banner

Enstitü Koleji eğitim modeliyle fark yaratacak
Oluşturduğu eğitim modeliyle kısa sürede farklılık yaratarak dikkatleri çeken Enstitü Koleji, kuruluş aşamasında belirlediği hedefleri aştı. “Son günlerde okulumuza talep patlaması ile karşı karşıya kaldık” diyen Enstitü Koleji Genel Müdürü Erol Özşen ile Enstitü Koleji’ni konuştuk.

enstitu_kolejiBu yıl ilk öğrencilerinizi alıyorsunuz. Kayıt döneminiz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Enstitü Kolejini Şubat 2018’de açmaya karar verdik ve ön kayıtlarımızı Mart ayında almaya başladık. Bu arada okulumuzun hedeflerini, yasa ve yönetmelikler doğrultusunda eğitim ve öğretim modelimizi belirledik. Okulumuzun binasının ona göre düzenleme ve planlanmasını yaptık. Bir yandan okul binamızın tadilatlarını yaparken diğer taraftan tanıtım görüşmelerimize başladık. Tanıtım çalışmalarımızı okulumuz binasında yapmayı yeğledik. Velilerimizin ilerleyişimizi izlemelerini uygun bulduk. Tanıtım çalışmalarımız sosyal medya, ilan ve broşürlerimizle devam ederken bir yandan da kurucumuz Özgür Boza ve eşi Esra Kabasakal Boza ve benim 42 yıllık eğitim yöneticiliği deneyimlerimiz ile okulumuz kısa sürede tanındı. Okulumuza ilk günden beri ön kayıt yaptıran velilerimizin de okulumuza duydukları güvenle kendi çevrelerini harekete geçirerek yaptıkları katkıyla ilk yıl hedefimizi aştık. Belli sınıflarda kayıtlarımızı kapattık. Son günlerde okulumuza talep patlaması ile karşı karşıya kaldık.
Okula kabul sürecinden de bahsetmek gerekirse; biz okulumuza iki şekilde öğrenci kabulü yapıyoruz. Küçük yaş gruplarında rehberlik çalışmasıyla, büyük yaş gruplarında kendi hazırlamış olduğumuz sınav veya LGS sınav sonuçları ve mülakat ile öğrenci kabulünü gerçekleştiriyoruz. Bunu yapmamızın sebebi de belli kriterde ve belli amacı olan öğrencilerle yola çıkmak. Tek başına bir sınav bizim için bir kriter değil. Bu yüzden de bizim için mülakat da önem taşımakta. Yaptığımız bu mülakat ile öğrencilerimizden hedef ve planlarını duymak istiyoruz ki bu sayede öğrencinin okulumuzda mutlu olup olamayacağını anlayabiliyoruz.

