banner

İstanbul Arel Üniversitesi’nin 7/24 işbaşındaki rektörü
Her sabah 5’te kalkıp, 8’de işbaşı yapan, günde yaklaşık 13 saat çalışsa da 24 saat kapısını öğrencilerine açık tutan bir rektör o…

arel üniversitesi “Bütün öğrencilerimde telefon numaram vardır, mezun olsalar bile günün her saati beni çekinmeden ararlar” diyen İstanbul Arel Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Nihat Küçüksavaş, çalıştığı şirkette maliyet muhasebesi konusunda sıkıntı yaşayan bir öğrencisinin gece 3’te kendisini aradığını ve birlikte sorunu çözerek işten atılmasını önlediklerini söylüyor.

Kısa bir süre önce İstanbul Arel Üniversitesi’nin vekil rektörü olarak yeni görevine başlayan Prof. Dr. Nihat Küçüksavaş, doktor olma hayali kurarak adım attığı üniversite hayatında kendini önce Hukuk ardından da İksitadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bulan, yaşadığı tüm aksiliklere rağmen akademisyen olarak kariyer yapmaya karar veren bir isim… Çukurova Üniversite’sindeki görevi esnasında torun özlemine dayanamayıp İstanbul’a yerleşen Küçüksavaş’ın yolu Arel Üniversitesi ile Şubat 2009’da kesişmiş. Erken emekli olduğuna üzülürken, İstanbul’a adım atışının ikinci günü üniversiteden teklif alan Küçüksavaş, hocalık ve rektör yardımcılığı görevlerinin ardından akademik hayatını en üst makamda sürdürmenin gururunu yaşıyor.

Rektörlüğün yoğun temposuna rağmen derslere girmeye devam eden Küçüksavaş için en büyük mutluluk kaynağı öğrencileri ile geçirdiği zamanlar. Öğrencilerine duyduğu sevgiyi “onların çocuklarımdan bir farkı yok” sözleriyle tarif eden Prof. Dr. Nihat Küçüksavaş, bu ay Rektörün Odası bölümümüzün konuğu oldu… 

Öncelikle İstanbul Arel Üniversitesi Rektörü olarak sizi daha yakından tanıyabilir miyiz? Nerede doğdunuz, nasıl bir çocukluk geçirdiniz, aile yaşantınızdan söz eder misiniz?

1950, Kahramanmaraş/Göksu doğumluyum. Ancak ‘geç doğan’ bir çocuğum. Bu yüzden de ailem okula, askere erken gideyim diye beni bir sene erken kaydettirmiş…  Genelde çocukluk yıllarından şikayetçi olanların sayısı çoktur, ancak benim çocukluğum gerçekten çok güzel geçti. Tek çocuktum, amcalarımın da çocuğu olmadığı için beni biraz nazlı büyüttüler diyebilirim. Biraz da bu durumdan olsa gerek, ortaokula kadar oldukça haylaz bir çocukmuşum. Fakat ortaokuldan sonra dünyanın en uslu çocuklarından biri oldum. Çocukluk döneminde kimseyle kavga bile etmedim.

Öğrencilik yıllarınızda ne gibi zorluklar yaşadınız?

İlkokulu, köyde Doğantürk İlköğretim Okulu’nda okudum. İlkokul öğretmenimle hala görüşüyorum. Okumamıza vesile olduğu için de her daim kendisini minnetle anıyorum.

O zamanlar şartlar daha zordu. Kazamızda tek bir ortaokul vardı. Annem öğrenimime nerede devam edeceğim konusunda tereddütte kalınca, Adana’da bir akrabamızın yanına gittim ve Kadirli Ortaokulu’nda okudum. Ailenin tek çocuğu olduğum için ailem de benimle beraber Adana’ya geldi. Sonrasında lise dönemi için tekrar Kahramanmaraş’ın yolunu tuttuk… 

İSKELETİ GÖRÜNCE DOKTORLUKTAN VAZGEÇTİM!

Çocukluk yıllarında hayalini kurduğunuz meslek hangisiydi?

Köylerde büyüyen çocuklar genellikle kaymakam, hakim, doktor gibi mesleklerin hayalini kurarlar. Ben de bu mesleklerden birini istiyordum. O yıllarda üniversiteye tek bir sınavla giriliyordu, aldığınız puana göre üniversitelerin ilan ettiği mülakatlara katılıyordunuz. Merkezi sınav puanım çok yüksekti. Ankara Tıp Fakültesi’ne kaydımı yaptırmaya gittiğimde, okulun girişinde gördüğüm iskeletten çok etkilenerek kayıt olmaktan vazgeçtim.

Sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt yaptırdım. O yıllarda öğrenci olayları had safhadaydı. Takriben bir ay kadar okuduktan sonra çıkan bir çatışma nedeniyle senatonun kararı üzerine üniversite süresiz olarak kapatıldı. 

Adana İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde kontenjanlar dolmadığı için öğrenci alımı devam ediyordu. Ben öğrenimime burada devam etme kararı aldım, tahminime göre fakültede puanı en yüksek olan öğrenci bendim. İlk senemi geç kayıt olmama rağmen düşük not almadan bitirmeyi başardım. Hatta Başkan’dan bir teşekkür yazısı bile almıştım. Onu hala bir anı olarak saklıyorum.

TORUNUM İÇİN ERKEN EMEKLİ OLDUM

İstanbul Arel Üniversitesi ile buluşmanız nasıl oldu? Rektörlüğe uzanan yoldaki süreçten söz eder misiniz?

Mezuniyetimin ardından yüksek lisans eğitimi için Almanya’ya gittim. 2.5 yıl boyunca Heidelberg Üniversitesi’nde İktisat üzerine okudum. Orada özel sektörde çalışmak yerine akademisyen olmak istediğimi anladım. Doktora çalışmalarına başladığımda tez konum Türkiye üzerineydi. Bu nedenle ön çalışma yapabilmek için Türkiye’ye geri döndüm. Kısa bir süre özel sektörde çalışıp, askerliğimi de yaptıktan sonra kendimi Erzurum’da asistan olarak buldum.14 yıl Erzurum’da çalıştıktan sonra, 1991 yılında Çukurova Üniversitesi’ne geçiş yaptım. Farklı birimlerde yöneticilik ve Enstitü Müdürlüğü gibi birçok görevde bulundum. 2009 yılında oğlumdan bir telefon aldım. Torunum olacaktı, bu nedenle oğlum annesiyle benim yanında olmamı istedi. Yaş haddinden emekliliğime 9 yıl olmasına rağmen torunumuz için İstanbul’a taşınmaya karar verdik. Geldiğimizin ertesi günü de Arel Üniversitesi’nden hocalık teklifi aldım. Kemal Bey ile tanıştıktan sonra sözleşmemi imzalayarak görevime başladım. Çeşitli görevleri üstlendikten sonra da rektör oldum.

Rektör olduktan sonra öğrencilerinizle ilişkilerinizde ne gibi değişiklikler oldu?

Ben öğrencilerini çok seven bir hocayım. Onlarla birlikte olmaktan, ders vermekten çok büyük keyif alıyorum. Rektör olduktan sonra da ders vermeyi bırakmadım. Ders saatlerim eskisi kadar yoğun olmasa da, hala derslere giriyorum. Akademide 3 sene üst üste derse girmediğiniz zaman ders verme hakkınız elinizden alınıyor.Bu nedenle ders vermeyi hiçbir zaman bırakmadım.

NİTELİKLİ ÖĞRENCİLERİMİZ VE TECRÜBELİ KADROMUZLA GÜÇLENİYORUZ 

İstanbul Arel Üniversitesi’nin bugün ulaştığı noktaya yönelik olarak neler söyleyebilirsiniz?

Üniversitenin başarılı olması için üç şeye ihtiyacımız var. İlk sırada fiziki imkanlar geliyor. Bu açıdan İstanbul’daki en iyi vakıf üniversitesi olduğumuzu söyleyebilirim. İkinci faktör ise öğrenciler… Rektör olarak iyi bir öğrenci profilimiz olduğuna inanıyorum. Anadolu terbiyesi, kültürü almış, çok donanımlı öğrencilerimiz var. Üçüncü nokta ise iyi bir kadro… Vakıf üniversitelerinin sayısının fazla oluşu nedeniyle hocaları iyi seçerek, güçlü bir kadro oluşturmak hiç de kolay olmuyor.

Kadromuzu oluştururken kendimize göre kriterler geliştiriyoruz. Dil bilen, doktorasını yurtdışında yapmış hocaları tercih ediyoruz. Bunun yanı sıra hocalarımızın Türkiye koşullarını iyi bilmesi gerekiyor. İlk kuruluş yıllarında çok fazla hocaya ihtiyaç duyulduğundan fazla seçici olamıyorsun. Ama süreç ilerledikçe akademisyen seçiminde daha iyi bir noktaya gittiğimizi söyleyebilirim.

