banner

Obama'nın bilim elçiliğini bıraktı, Türkiye'ye geldi
Hayat Bilgisi ders kitaplarında “İnsanlığa hizmet etmiş, yaşayan Türk” olarak adı geçen Prof. Dr. Semahat Demir, İstanbul Kültür Üniversitesi’ne rektör oldu.

Prof. Dr. Semahat Demir, hayatını eğitime adayan bir aileden geliyor. Babası profesör olduğunda “Allahım soyumdan hocayı eksik etme” diyen dedesinin telkinleri boşa çıkmadı. Ailede kuşaktan kuşağa bir profesör oldu. Prof. Dr. Semahat Demir de bu kuşağın temsilcilerinden biri. Adı ders kitaplarında yer alan ve 23 yıl ABD’de yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Kültür Üniversitesi’nin rektörlük koltuğuna oturan Prof. Dr. Demir’le konuştuk:

Aileniz eğitime gönül vermiş. Hepsi akademisyen mi?

-Evet diyebilirim. Hepsi çeşitli zamanlarda üniversitelerde hocalık ve araştırmacılık yapmışlar. Babam İTÜ’den emekli öğretim üyesi, İnşaat ve Deprem Mühendisliği Profesörü, Prof. Dr. Halit Demir. Türkiye’de birçok üniversitenin kuruluşunda görev yapmış; Türkiye, ABD, Almanya, Fransa, Japonya ve Kıbrıs’ta 15’ten fazla üniversitede ders vermiş; araştırmalarda bulunmuş ve 20 binden fazla mühendis yetiştirmiş bir bilim insanı. ‘Hocaların hocası’ olarak da tanınır. Çocukken gittiğimiz her yerde bir kişi babamı gördüğünde ‘merhaba Hocam’ der; elini öperdi. Bu, çocukken beni çok etkilerdi. Annem İktisatçı Güner Demir de üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmış. ABD, Almanya ve Türkiye’de özel sektörde üst düzey görevlerde bulunan kız kardeşim Sıddıka Demir Velipaşoğlu, ABD’de Kadın Mühedisler Derneği’ne kuruluşundan bu yana geçen 60 yılda seçilen ilk yabancı başkan. 9 kişilik Yönetim Kurulunda, iki Türk kız kardeş olarak görev yaptık. Ağabeyim Asım Demir de; ABD, Almanya ve Türkiye’de özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. Eğitime saygı duyan ve çok değer veren bir aileyiz. Hatta dedem, babam profesör olduğunda “Allahım soyumdan hocayı eksik etme” derdi.

Size en büyük katkıyı kimler sağladı? Rol modelleriniz kimlerdi?

- Küçük yaştan bu yana en güçlü rol modellerim annem ve babam oldu. Akademik hayatın etkilerinin yoğun hissedildiği bir atmosferde doğdum ve yetiştim. Aile hayatımız da bana ve kardeşlerime bir fakülte eğitimi gibi olmuştur. Kardeşlerimle aramızda “Halit Demir Üniversitesi”nden de mezun olduğumuzu söyleriz. Küçük yaşta fen deneyleri yapmayı ağabeyimden öğrendim ve mühendis olarak tıbbi lazerlerle çalışırken ve uygulamaya dayalı pek çok çalışmada benim için rol model oldu.

Türkiye’de bilim adına neleri geliştirmeliyiz?

- Türkiye’nin bilimdeki yeri, her dönem biraz daha iyiye gidiyor. Geliştirdiğimiz orijinal fikirleri ve buluşları uzun vadede ürüne dönüştürmek için çalışmalıyız. Bilim için akademinin, kamu-özel kurum ve kuruluşların, sanayi ve hükümet politikalarının işbirlikleri ve entegrasyonu çok önemli.

“İnsanlığa hizmet etmiş, yaşayan Türk”

MEB İlköğretim 3. sınıf Hayat Bilgisi kitabında adı “İnsanlığa hizmet etmiş, yaşayan Türkler”den biri olarak adınız geçiyor. Buna yönelik tepkiler aldınız mı? Çocuklar ve çevrenizdekiler ne diyor?

