banner

‘Fakülte kurmak bir nevi sosyal deneydi'
Özyeğin Üniversitesi Rektörü ve Kurucu Üyesi Prof. Dr. Erhan Erkut’un özel röportajı.

prof. Dr. Erkan ErkutProf. Dr. Erhan Erkut, zamanının neredeyse tamamını kurucu rektörü olduğu Özyeğin Üniversitesi için harcayan ve şimdiden üniversitede büyük izler bırakan bir akademisyen. Özyeğin Üniversitesi’ni dünyanın en iyilerinden biri yapmayı amaç edinen Erkut, bu uğurda ailesinden uzakta kalmayı bile göze almış. Eşi ve kızları, biraz da kendilerine zaman ayrılmamasından dolayı, Erkut’un 20 yıl akademisyenlik yaptığı Kanada’ya geri dönmüşler. O ise üniversite kampüsünün içindeki evinde, öğrencileriyle ve diğer akademisyenlerle iç içe bir yaşam sürüyor.

İstanbul Erkek Lisesi’ndeki ortaöğreniminin ardından, Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği okuyan Prof. Dr. Erhan Erkut, 3’üncü sınıftayken akademik kariyer yapmaya karar vererek Florida Üniversitesi’ne gitmiş. Doktorasının ardından 20 yıl boyunca Kanada’da, Alberta Üniversitesi’nde ders veren Erkut, 2005 yılında bir seminer için geldiği İstanbul’da, Boğaziçi’nin erguvanlı zamanına denk gelmiş. İşte o an, Türkiye’ye geri dönmek zorunda olduğunu anlamış. Bilkent Üniversitesi’nden aldığı teklifi değerlendirerek, İşletme Fakültesi Dekanı olarak göreve başlayan Erkut, Özyeğin Üniversitesi’nin kurucu rektörü olma teklifi geldiğindeyse, dünya ölçeğinde bir üniversite kurmak ve o üniversitede bir iz bırakmak için var gücüyle çalışmaya başlamış. Gerçek bir İstanbul sevdalısı olan Erkut, fırsat buldukça değil, kendisi fırsatlar yaratarak İstanbul’un sevdiği noktalarına uzanıyor ve 6 hafta çalışıp, 7’nci haftasını kızlarıyla Kanada’da geçiriyor.

Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz? Nerede doğdunuz, çocukluğunuz nasıldı?

İstanbul, Fatih’te doğdum, henüz bebekken ailem Bakırköy’e taşındı. Bakırköy’de Behramağa ve Cengiz Topel İlkokulları’nda okudum. Ardından ailem beni Alman Lisesi ve İstanbul Erken Lisesi’nin sınavlarına soktu. İkisini de kazandım ama babam İstanbul Erkek Lisesi’ni tercih etti. Sonradan ben de bu tercihten çok memnun oldum. Böylece 11 yaşımda evden ayrıldım ve yatılı okumaya başladım.7 yıl boyunca Cağaloğlu’nda yaşadım. Kişiliğin oluşmasında en önemli yıllar, erken çocukluk dediğimiz bu dönem. Sadece aile veya yakın dostlar değil, kabile gibi bir grubun içerisinde olmak, kendini kabul ettirmek, onlarla beraber bir şeyler yapmak, dünyayı birlikte tanımak gibi deneyimler hayatınızı çok etkiliyor. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih ettim ve Bebek’te yaşadım. Aslında hayatımın bana göre çok sıradan, başkalarına da garip gelen yanı, nerede çalıştıysam orada yaşamam. Florida’ya yüksek lisansa gittiğimde de kampüse yakın bir yerde yaşadım. Yolda harcanan zamanı korkunç bir kayıp olarak görüyorum. Kanada’da 20 yıl boyunca bisikletle gittim okula. Burada ise öğrenci merkezinin üst tarafında kalıyorum. Bu durum, hayatınızı nasıl kurgulamak istediğinize bağlı.