Rektörlük görevini üstleneli henüz kısa bir süre oldu ama gündeminizde ki projeleri ve üniversite adına nasıl bir gelecek tasarladığınızı bizimle paylaşır mısınız?

Rektör olduğunuz zaman hayallerinizi somutlaştırma şansına da sahip oluyorsunuz. Üniversitemizin daha iyi noktalara taşınması için düşündüğümüz önemli açılımlar, projeler var. Tabi ki bunları bir günde gerçekleştirme imkanımız yok. Kesin sonuç alabilecek duruma geldiğimizde teşebbüse geçmemiz gerekiyor. Projelerimizin çerçevesinin yılsonuna doğru daha net çizilmiş olacağını söyleyebilirim.

ADAPTASYON SÜRECİNDE SIKINTI YAŞAMADIM

Mesleki kariyerinizde olmak istediğiniz noktada mısınız? Rektör olduktan sonra sizin için ne değişti?

Rektörlük onurlu bir görev... Hayatımın hiçbir döneminde kendime yönetici olmak için hedefler koymadım ama yöneticilikten de kurtulamadım. Mütevelli Heyet Başkanı’nın bana böyle bir teklifle gelmesi benim açımdan çok gurur verici…

Rektör olduktan sonra aslında hayatımda çok da fazla değişiklik olmadı. Her sabah 5’te kalkıp, 8’de işimin başına oluyorum. Neredeyse 12-13 saat çalışıyorum, bu tempoda da devam edeceğim. Üç yıl boyunca yaptığım Rektör Yardımcılığı’nın da yeni görevime uyum sağlamam da büyük etkisi oldu. Yönetimi ve hocaları tanıdığım için adaptasyon sürecinde sıkıntı yaşamadım.

EŞİMLE HER HAFTA SİNEMAYA GİDERİZ

Üniversitenin yoğun programında kendinize vakit ayırabiliyor musunuz? Hobileriniz neler?

Ben çocukluğumdan beri spor yapardım, son altı aydır yapamıyorum. Yüzmeyi hemen hemen hiç aksatmazdım. Onun dışında kitap okumaya gayret ediyorum. Son olarak Steve Jobs’un biyografisini okudum. Eşimle her hafta bir filme gitmeye çalışıyoruz. Son olarak Fetih ve Dedemin İnsanları’nı izledim.

Müzik konusunda ise seçici değilim. Ama Türk Halk Müziği’ni çok severim. Klasik Batı Müziği’ne karşı çocukken mesafeli olsam da, lisede öğretmenim sayesinde çok sevdim. Doktora döneminde ev sahibimin kızı Berlin Senfoni Orkestrası’nın şefiydi. O da klasik müzik konusunda çok yardımcı oldu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorumlar   

 
0 # meliha bingöl 03-04-2013 19:38
güzel bir yaşam azimli olmanın sonucu takdire değer dilerim bizim çocuklarımız da vakti gelince böyle bir yerlere gelir sağlıkla kalın
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # İSMAİL ŞEREF ALKIŞ 17-02-2015 10:34
KIYMETLİ HEMŞEHRİMİN BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM.KAHRAMAN MARASTAN SELAMLAR
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Bruno 26-03-2015 17:32
Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit
and sources back to your site? My blog is in the very same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from a
lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with
you. Many thanks!

