banner

Vatan öğrencileri projelerle yeni deneyimler kazanıyor
Öğrencilere olumlu tutum kazandırmanın yanı sıra ilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda bir öğrenme yaşantısı planladıklarını belirten Vatan Okulları Genel Müdürü Yardımcısı Yüksel Kutoğlu, “Öğrencilerin, projeler vasıtasıyla gizil güçlerini ortaya çıkarabilmek bizim için önemli. Her çocuk, birbirinden farklı özellikte. Kimi sanatta kimi sporda kimi yabancı dilde veya bilimsel çalışmada keyifle yer almak istiyor.” diye konuştu.

yuksel_kutoglu_vatanVatan Okulları olarak 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılına hangi projelerle hazırlandınız? Projeler şu an hangi aşamadalar?
Vatan Okulları olarak “proje odaklı eğitim” bizler için çok önemli. Proje demek, bir çocuğun öğrenme günlüğüne yazmaya değer bulacağı, unutulmaz anıları arasına girebilmek demek. Çünkü her çocuk gerçekleştirdiği projeye ruhunu katıyor. Proje sayesinde yaşam becerisi kazanıyor. Araştırma becerisi kazanıyor. Ekip olmanın tadını çıkarıyor. Paylaşmayı, işbölümünü öğreniyor. Biz eğitimciler açısından bakıldığında öğrencilere kazandırmak istediğimiz pek çok becerinin yolunun proje odaklı eğitimden geçtiği bir ortam yaratmanın ne denli önemli olduğu görülüyor.
Öğrenme çok yönlü bir süreç. Sanat, spor, bilim, yabancı dil… Hepsi bir bütün. Okul olarak işte bu disiplinlerin tümünde öğrencilerimizi geliştirmek için proje odaklı bir öğrenme süreci üzerinde duruyoruz. Öğrencilere olumlu tutum kazandırmanın yanı sıra ilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda bir öğrenme yaşantısı planlıyoruz. Öğrencilerin, projeler vasıtasıyla gizil güçlerini ortaya çıkarabilmek bizim için önemli. Her çocuk, birbirinden farklı özellikte. Kimi sanatta kimi sporda kimi yabancı dilde veya bilimsel çalışmada keyifle yer almak istiyor. Veya geliştirdiği olumsuz bir tutum nedeniyle spordan, sanattan uzak duruyor. Utanıyor ya da öğrenilmiş çaresizlik yaşıyor. Öğrenilmiş çaresizlik, bireysel başarının önündeki en büyük engellerden biri. Proje ise her öğrenciye bireysel olarak ya da ekiple birlikte öğrenme sürecinde yeni deneyimler yaşama şansı tanıyor. Okulun en önemli görevlerinden biri de işte bu fırsatları öğrencileri için işe koşmak, uygun koşulları oluşturmak.
Uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğiniz projeleriniz nelerdir?
Vatan Okulları olarak bu doğrultuda içinde bulunduğumuz yıla sanattan spora ulusal ve uluslararası projelere katılarak öğrencilerimizin hazırlanmasını sağladık. Bunlara şöyle bir baktığımızda belki de bizleri en çok heyecanlandıran “ERASMUS +” projesi oldu. 2 yıldır sürdürdüğümüz “ERASMUS +” projesi; İsveç, Portekiz, İtalya, Romanya ve Türkiye olarak “Stratejik İşbirliği” alanında “Tecnology for Education” temasıyla gerçekleşen bir proje oldu. Öğrenciler açısından bu projenin en önemli kazanımlarına baktığımızda “farklı disiplinlerde teknolojiden faydalanma, kendilerini yabancı bir dilde etkin olarak ifade etme, kültürlerarası farkındalık ve demokrasi kültürü bilinci” öne çıkıyor.
Bu proje sayesinde, öğrencilerimiz ailelerinden ayrı aldıkları eğitim sayesinde bir başka ülkede kendilerini ifade edebilme, günlük yaşam becerilerini geliştirme, yeni arkadaşlar edinme, farklı dünya görüşlerini fark ederek vizyon geliştirme olanağına sahip oldular.