Öğrencilik yıllarınız nasıldı?

Çok keyifli bir çocukluk dönemim oldu. Ortaokul 1’inci sınıftan itibaren, yazları Almanya’ya gitmeye başladım. Bu sayede Almancam epeyi ilerledi. O yaşlarda yurtdışına çıkmanızın, dünya görüşünüzün oluşumunda çok büyük bir katkısı oluyor. Dünyaya daha geniş bakabiliyorsunuz, tabularınız yıkılıyor, dünya insanı oluyorsunuz. Dolayısıyla doktora için ABD’ye gittiğimde hiç zorlanmadım.

‘AMAÇ, DÜNYAYA ANLAM KATMAK’

Özyeğin Üniversitesi ile buluşmanız nasıl oldu? Rektörlüğe uzanan süreçten söz eder misiniz?

20 sene Kanada’da yaşadıktan sonra, Türkiye’ye dönme planları yaptım ama bu daha çok köklerime geri dönme, hayatımın geri kalan kısmını Türkiye’de geçirmeye yönelik bir plandı. Bir fırsat çıkar mı acaba diye düşündüğüm bir dönemde, Bilkent Üniversitesi’nden dekanlık teklifi geldi ve tabii ki ilgimi çekti. Dekanlık aklımın ucundan geçmiyorken, kısa süre içerisinde böyle bir fırsatı değerlendirmeye karar verdim. Bilkent’e geldiğimde 46 yaşındaydım ve oradan emekli olurum diye düşünüyordum. Karşılıklı olarak birbirimizden çok memnunduk. Rektör olarak daha fazla yetkiniz oluyor. Amaç dünyada bir anlam katmaksa elinizde daha fazla olanak var. Bu düşünceyle karar verdim rektörlüğe. Temel hedef belli bir pozisyona gelmek demek değil, fark yaratabilmek. Esas soru, bunu en hızlı nerede yapabileceğiniz. Burada rektör olarak bunu yapabildiğimi hissediyorum.

Siz Boğaziçi Endüstri Mühendisliği mezunusunuz. Bu tercihi yaparken ailenizin bir etkisi oldu mu?

Ailemin etkisi oldu elbette, tamamen kendi seçimim değildi. Babam doktor ya da mühendis olmamı istiyordu, tıp okumak istemediğime karar verdiğimde de geriye mühendislik seçeneği kaldı. Bunun için de İTÜ’ye ya da Boğaziçi’ne gidecektim. Araştırdım ve Boğaziçi’nde okumak istediğime karar verdim. Aslında önce meslek seçtim, sonra üniversite seçtim.

ARTIK TEORİDEN ÇOK PRATİĞE ZAMAN AYIRIYORUM

Dekanlık, Kanada’daki göreviniz ve rektörlük arasında ne gibi farklar var sizin için?

Kanada’daki görevim tamamen akademisyenlikti. Kolay sıkılan bir insanım, belli periyotlarım var, 5 ya da 7 yılda bir yaptığım işin büyük ölçüde değişmesi lazım. Akademisyenlik çok ilginç bir meslek ve bu değişime izin veriyor. Bunun ilk 10 yılında ağırlıklı olarak araştırmacıydım. Sonrasında dünyayı bu şekilde değiştiremeyeceğimi gördüm, çünkü yazdığım makaleler ile dünyayı sallayacak bir insan değildim. Daha sonra eğitim kanalıyla daha fazla katkı sağlayabileceğimi fark ettim ve bu işe ciddi olarak zaman ayırdım. Bir sonraki 6 yıl da böyle geçti ve bu dönemde fakültenin tolare edilen orta karar bir hocasıyken, en sevilen hocası oldum, 9 eğitim ödülü aldım. Eğitimden hiçbir zaman sıkılmam ama temel odağımın eğitim olmasından sıkıldım ve öğrettiğim şeyin hayatta uygulanmasına daha fazla zaman ayırmaya başladım. Uygulamalı bir merkez kurdum ve şehrin ambulans altyapısının düzenlenmesini bu merkez devraldı. Bu iş Kanada’da hala devam ediyor. Bir müddet sonra bu da bana fethedilmiş bir kale gibi gelmeye başladı. Şimdi ne yapabilirim diye düşünmeye başlamıştım ki, 2003 yılında burada bir kongreye geldiğimde, Boğaziçi’nin erguvanlı halini gördüm ve dönmek istediğime karar verdim.

