirilip tamamlanması gereken taraflar kadar hatta daha da önemli olan kısım, öğrencinin parlatılıp ortaya çıkartılması gereken yönlerinin keşfedilmesidir. Bazı durumlarda bu yönlerinde öğrencinin ve/ve ya ailesinin bile farkında olmadığı olabiliyor. Okulun asıl üstüne düşen her öğrenciyi tüm yönleriyle tanımak ve anlamak… Her öğrencinin ilgileri, beklentileri ve öncelikleri farklı. Okul, bu bilgileri sağlıklı biçimde anlayabilmek ve resmin bütününü görebilmek için öğrenci ve aileyle düzenli görüşmeler yaptığı gibi, öğrencinin tüm ders öğretmenlerinden de sürekli bilgi almak ve tam bir koordinasyonla ilerlemeli.

mektebimBAŞARI DİSİPLİNİ DE GETİRİYOR
Başarı, okulu ve öğrencileri nasıl etkiliyor?
Herhangi bir alanda performans gösteren öğrencinin, erken yaşlarda kazandığı çalışma disiplininin diğer tüm alanları da olumlu etkilediği bilimsel olarak gerçek… Zira çocuğun başarıya ulaşması için izlediği yolu, doğal olarak yaşamının diğer kısımlarına da transfer etmesiyle farklı alanlarda da başarı kazanması söz konusu oluyor. Belirli bir alanda başarıya ulaşmak için programlı, planlı, hedefli ve amaçlı çalışan öğrencide bu tavır alışkanlığa dönüşüyor. Ayrıca performans gösteren öğrencinin özsaygı düzeyi de yükseliyor ve bu da hem okul hem de gelecekteki yaşamını olumlu yönde etkiliyor. Farklı alanlarda başarılı öğrencilerin olduğu okullarda, başarıyı paylaşma ve destek olma gibi olumlu duygular sıkça yaşandığı gibi, disiplin sorunları da neredeyse yok sayılacak düzeye iniyor. Tüm bunların sonucunda ise okulunu bir yaşam alanı olarak gören öğrencilerin, okulu çözüm ortağı olarak benimseyen velilerin ve öğrenciyi bir bütün olarak ele alan öğretmenlerin oluşturduğu pozitif okul iklimi yaratılmış oluyor. Biz de Mektebim olarak başarıyı destekliyor ve süreç boyunca öğrencilerimizin yanında oluyoruz. Hemen hemen her alanda öğrencilerimiz önemli başarılara imza atıyor ve bizleri gururlandırıyorlar.

MEKTEBİM OKULLARININ FARK YARATAN ÖĞRENCİLERİ

Küçük ama Usta
2005 yılında Çorlu’da dünyaya gelen ve Mektebim Okulları Çorlu Kampüsünde eğitimine devam eden Ata Berk Mutlu, reklam filmleriyle başladığı oyunculuk kariyerine bugün Poyraz Karayel dizisiyle devam ediyor. Bu yıl En İyi Çocuk Oyuncu kategorisinde Altın Kelebek ödülüne layık görülen Ata Berk Mutlu, oyunculuk yaşamıyla birlikte eğitimini de en iyi şekilde sürdürüyor. Dersleri ve sınav sonuçları çok iyi olan Ata Berk Mutlu, küçük yaşta başladığı oyunculuk ile de önemli başarılara imza atıyor. Öğretmenlerini ve okulunu çok sevdiğini belirten Mutlu, oyunculuğa devam ederken üniversiteye gitmeyi ve göz doktoru olmayı planlıyor.

Altın Madalya Mektebim’in
Rusya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan, Almanya, Kırgızistan, Tacikistan gibi ülkelerinden ortaokul ve lise öğrencilerinin katıldığı XII. URFODU Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması’nda Coğrafya branş danışmanı Birol Yıldız ve İngilizce branş danışmanı Dilek Küçükyılmaz eşliğinde coğrafya alanında Mektebim Okulları Silivri Fen Lisesi öğrencisi Can Rüzgâr Mercan altın madalya, İzmir Çiğli Anadolu Lisesi öğrencileri, Sude Mert gümüş madalya, Bengisu Sıla Gürbüz bronz madalya kazanarak Ülkemizi başarıyla temsil etti.

GEF Global Education Festival’de Dünya Birinciliği
Her yıl İtalya Sanremo’da düzenlenen (GEF) Global Education Festival’e “Eğitimde Teknolojinin Yeri ve Çocuklar Arasındaki Eşitlik” konulu iki kısa film ile katılan Mektebim Silivri ve Çorlu Kampüsü öğrencileri, senaryo ve kurgusu tamamen kendilerine ait olan “All the Colors of the World” adlı kısa film projeleriyle Dünya Birinciliğine layık görüldü. Ülkelerini başarıyla temsil eden öğrenciler yeni projeleriyle farklı festivallerde yarışacaklar.

Engelleri aşarak Şampiyon oldu
Türkiye Binicilik Federasyonu ve Dila Atlı Spor Kulübü tarafından düzenlenen Pony Engel Atlama Türkiye Şampiyonası ve Teşvik Yarışmasında Mektebim Silivri Kampüsü 4. Sınıf öğrencisi Aygül Melis Köprülü, ferdi olarak katılarak Saga Des Londes isimli atla birinci oldu. 20’ye yakın profesyonel binicinin katıldığı finalde, birincilik ödülüne layık görülen ilkokul öğrencisi 9 yaşındaki Aygül Melis Köprülü, parkuru en kısa sürede tamamlayarak rakiplerini geride bıraktı.

Kanoda Türkiye’nin gururu
Adana’da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Seyhan Baraj Gölü Kano Kürek Tesisleri'nde gerçekleştirilen Okullararası Yıldız ve Gençler Durgunsu ve Deniz Kanosu Türkiye Şampiyonasında Mektebim Çukurova BİLFEN Okulları öğrencisi 14 yaşındaki Poyraz Güzel yıldızlar kategorisinde birincilik kupasının sahibi oldu. Adana'nın yanı sıra Sakarya, İzmir, Trabzon, Eskişehir, Sinop, Bursa ve Artvin 'den toplam 179 kız ve erkek sporcu katıldığı Türkiye şampiyonasında birinci olan Poyraz Güzel, mutluluğunu takım arkadaşları ile paylaştı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.