erol_ozsenSENİ SEN YAPAN HER ŞEY
Enstitü Koleji’ni diğer özel okullardan ayıran özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Enstitü Koleji’nde öğrencilere sunulan imkanlar nelerdir?
Bizim Enstitü Koleji olarak belirlediğimiz bir yol haritamız var. “Seni Sen Yapan Her şey” diye kısaca tanımladığımız bir portfolyo çantamız var. Anaokulundan başlayarak lisemizden mezun olana kadar tüm öğrencilerimizin Tam Akademik Donanım + Dünya dillerinden biri İngilizce ve yanında kendini ifade edebileceği kadar Almanca veya İspanyolca’dan biri + Kişisel İmaj + Topluma Katkı Projeleri çalışması başlıklarından oluşan donanıma sahip olması hedeflenmektedir. Bu hedefler doğrultusunda akademik donanımımızı sağlarken derslere göre kazanımlarımızı içeren atölyelerimizde el becerileri geliştirilmekte, görerek ve yaparak öğrenmenin ayrıcalığı sunulmaktadır.
Bu amaçla okulumuzda 2000 m2’lik bir alan atölye derslikleri olarak ayrılmıştır. Öğrencilerimiz gerektiğinde marangoz atölyesinde geometri dersinden yararlanarak çeşitli araç ve gereçler üretebilecektir. Bazen fizik dersinde öğrendiklerini atölyelerde deneme fırsatı bulacaklardır. Bir yabancı dili yaşayarak öğrenmesi olanağı sunulacaktır. Günümüzde fırına gidip bir ekmek dahi almayan, hiç alışverişe çıkmayan öğrencilerin olduğunu düşünürsek; kendi düğmesini diken, ekonomisini idare edebilen, atkısını beresini örebilen öğrencilerin yetişmesini arzu ediyoruz. Bunlarla beraber uygulayacağımız akademik öğretim modelimizle öğrencilerimize planlı ve programlı çalışma alışkanlığı kazandırılacaktır. Çalışarak başarı kazanabileceklerini görecekler ve benimseyeceklerdir. Günlük derslerimizi yaparken ülkemizin gerçeği olan ulusal ve uluslararası sınav ve yarışmalara da hazırlanmış olacaklardır. Disiplinli ve düzenli çalışma alışkanlığını kazanan öğrenciler daha kolay öğreneceklerdir.
LGS sonuçları açıklandı. Tercih döneminde öğrenci ve velilere neler tavsiye edersiniz?
Lise dönemi öğrencilerin kendi becerilerini ilgi alanlarını güçlü yönlerini keşfederek kariyer planlamalarını olgunlaştırdıkları bir dönemdir. Bu nedenle lise seçimi titizlikle ele alınması gereken bir konudur. Öncelikle en doğru okul tercihinin öğrencinin bireysel ve kültürel özelliklerine uygun olan ve hedeflediği yükseköğrenim kurumuna hazırlarken gerçek hayata da hazırlayan okul olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle velilerin öğrenci başarısının takibinin nasıl ve ne sıklıkla yapıldığını eksiklerin tamamlanmasına yönelik ne gibi çalışmalar yapıldığını sorgulamaları gerekir. Yurtiçi ve yurt dışı üniversitelere hazırlanma anlamında yapılan çalışmalar araştırılmalıdır. Diğer önemli bir kriter de yabancı dil eğitimi. Burada sorgulanması gereken ise öğrencilerin yabancı dili kullanmalarını sağlayacak etkinliklerin sunulup sunulmayacağıdır. Mesela MUN ve münazara gibi dilin gerçek hayatta kullanımını destekleyen programların olup olmadığı araştırılmalıdır.
Bir başka önemli kriter de okulun öğrenciyi gerçek yaşama ne kadar ve nasıl hazırladığıdır. Lise sürecinde öğrencinin sosyal sorumluluk projelerine katılması, sanat ve spor alanında var olan becerilerini keşfedebilmesi proje tabanlı çalışmalara katılarak araştırmayı geliştirmeyi üretme yöntemlerini ve ekip çalışmasını deneyimlemeyi sağlamalıdır.
Teknoloji çağında olduğumuz düşünülerek teknoloji çağının gerektirdiği yetkinliklerinin geliştirilmesi için gerekli laboratuvar ortamlarının ve müfredatın eğitim felsefesine dahil edilip edilmediği girişimciliğin ve üretkenliğin desteklenip desteklenmediği öğrenilmelidir.
Tercih formlarınızı okulunuzda ilgili birimde veya kendiniz e – okul siteminden doldurabilecek ve ardından okul müdürlüğüne onaylatılacaktır. Öncelikle Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan okullar ekranından beş tercih yapılacaktır. Daha sonra Merkezi Sınavla Öğrenci alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar ekranından tercih yapılabilecektir.2017 TEOG sonuçlarına bakarak yapacağımız yüzdelik dilimler ile alınan ilk ve son öğrencilerin sıralamasının bu yıl yapılan LGS sınavı sonucunda öğrencimizin yüzdelik dilimiyle kaçıncı sırada yer aldığının irdelenip tam isabet tercih yapmak gerekmektedir. Toplam tercih sayısının kısıtlı olması dar bir alanda tercih yapmayı gerektirmektedir.
Yerel Yerleştirme ile Öğrenci alan Okullar için ekranda yeşil renk ile olan okullar kayıt alanınızda olan okullar, mavi renk ile olan okullar ikamet adresinize göre Komşu Kayıt Alanında olan okullar, kırmızı renk olanlar ise yeşil ve mavi alan dışında olan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okullardır. Bu bölümde de öğrenciler ilk üç tercihlerini Kayıt alanlarından yapacaklardır. Bu alandan tercih yapmayan öğrencilerle Merkezi sınava katılmayan öğrencilere Merkezi Sınavla Öğrenci Alan okullar ekranı ile Pansiyonlu Okullar grubu ekranı açılmayacaktır.

OKUL KABUL SINAVI
LGS sonuçlarına göre öğrenci kayıtlarınızı nasıl yapacaksınız? Sınavda başarılı olan öğrencilere özel burslarınız olacak mı? Burslarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bizim okulumuzda başarı bursu bulunmamaktadır. Çünkü biz öğrencinin başarısını veya başarısızlığını burs konusu haline getirmiyoruz. Biz okula öğrenci kabul ederken “Bursluluk Sınavı” değil “Okula Kabul Sınavı” yapıyoruz. Okulumuza düzeylerinin becerisini gösteren öğrencileri kabul edebiliyoruz. LGS 2018 Sınavı sonuçlarına göre düzey becerileri okulumuzun kriterlerine uygun olan öğrencileri mülakat ile okulumuza kabul etmekteyiz.
Bu sene okulumuzun ilk senesi olduğu için tüm öğrencilerimize aynı oranda indirim uyguladık. Bu indirim oranı öğrencilerimiz okulumuzdan mezun olana kadar devam edecek ve yıllık MEB’nın belirlediği seviyede artışlar yapılacaktır.

İLK YILIMIZDA FARKLILIĞIMIZI ORTAYA KOYACAĞIZ
Enstitü Koleji olarak öğretim modelimizle bu alandaki büyük bir boşluğu dolduracağımıza inanıyoruz. Tüm branşlarda öğretmenlerimiz sınıf seviyelerine göre kazanımlar doğrultusunda atölye çalışmalarımıza materyaller hazırlamaktadırlar. Bazı konularımızı atölyemizde doğrudan yaparak, görerek anlatma ve uygulama olanağı bulunacaktır. Tüm okullar MEB müfredatı doğrultusunda akademik çalışmalarını yürütmek zorundadır. Biz bu çalışmalarımızla öğrencinin öğrenmesini kolaylaştırmayı ve kalıcı olmasını hedeflemekteyiz. İlk yılımız olan 2018-2019 Öğretim yılının başlamasıyla farklılığımız her yönüyle ortaya konacaktır. Ülkemizin geleceği gençlerimizi öncelikle kendine, ailesine ve milletine yararlı bireyler olarak yetişmelerini hedefliyoruz, ve bunu başaracağız. Tüm eğitim camiasına örnek olmak istiyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.