Öğrencilerinizle unutamadığınız anılarınız var mı?

Çok fazla var, aralarından bir seçim yapmak gerçekten çok zor. Beni en çok keyiflendirenler, mezun olan öğrencilerimden gelen e-mailler. O öğrencinin gelişimine hiç de basit olmayan bir katkı sunuyorsunuz ama öğrenci bunu daha sonraki yıllarda fark ediyor. İşte o zaman yazdıkları teşekkür mektupları çok duygulandırıcı. Hala Kanada’daki öğrencilerimden bu tarz mailler, mektuplar alıyorum. Olumlu ve pozitif geri bildirimler beni mutlu ediyor.

FAKÜLTE KURMAK BİR NEVİ SOSYAL DENEYDİ

Özyeğin Üniversitesi’nden biraz bahsedebilir miyiz? Üniversitenin öğretim kadrosunu nasıl oluşturuyorsunuz?

Her alanda en iyi hocaları aramıza katmaya çalışıyoruz. Pasaportlarına bakmıyoruz, nerede olduklarına da bakmıyoruz, baktığımız sadece özgeçmişleri ve nasıl katkı sunabilecekleri. Hocalarımızın yüzde 85’i, doktora diplomalarını dünyanın ilk 200 üniversitesinden almış. Biz işletme ve mühendislik fakültelerimizi Türkiye’de devlet üniversitelerinden tek bir hoca bile almadan kurduk. Bu sosyal deney gibi bir şeydi. Öğretim üyesi kalitesi açısından son derece başarılı olduk. Akademisyen gözlüğü ile baktık, iyi bir üniversite nasıl kurulur sorusu ile yola çıktık.

Özyeğin Üniversitesi’nin yeni dönem planları arasında neler var? Öğrenciler neden bu üniversiteyi tercih etmeliler?

Bu sene bizim için bir milat. İlk defa mezun veriyoruz, 8 öğrencimiz mayıs ayında mezun olacak. Yeni kampüsümüzü temmuzda açıyoruz. Bunun yanında yeni programlarımız açılacak; mimarlık, gastronomi, plotaj gibi doğrudan mesleğe yönelik, Türkiye’deki açıkları kapatacak bölümler. Öğrenciler bizi neden tercih etmeli sorusunun bana göre cevabı, akademik kadromuz ama öğrencilerin en çok sevdiği şeyler staj imkanları ve yurtdışı değişim programları. Öğrencilerimize büyük kurumlarda staj imkanları sağlıyoruz. Ortalaması 2,5’in üzerinde olan her öğrenciye bu imkanı sağladık, 3,5’in üzerinde olanları da yurtdışı stajına gönderiyoruz. Bunu yapan başka bir üniversite yok ama bunu neden yapmadıklarını da anlamış değilim.

 “HAYAT TERCİHLER ZİNCİRİNDEN İBARETTİR”

Bildiğim kadarıyla eşiniz de akademisyen ve oldukça yoğun bir tempoya sahipsiniz. Tüm bunların arasında ailenizle vakit geçirebiliyor musunuz?

