banner

Kültür’den yeni proje Aktif Danışmanlık Sistemi
Türkiye genelinde 63 okulda eğitim – öğretim faaliyetlerini sürdüren Kültür Eğitim Kurumları, eğitim teknolojilerini sürekli güncelleyerek, öğrencilerin öğrenme ortamlarını geliştiriyor.

ahmet_saitKültür Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sait Yurtseven, yeni dönemde her öğrencinin kişisel özelliklerinin farklı olduğunu ve öğrenme şekillerinin de farklı olabileceğini göz önünde bulundurarak aktif danışmanlık sistemiyle öğrencinin akademik ve sosyal gelişimini yakından takip etmeyi sağlayan bir yöntem üzerinde durduklarını söyledi.
Kültür Temel Liseleri olarak 2016-2017 eğitim yılına hangi yeniliklerle gireceksiniz?
Kültür Temel liseleri, 2016 – 2017 eğitim öğretim yılında da Türk eğitim sistemine yeni değerler kazandırmaya devam ediyor. Özellikle eğitim teknolojilerini etkin kullanma konusundaki deneyimimizi bu yıl daha üst noktalara taşıyarak günümüz koşullarına ve gençlerin dünyasına uyarladık. Akıllı sınıf dediğimiz teknolojik donanıma sahip ortamlarda öğrenme sürecini kolaylaştırarak öğrencilerin okulda öğrendiklerini daha kalıcı hale getiriyoruz. Sınava hazırlanan öğrencilere büyük yarar sağlayan ve Diji Öğrenci adını verdiğimiz “dijital soru çözüm platformu” uygulamamız, internete erişim sağlayabildiğiniz her araçla, her yerde öğrencinin soru çözebileceği; çözemediği soruların videolu çözümlerini izleyebileceği interaktif bir ortam yaratıyor.

Yeni dönemde hangi yeni projeler ve yatırımlarınız hayata geçiriyorsunuz?
Kültür Eğitim Kurumları olarak bizler öncelikle en büyük yatırımın kendi insanımıza sorgulamayı, yorumlamayı ve değerlendirmeyi öğreten eğitim sistemi olduğuna inanıyoruz. Konuya bu minvalde yaklaşınca kurumsal gelişimin eğitime yapılan bir yatırım olduğu sonucu da ortaya çıkıyor. Hâlihazırda Türkiye genelinde 63 noktada sürdürdüğümüz bu önemli görevi, Temel liselerin yanı sıra özel öğretim kursları, etüt eğitim merkezleri gibi yeni kurumsal yatırımlarla sürdürmeye elbette devam edeceğiz.

EN ÖNEMLİ YAPI TAŞI BİLİMDİR
Yeni proje ve yatırımlarınızla öğrencilerinizin gelişimine nasıl katkı sağlayacaksınız?
İlk ve en önemli gayretimiz öğrencilerimizin vatanına, milletine ve bayrağına bağlı, toplumsal değerlerimizi bilen ve koruyan bireyler olarak yetişmesidir. Bununla beraber bilimsel gelişimin vadettiği muasır medeniyet dairesinin de dışında kalmamak adına öğrencilerin kişisel gelişimine katkı sağlayacak birçok çalışmayı yıl içinde gerçekleştiriyoruz. Bilim ülkemizin ihtiyaç duyduğu atılımların temelinde duran en büyük yapı taşıdır. Kültür Eğitim Kurumları olarak her yatırımımızı bu bilinçle yapıyoruz.

Mevcut öğretmen sayınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Ayrıca öğretmen kadronuzdan bu eğitim – öğretim yılında neler bekliyorsunuz? Bu konuda oluşturduğunuz strateji ve hedefleriniz nelerdir?
Kültür eğitim kurumlarında binin üzerinde eğitimci ve öğretmen istihdam edilmektedir. Öğretmen kavramını sadece derse giren kişiler olarak ele almamak lazım. Öğretmen öğrencinin ihtiyaç duyduğunda yolunu aydınlatabilmeli, dahası her koşulda doğruyu yanlıştan ayırt ettiğinden emin oluncaya kadar öğrencisine telkinde bulunabilmelidir. Öğretmenlerimizden gerek işe alım aşamasında gerek hizmet içi eğitimlerde bu kriterlere dikkat eden idealist yaklaşımı benimsemelerini istiyoruz. 2016 - 2017 eğitim öğretim yılında daha önce olduğu gibi her öğrencinin kişisel özelliklerinin farklı olduğunu ve öğrenme şekillerinin de farklı olabileceğini göz önünde bulundurarak aktif danışmanlık sistemiyle öğrencinin akademik ve sosyal gelişimini yakından takip etmemizi sağlayan bir yöntem üzerinde duruyoruz.
VELİLERE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR
Okula başlarken veli ve öğrencilerin nasıl bir hazırlık ve beklenti içinde olmaları gerekiyor? Veli ve öğrencilerin motivasyonlarını artırmaya yönelik neler öneriyorsunuz?
Öğrenci ve velilere tavsiyemiz tatil psikolojisinden bir an evvel çıkmaları yönünde olabilir. Özellikle öğrencilerin okula adaptasyonu konusunda velilere çok iş düşüyor. Kitap ve defterlerin kaldırıldığı yerlerden çıkarılıp göz önüne konulması, eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan okullara giden öğrenciler için de günlük ders tekrarlarının yapılması önemli. Okulun ilk günlerinde öğrencilerin çalışma masalarına oturup kendilerini orada zaman geçirmeye alıştırmaları lazım. Sınavlara hazırlanan öğrenciler için ise okulun hazırladığı ayrı çalışma programları mutlaka olacaktır, mümkün olduğunca bu ders çalışma programlarına riayet etmelerini önerebiliriz.
TEMEL LİSELER BAŞARILARINI İSPATLADI
Temel liselerin eğitim sektöründeki yeri ve geldiği nokta hakkında ne düşünüyorsunuz? Sisteme hangi açılardan katkı sağlamışlardır, bundan sonra nasıl bir gelişim öngörüyorsunuz?
Temel Liseler rüştünü çoktan ispatladığını gerek YGS’deki başarıları gerekse üniversiteye yerleştirme oranlarına bakınca görebilirsiniz. Tabi sınav başarısı iyi lise olmanın tek kriteri değil işin eğitim kısmı, iyi ve faydalı bireyler yetiştirme hususunda önem arz ediyor. Temel liselerde özellikle 9, 10, ve 11. Sınıf öğrencilerinin sayılarının artması da Temel liselerin sadece üniversite sınavı kaygısıyla gidilen okullar olduğu algısını ortadan kaldırdı. Bundan sonraki gelişim temel liselerin kalıcı birer okul türü olarak Türk eğitim sistemi içinde yerini alacağı yönünde olacaktır diye düşünüyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.