7 BÖLGE VATAN YANSIMALARI’NDA BULUŞTU
Ulusal düzeyde gerçekleştirdiğiniz projeleriniz nelerdir?
Ulusal düzeyde bizi heyecanlandıran projelerimizden belki de en keyiflisi sanat alanındaydı. Anadolu topraklarının geleneksel yapılarının yansımalarını sahneye taşımak istediğimiz projemizde, 7 bölgenin müzik ve danslarının güçlü bir sahne şovu planladık. Bu projenin adı “VATAN YANSIMALARI” oldu.
Proje içerisinde; geleneksel halk dansları, geleneksel müzik şiir ve anlatım yer aldı. Projemizde;150 öğrenci ve 40 müzisyen yer aldı. 200 kostüm kullanıldı. Bu projedeki amacımız, öğrencilerimize sanat kültürü kazandırmakla birlikte ulusal kültürün zenginliğini fark ettirme ve sosyal beceri kazandırmaktı.
Ulusal düzeyde sanat alanındaki bir diğer projemiz ise “VATANIN SESİ” adını taşıyor. Temellerini geçtiğimiz yıl sonu attığımız projeyi 2019’da hayata geçireceğiz. Proje kapsamında; öğrencilerimiz halk müziğimizin zenginliğinden faydalanarak seçilen eserleri kendileri seslendirdiler. Ayrıca, okudukları şiirlerle de bu zenginliği perçinlerdiler. “VATANIN SESİ” adını alana albüm çalışması yıl içinde dinleyicilerle buluşacak.
Proje denilince işin olmazsa olmaz bir diğer yanı ise elbette sosyal sorumluluk. Sayısını her okulun giderek artırması gereken bu çalışmalar sanat, spor, bilim kadar önemli. Bizler, tüm öğrencilerimizi sosyal sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştiriyoruz. Bunun için yıl boyunca pek çok çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalardan en yakın tarihte gerçekleştirdiğimiz Parıltı Derneği yararınaydı. Görme Engelli Çocuklar için öğrencilerimiz seferber oldular. .Öğlencilerimiz düzenledikleri gecede, görme engelli çocuklar için sahne alıp şarkılar söylediler. Oluşturdukları koro ile elde ettikleri gecenin gelirini Parıltı Derneğine bağışladılar. İşte bunun gibi pek çok sosyal sorumluluk projesi okullarımızda öğrencilerimizi bekliyor.
Projelerin hazırlanma aşaması hakkında bilgi verir misiniz? Ayrıca projelerle ulaşmak istediğiniz hedefleri de anlatabilir misiniz?
Hazırlayacağımız projeler öncelikle ders yılı başında müfredattaki kazanımlar ve beceriler incelenerek ortaya çıkarılır. Projelerle amacımız, öğrencilerimizin öğrenme yaşantıları süresince edinecekleri kazanımlar ve becerilere hizmet etmektir. Bununla birlikte etkili bir öğrenme yaşantısı için disiplinler arası bir yaklaşımla hareket etmek önemlidir. Burada da proje olmazsa olmazdır. Proje, sunduğu çok yönlü beceri geliştirme sürecinde biz eğitimcilerin belki de en büyük aracıdır. Her yıl ağustos ayında tüm öğretmenlerimizle birlikte planladığımız öğrenme-öğretme yaşantıları içinde hazırlayacağımız projeleri ortaya koyarız. Tüm zümrelerin ortak kararır ve disiplinler arası çalışmasıyla ortaya çıkan projeler eylül ayı itibariyle öğrencilerimizle paylaşılır. Bir proje öğrenciyle paylaşılmadan önce müfredat, fiziksel ortam, güvenlik, kişisel gelişim, çok yönlülük açısından değerlendirilir.

“Ulusal düzeyde sanat alanında temellerini geçtiğimiz yılsonu attığımız “VATANIN SESİ” projemizi 2019’da hayata geçireceğiz. Proje kapsamında; öğrencilerimiz halk müziğimizin zenginliğinden faydalanarak seçilen eserleri kendileri seslendirdiler. Ayrıca, okudukları şiirlerle de bu zenginliği perçinlerdiler. “VATANIN SESİ” adını alana albüm çalışması yıl içinde dinleyicilerle buluşacak.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.