Aileme çok zaman ayıramıyorum. Annem ve babam Büyükçekmece’de yaşadığı için onları haftada 1 saatliğine ancak görebiliyorum. Eşim ve çocuklarım, buradaki daha iyi bir eğitim için Kanada’ya göçtüler. Tabi bu karardaki önemli bir faktör de onlara fazla zaman ayıramamamdı. Ben, hayatın bir tercihler zincirinden ibaret olduğunu düşünüyorum. Belli bir hedefe doğru, belli bir hızla koşuyorsanız, başka konulara ayırdığınız zaman ister istemez azalıyor. Şu anda iki ayda bir 10 günlüğüne Kanada’ya gidiyorum. Orada yine günde 4-5 saat çalışıyorum ama geri kalan zamanı kızlarımla geçiriyorum. Hayat beni böyle garip bir duruma getirdi. Herkes 6 gün çalışır, 7’nci gün dinlenir; ben de 6 hafta çalışıyorsam 7’nci haftayı dolu dolu ailemle geçiriyorum. Elbette ideali bu değil, bunu insanlara tavsiye etmem ama ben burada yaptığım işin o kadar önemli olduğunu düşünüyorum ki, öbür türlüsü aklımdan hiç geçmedi. Benim yapmak istediğim şeyler, hayallerim, rüyalarım burada; onlar için en doğru kariyer de orada.

 “Başka rektörler nasıl bilmiyorum ama benim e-mailim açık, twitter da kullanıyorum. Öğrenciler bana çok kolay ulaşabiliyorlar. Onlar bu duruma şaşırıyorlar ama ben de onların şaşırmasına şaşırıyorum. Eğer öğrenci rektöre ulaşamıyorsa o rektör işini yapmıyor demektir. Bizler öğrenciler için buradayız, buranın kralı değil hizmetkârıyız. Bunun olabileceğini insanlara göstermeye çalışıyorum. Akademisyenler ve öğrenciler diye bir ayırımımız yok.”

MEZUNLARIMIZ, İŞ TEKLİFLERİ ARASINDAN SEÇİM YAPIYOR

“ çocukların hepsi 2 dönem staj yapmış. Yarısından fazlasının yurtdışı deneyimi var, öğrenci kulüplerinde yer almışlar. Üniversite mezunu birisinin iki farklı yerde, toplam 6 ay staj yapmış olması büyük bir artı. Zaten şu anda 8 mezunumuzun 6’sı bir yerlerde part- time çalışıyor. Biz biliyoruz ki bu staj dönemi nişan gibi bir şey. Yarı zamanlı çalışma da artık iyice evliliğe giden yol. Eğer öğrenci şirketi, şirket de öğrenciyi beğenirse mezun olduktan sonra tam zamanlı çalışmaya dönüşüyor. Bunları sağlamaz ve mezun olduktan sonra haydi çık iş ara derseniz, o öğrencinin iş bulma şansı çok az olur. Kariyer merkezimizde 4 kişi çalışıyor. Bu çocukları düzenlediğimiz çalıştaylarla iş aramaya hazır hale getirdik ve birden fazla iş teklifi arasından seçim yapma noktasına geldiler.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorumlar   

 
0 # Sima 09-03-2015 14:41
Hello there! I could have sworn I've been to your blog
before but after going through many of the articles I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm certainly delighted I discovered it and I'll be bookmarking it and checking back frequently!


Feel free to visit my page side
effects cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Gay 08-04-2015 16:11
Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results.
If you know of any please share. Cheers!

Take a look at my blog; cialis 5mg
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Georgina 17-04-2015 09:48
whoah this weblog is great i really like studying your articles.
Stay up the good work! You recognize, a lot of people are searching round for this
info, you can aid them greatly.

Here is my blog - cheap flights from new orleans to las vegas
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Waylon 21-04-2015 14:07
I love it when people get together and share views.
Great blog, stick with it!

Also visit my blog post; dyson vacuum
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Ashley 25-04-2015 21:53
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three
emails with the same comment. Is there any way you can remove
me from that service? Many thanks!

My site - viagra canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Sybil 03-06-2015 16:20
of course like yojr web site however you have to test the spelling on quite
a few of your posts. Several of them are rife with
spelling issues and I find it veery bothersome to tell thee reality however
I will certainly come again again.

