banner

Arı Okullarında Dönüştürülmüş Öğrenme Ayrıcalığı
Özel Arı Okulları 21. yüzyılın çocuklarını geleceğe hazırlamak ve okullarını daha öğrenme odaklı hale getirmek amacıyla öğrencilerine dönüştürülmüş öğrenme ayrıcalığını sunuyor. Özel Arı Okulları Genel Müdür Yardımcısı Dr. Seva Demiröz, dönüştürülmüş öğrenme ile ilgili gelişmeleri aktardı.

seva_demirozTeknolojiye erişimin kolaylaşması dijital yerliler olarak isimlendirilen 21. Yüzyıl öğrenenlerinin öğrenme ortamlarına ilişkin beklentilerini de değiştirmiştir. 21. yüzyıl öğrenenleri; öğrenme ortamlarının teknoloji ile donanımlı ve etkileşimli olarak düzenlenmesini tercih etmektedirler. Öğrenenlerin bu taleplerinin gerçekleştirilmesi, okulların teknolojik altyapısından, öğrenen ve öğretmen becerilerine kadar pek çok etmene bağlıdır. Bu nedenle, dijital yerlilerin öğrenme ortamlarının gözden geçirilerek bir dönüşüme gidilmesi gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu dönüşüm, teknolojinin sağladığı olanakları öğretim ortamlarına uyarlarken çağa uygun, öğrenmesinin sorumluluğunu alan öğrenci profillerini göz önünde bulundurularak sağlanabilir. Merkezinde etkileşim ve bireyselleştirilmiş öğrenmenin yer aldığı dönüştürülmüş öğrenme de bunlardan biridir.
Arı Okulları olarak dinamik ve etkileşimli sınıf içi ortamlarımızın, tekrar aşamasında bireysel öğrenme ortamına dönüştürülmesini, okul ortamı dışında ders tekrarı ve pekiştirme ile tam öğrenmeyi sağlamak amacıyla B-Flipped Learning (Dönüştürülmüş Öğrenme) yaklaşımını Prof.Dr. Buket Akkoyunlu danışmanlığında ARGE Merkezi Koordinatörü, ARGE ve Eğitim Teknolojileri Merkezi (ETM) uzmanlarından oluşan bir ekiple çevrimiçi ortamlarımızda kullanmaya başladık.
B-Flipped Learning (Dönüştürülmüş Öğrenme) yaklaşımında kullandığımız model ile ARGE ve ETM uzmanlarımız, zümrelerle iş birliği yaparak ilgili öğretmenlerimizin yaptığı eğitimleri kayda alarak görüntüleri öğrencilerin ulaşabilecekleri bir alana yüklemekte ve öğrencilerin sınıf dışından içeriğe erişmelerini sağlamaktadır.
Kullanılan dönüştürülmüş öğrenme modelinde ders videolarının dışında, üst düzey öğrenmelerin gerçekleştirileceği ortamların ve materyallerin tasarlanması ile sınıf içi etkinliklerin içeriği ve niteliği de artmaktadır. Yaklaşımın uygulanmasındaki en temel amaç yüz yüze öğrenme ortamlarının niteliğini artırmaktır.
ari_okullariArı Okulları olarak kullandığımız model, her öğrencimizin gereksinimi doğrultusunda yararlanabileceği bireye özel bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım ile öğrencilerimize; derslerde işlenen konulara yönelik kazanım bazlı sınıflandırılmış kısa anlatım videoları ile çevrim içi ortamlarda diledikleri kadar ders tekrarı yapabilecekleri esnek bir ortam sunulmaktadır. Öğrencilerimizin eksik olan kazanımlarını tamamlamak amacıyla okulda yapılan sınavların sonuçları analiz edilerek, ilgili kazanımlar belirlenmektedir. Her öğrencimiz okulda yapılan bireysel etütlerin yanı sıra kendisi için belirlenen eğitim videolarını da izleyerek eksiklerini tamamlamakta, konuyla ilgili tekrara ya da hatırlamaya gereksinim duyduğu zaman da videolara ya da sunumlara erişebilmektedir.
Ders öğretmeninin belirlediği tarihlerde belirli aralıklarla öğrencilerimizin erişimine açılan konu tekrar videoları izlendikten sonra, sınıf ortamında da ilgili konuya yönelik çeşitli etkinliklerle öğrenmenin kalıcılığı artırılmaktadır. Bu etkinliklerde jigsaw (ayrılıp birleşme/ yap boz), grup tartışması vb. teknikler kullanılmaktadır.
21.yüzyıl öğrenenlerinin yaşamlarında anahtar rol oynayan teknolojinin öğrenme amacıyla etkin olarak kullanılması, öğrencilerin derse olan ilgilerini artırmaktadır. B - Flipped Learning yaklaşımı ile öğrencilerimiz bireysel olarak öğrenmelerinin sorumluluğunu almalarının yanı sıra sınıf içi öğrenme ortamlarında öğretmeniyle daha etkin ve verimli olarak süreçlerini tamamlamaktadır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.