Feel free to visit my web blog ... cialis from canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Mrs Lydia Hamson 10-03-2016 12:43
kapı adımda Kredi Fırsatı
Eğer acil kredi ihtiyacınız var mı?
Bir iş kredi ihtiyacınız var?
yatırım için kredi ihtiyacınız var?
Sorununuzu finanse etmek için kredi ihtiyacınız var?
kişisel kredi ihtiyacınız var?
iş kredisi ve kredi sanayi ihtiyacınız var?
Düzgün kendimi tanıtmak, ben Bayan Lydia Hamson i% 2 faiz oranıyla kredi vermek özel bir borç veren duyuyorum. Bu mali bir
yukarı kapı adımda fırsat bugün ve almak mümkün hala çok orada mali seçenekler arıyor anında loan.There almak ya da çevresinde yer yardımcı ve. Ama bu kapı adımda bir finansal fırsat ve gibi bu fırsatı kaçırmayın. Bu hizmet bireyler, şirketler, iş adamlarını ve women.The kredi tutarı mevcut aralıklar için $ 1,000.00 $ 500,000,000.00 veya daha fazla bilgi için seçtiğiniz herhangi bir sayı bize ulaşın gelen: madam_lydia
İLK gerekli bilgiler
Ad ve soyadı :
Kişisel Telefon:
Ülke:
Adres:
Devlet:
Yaş:
Seks:
Daha önce başvuruda mü? :
Medeni hal :
kredi olarak ihtiyaç duyulan Kredi Tutarı:
Kredi Süre:
Kredi Amaç:
Meslek:
Aylık gelir: : bize ulaşın
Hemen yanıt bekliyor gibi,
Sıcak Saygılarımızla, Lydia Hamson
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Tiffany 04-08-2017 10:40
Thanks for the best blog.keep sharing such ideas in the future as well. Thanks for giving me the useful information.
cool math games
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # tommy 22-09-2017 05:14
Thank you for giving them this great knowledge, really thank you for sharing, hope you will have such great posts as this more.
bloxorz online
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # slither io 26-09-2017 10:47
Ceativity and the post clarity is awesome! I believe there are many who feel the same satisfaction as I read this article! I hope you will continue to have such articles to share with everyone!
slither io
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # io games 28-09-2017 10:44
Thanks for your article! I have read through some similar topics! However, your post has given me a very special impression, unlike other posts. I hope you continue to have valuable articles like this or more to share with everyone!
io games
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Betty 28-10-2017 19:01
Ahaa, its nice dialogue regarding this piece of writing at this place at this web site, I have read all that, so now me also commenting at this place.
tai mu origin
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # nai 20-12-2017 13:10
This is a wonderful post. I enjoyed the information lot. I will bookmark this page. Thanks for sharing this information.
abcya | brainpop
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eirlys 04-01-2018 07:36
Interesting, I wasn't aware of that context. I guess it makes some sense, thanks for the history lesson! wings io
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Bayan Dorothy Kredi Teklif. 25-01-2018 00:10
Ben Texas'tan Bayan Dorothy. Ben sizi bilgilendirmek için buradayım, tavsiye edin
sizin için gerçek kalıcı çözümü bulmak için eşlik ediyorsunuz
sorun.
Kişisel bir krediniz mi var yoksa yasakla reddedildiğinizi mi
ks?
Firmamız geniş bir yelpazede ürün ve hizmetler sunmaktadır.
ticari krediler, ipotekler, kişisel krediler e.t.c.
Sizi her zaman desteklemek ve uzman olarak yetki vermek için orada bulunmaktayız ve
 profesyonel.
Ekibimizi aramaktan çekinmeyin, size yardımcı olmaktan memnun olacaklardır!

şimdi e-posta yoluyla bize ulaşın;

Tel: 17609739286.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Bayan Dorothy Kredi Teklif. 25-01-2018 00:11
Yatırım yapmakla, faturaları ödemekle ya da iş kurmakla ilgileniyor musun?
Güvenilir bir Kredi Kredisi ile bugün% 3 kredi için başvurun, Bay David Kabarry
ve kredinizi 24 saat içinde onaylatmak. (GENEL VE ​​LİSANSLI ŞİRKET)
Daha fazla bilgi için Şirkete cevap E-posta:
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # David Kabarry 25-01-2018 00:16
Yatırım yapmakla, faturaları ödemekle ya da iş kurmakla ilgileniyor musun?
Güvenilir bir Kredi Kredisi ile bugün% 3 kredi için başvurun, Bay David Kabarry
ve kredinizi 24 saat içinde onaylatmak. (GENEL VE ​​LİSANSLI ŞİRKET)
Daha fazla bilgi için Şirkete cevap E-posta:
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # David Kabarry 25-01-2018 00:11
Yatırım yapmakla, faturaları ödemekle ya da iş kurmakla ilgileniyor musun?
Güvenilir bir Kredi Kredisi ile bugün% 3 kredi için başvurun, Bay David Kabarry
ve kredinizi 24 saat içinde onaylatmak. (GENEL VE ​​LİSANSLI ŞİRKET)
Daha fazla bilgi için Şirkete cevap E-posta:
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eirlys 09-02-2018 20:56
I am looking to learn more about this issue. Thank you for sharing. I will follow this site regularly.interesting. I like your suggestions. thank you for sharing. a10
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Kolbeinn Wojciech 24-03-2018 06:31
Çeşitli görevleri üstlendikten sonra da rektör oldum.
mangahere
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Kaity 12-04-2018 10:58
I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to create such a great informative website. https://coolthings-tobuy.com/
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # lana 12-04-2018 10:59
Very useful info, thanks

[url="https://coolthings-tobuy.com/"]cool things
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Roberts Leonard 18-04-2018 07:59
Interesting article! Thank you for sharing them! I hope you will continue to have similar posts to share with everyone! abcya
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.