Also visit my weblog - zetia coupons
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Janice 09-06-2015 23:24
Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering
if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment
form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having
trouble finding one? Thanks a lot!

Also visit my weblog :: prednisone
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Mohammed 01-07-2015 09:30
After looking into a number of the articles on your website, I
seriously appreciate your technique of blogging.
I saved it to my bookmark webpage list and will be checking
back soon. Please check out my web site as well and let me know your opinion.

Here is my web site :: canadian cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Amado 04-07-2015 10:12
I think that everything published made a great deal of sense.
However, think about this, what if you added a little information? I am not suggesting your content is not solid, but what if you added something that makes
people want more? I mean ‘Fakülte kurmak bir nevi sosyal deneydi' is
a little boring. You could look at Yahoo's
front page and watch how they create post headlines to grab people to
open the links. You might add a video or a picture or two to get people excited
about what you've got to say. Just my opinion, it might bring your blog a little livelier.


Feel free to surf to my blog :: Cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Derick 05-07-2015 14:13
I really like what you guys tend to be up too.
This sort of clever work and reporting! Keep up the amazing works guys I've incorporated
you guys to my personal blogroll.

my blog; Cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Vada 07-07-2015 21:52
You really make it seem so easy with your presentation but I find this
topic to be actually something that I think I would never understand.
It seems too complex and very broad for me.
I'm looking forward for your next post, I will try to get the
hang of it!

Feel free to visit my webpage :: cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Chante 08-08-2015 14:28
I was able to find good info from your blog articles.

Here is my web blog; walmart pharmacy hours
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Leona 18-08-2015 17:39
Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is a very neatly written article.
I'll make sure to bookmark it and return to learn more of
your helpful info. Thanks for the post. I will certainly comeback.


My blog: cialis pills
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Seth 06-09-2015 04:37
whoah this blog iss fantastic i like reading your
posts. Keep up the good work! You realize, many persons are looking round for tbis information, you could aid
them greatly.

my weblog :: much cialis should
i take
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Millard 15-09-2015 12:25
Nice blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using?
Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

My weblog - order cialis online pharmacy
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Greta 15-09-2015 19:02
Having read this I thought it was extremely enlightening.

I appreciate you finding the time and effort to put tjis article
together. I once again find myself spending
a siggnificant amount of time both reading and leaving comments.
But so what, it was still worthwhile!

Feel frree too surf too mmy weblog ... low cost cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Rosetta 17-09-2015 09:24
I am regulasr reader, how are you everybody? Thhis post
posted at this web site is genuinely pleasant.

Here is my webpage: order generic cialis online
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eugenio 20-09-2015 16:46
With havin so much written content ddo you ever run into
any issues of plagorism or copyright violation? My site has a loot off unique content I've either written myself or
outsourced buut it looks like a loot oof itt is popping iit
uup all over the web without my authorization. Do you know any methods to help prevent content
from being stolen? I'd really appreciate it.


Here is my webpage :: buy cialis from
india
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Bryon 06-10-2015 12:48
I got this website from my friend who told me concerning this web site and now
this time I am browsing this site and reading very informative content at this time.My site sialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Maple 17-10-2015 14:54
Hey! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make
your sitee mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iohone 4.
I'm trying to find a theme or plugin thaat might be
able too fix tthis problem. If you have any suggestions,
please share. Thank you!

Also visit my web blog cialis canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Herman 18-10-2015 03:46
I used to be ale to fin good information from your content.


my web page: canada
cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Kathleen 26-10-2015 13:37
Piece of writing writing is also a excitement, if you be acquainted with
then you can write or else it is difficult to write.my blog post :: cialis purchased in canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # April 10-11-2015 08:40
I'm not sure why but this web site is loading very slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a
issue on my end? I'll check back later and see if the problem still exists.


Take a look at my web site: online cialis bestellen
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Gabriele 11-11-2015 13:51
Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out
and say I really enjoy reading your blog posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
Thanks!

My weblog ... canadian pharmacy ship
to us without rx
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Melodee 13-11-2015 19:14
Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't show up.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!


my page; Canada online pharmacies viagra
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Caitlin 14-11-2015 13:12
Do you have any video of that? I'd care to find out some additional information.

Take a look at my page ... canadian ciali
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Clayton 14-11-2015 14:47
My family all the time say that I am killing my time here at net, however I
know I am getting familiarity all the time by reading thes good content.


my homepage ... meds with no prescription
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Leonardo 15-11-2015 17:48
Excellent website. Lots of useful info here.
I'm sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious.

And naturally, thanks for your effort!

my website Cialis.com free offer canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Cecelia 18-11-2015 19:12
Hello, this weekend is pleasant in support of me, because this point in time i am reading this impressive informative paragraph here at my house.my webpage: geico car insurance reviews
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Aaron 29-11-2015 20:22
Very shortly this web site will be famous amid all blog viewers, due to it's pleasant content

Also visit my blog ... cheap car insurance mn
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Soon 30-11-2015 13:02
I always spent my half an hour to read this website's posts every day along
with a cup of coffee.

Have a look at my web page ... international car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Winston 02-12-2015 01:05
This paragraph will assist the internet visitors for setting up new web site or even a blog from start to end.


Feel free to surf to my blog post - cheap car
insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Clark 02-12-2015 09:35
I just couldn't leave your web site prior to suggesting that I actually loved the usual information a person provide for your guests?
Is going to be back regularly in order to check out new posts

My web page austin car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Darci 21-12-2015 14:19
Thanks for finally writing about >‘Fakülte kurmak bir nevi sosyal deneydi'
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Derick 01-03-2016 19:42
Hello! I just wanmted to ask if you ever have any trouble
with hackers? My laswt blog (wordpress) was hacked and
I ended uup losing a few months of hard wprk due to no dat backup.
Do you have any solutions to stop hackers?

Feel free to surf to my web-site; how much is car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Vernon 10-03-2016 14:06
Can I just say what a comfort to find a person that truly knows what they are
talking about on the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important.

More and more people have to look at this and understand this side of the story.
I was surprised that you aren't more popular because you most certainly have the
gift.

my blog: Site:
cialispartypill.com
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Alphonso 16-03-2016 10:49
Nice blog here! Also your site loads up fast!

What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as quickly as yours lol

my web-site very cheap car insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Janet 18-03-2016 02:58
My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your
post's to be precisely what I'm looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself?
I wouldn't mind composing a post or elaborating on a lot of the subjects you
write about here. Again, awesome blog!

Have a look at my web-site cheap
car insurance in nj
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Dian 19-03-2016 04:16
I have fun with, result in I found just what I used
to be looking for. You've ended my 4 day lengthy hunt!
God Bless you man. Have a nice day. Bye

Visit my blog post :: Car Insurance Companies
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Rosita 26-03-2016 14:13
What's up, its pleasant piece of writing
concerning media print, we all be aware of media is a impressive source of information.

Feel free to visit my web site: Car Insurance Companies
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Catalina 02-04-2016 02:26
It's fantastic that you are getting thoughts from this
paragraph as well as from our argument made here.

Also visit my website cheap car insurance in sc
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Viola 23-04-2016 10:46
I am curious to find out what blog system you are using?
I'm experiencing some small security problems with my
latest site and I'd like to find something more secure.
Do you have any suggestions?

Also visit my homepage cialis and canada
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Hong 01-05-2016 13:03
Howdy this iss somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so
I wanted too get advice from sokmeone with experience.
Any help would be greatly appreciated!

Check out my website; dyson animal complete
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Ashlee 01-05-2016 17:43
I'm gone to say to my little brother, that he should also pay a visit this weblog on regular basis to
take updated from newest news update.

Review my web blog: dyson hand dryer
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Mackenzie 15-06-2016 02:39
Нi to ᥱvery one, it's гeally a giod for me to pay a quick
visit tҺis web site, it consists оff pricless Information.

mʏ website :: dyson
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Del 19-06-2016 19:58
Wow! Finally I got a blog from where I be able
to truly obtain useful information regarding my study and knowledge.


Also visit my webpage; canadian pharmacies
shipping to usa
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Katherin 02-01-2018 02:49
online loans for bad credit
payday loans no credit
check

loans online no credit check
payday loans online no credit check
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Regina 07-01-2018 12:04
loans online no credit check
payday loans online
payday loans bad credit
online loans
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eden 12-01-2018 20:54
online casino
casino online free
new usa online casinos
casino online gambling
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Ezra 14-01-2018 11:58
casino games real money
best us casinos online
pogo casino slots
vegas casino games
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Roberts Leonard 26-04-2018 05:21
interesting. Reference phase and the most challenging project! Luckily I saw the article in this paragraph. abcya
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Ingrid 15-01-2018 17:48
online casino slots
new
usa online casinos

casino games slots
new usa online casinos 2017
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Rebbeca 18-01-2018 05:54
casino online subtitrat
casino games slots
casino g
online casinos 2016
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Nolan 20-01-2018 00:10
new usa online casinos
play casino games online
best online casino games free
free casino games and poker
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Earlene 22-01-2018 01:49 Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Joni 22-01-2018 17:51
best fast loans online
online payday loans tx
online payday loans tx
loans online application
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Abel 23-01-2018 04:49
AMAÇ, DÜNYAYA ANLAM KATMAK...
bullet force games, Spanish dictionary online
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Abbey 27-01-2018 11:21
cheap auto insurance policy
cheap car insurance companies
cheap auto insurance
cheap car insurance quotes california
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Veta 29-01-2018 06:25
casino online usa
online casino
casino games slots free heart of vegas
online casino no deposit bonus
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Marty 03-02-2018 18:34
weight loss pills garcinia cambogia
diet pills prescription
diet pills that really work
diet pills alli
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Elise 14-02-2018 20:12
auto insurance program
cheap car insurance
quotes

car insurance quotes usaa
cheap auto insurance
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # August 14-02-2018 22:48
auto insurance quotes geico
auto insurance quotes
auto insurance fund
cheap car insurance calculator
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Micheline 17-02-2018 22:27
car insurance companies
cheap auto insurance companies
car insurance quotes in florida
auto insurance companies
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Lorri 18-02-2018 09:01
car insurance comparison
cheap auto insurance online
cheap car insurance online
auto insurance quotes for individuals
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Wendy 16-03-2018 06:31
This is truly a decent and instructive, containing all data furthermore greatly affects the new innovation
* street view
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Jennie Todd 24-03-2018 06:28
You definitely realize how to bring a problem to light and make it important.
kissanime
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # rosabella 10-04-2018 09:57
I feel it interesting, your post gave me a new perspective! I have read many other articles about the same topic, but your article convinced me! I hope you continue to have high quality articles like this to share with veryone! hotmail sign in
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Roberts Leonard 12-04-2018 13:19
thank you. I will learn more. You are welcome to announce new information.
animal jam
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # happy wheels 26-04-2018 14:23
I have read through other blogs, but they are cumbersome and confusing more than your post. I hope you continue to have such quality articles to share with everyone! I believe a lot of people will be surprised to read this article!
happy wheels
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # google maps driving directions 27-04-2018 07:12
This is a great little post with some valuable tips. I totally agree. The way you bring passion and engagement into the things you do can really change your outlook on live.
- -google maps driving directions
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # shell shockers 04-05-2018 12:27
I feel it interesting, your post gave me a new perspective! I have read many other articles about the same topic, but your article convinced me! Thanks your share!
shell shockers
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.