- Bu, benim için çok güzel bir sürprizdi. İki sene önce Milli Eğitim Bakanlığı 3. sınıf Hayat Bilgisi Kitabı’nda bir bilim insanı, bir beyin cerrahı, bir sporcu ve bir sanatçıya “Onlar da Çocuktu” başlığı altında rol model olarak yer vermiş. Öğrencilerin kitaplarında bilim insanı kimliğiyle rol model olarak yer almak, beni çok mutlu etti.

23 yıldır önce yurtdışına gitti 

Kaç yıldır yurtdışındasınız? Niçin gittiniz?

- 23 yıldır. 1989 Ağustos’unda ABD’de Houston’da ikinci bir yüksek lisans ve doktora yapmak için Rice Üniversitesi’ne gittim. Doğrudan Beyaz Saray’a bağlı çalışan National Science Foundation (NSF)-Ulusal Bilim Vakfı’nın tek Türk Direktörü oldum.

Dünyaca ünlü bilim elçimiz olarak tanınıyorsunuz. Oradan Türkiye nasıl gözüküyordu?

- ABD Ulusal Bilim Vakfı, Türkiye’yi ve TÜBiTAK’ı çok önemli bir bilim partneri olarak görüyor. Zaten bilim diplomasisi ve hedeflenen işbirlikleri için beni 2009’da bir Türk bilim insanı olarak seçmelerinin bu konuya verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Ulusal Bilim Vakfı’ndan ayrıldınız mı? Türkiye’de ve kendi üniversitenizde bu konuda neler yapacaksınız?

- Evet. NSF’i bütün üniversitelere hizmet etmeyi sevdiğim için seçtim, oradaki görevimi sevme nedenlerimden biri de buydu. Türkiye’nin ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nin de bölgesinde, lider olabileceği ve ABD’ye işbirliğinde önemli katkılar ve yönlendirmeler sağlayabileceği güçlü noktaları olduğunu görüyorum. Bu çerçeveden baktığımızda İstanbul Kültür Üniversitesi ile birlikte, Türkiye’de ve dünyada, bilime ve bilimsel gelişmelere katkıda bulunmak, yine öncelikli hedefim.

‘Kalbin matematiği çözüldü’

“Beyin çözülürse duygusal robot yapılabilir” demişsiniz, buna yaklaşıldı mı?

- Henüz değil. Beynin yüzde birini bile anlayamadık. Beyin müthiş bir kontrol merkezi; hareketlerimize, duygu, düşünce, hafıza ve konuşma olmak üzere her şeye hakim. Eğer beyini daha iyi tanıyabilirsek “beyin gibi” cihazlar yapabiliriz. 

Bir röportajınızda “kalbin ve beynin matematiğini çözmeye çalışıyoruz” diyorsunuz. Çözüldü mü?

-Kısmen çözüldü, temel bilimler hâlâ araştırmaya devam ediyor ve klinik bilimi destekliyor. Kalbin matematiği, beyne oranla daha çok çözüldü. Beyin en ağır, en büyük ve en karmaşık organımız.

***

Kadınlar, detayları toplayıp iyi kararlar veriyor

Mütevelli Heyet Başkanınız kadın, siz kadınsınız. İKÜ’yü kadınlar mı yönetecek?

- “All women team” modelinin nasıl başarılı ve yapıcı bir güç oluşturacağını ispatlayacak güçlü bir örnek olacağımızı düşünüyorum. Hatta belki bir MBA programı için de olumlu bir ‘case study’ olabiliriz. Bildiğiniz gibi konular ve zorlamalar (challange) çok karmaşık. Kadınlar konunun detaylarını iyi inceleyip ve toplayıp, iyi karar veriyorlar. Ancak kadın ve erkeğin bakış açısını ve gücünü dengeli biçimde kullandığı çalışmaların da başarılı olduğu şüphesiz.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

-Hem endüstri, hem akademi, hem de hukümet düzeyinde çalıştım. Dünyanın birçok yerinde düzenlenen konferanslara davetli konuşmacı olarak katıldım. Bu konuda aranan bir biliminsanı olmak mutluluk verici. 130 yayınım ve hakkımda yazılmış 200’ün üzerinde yazı var. NSF’de bilimin ilerlemesini için büyük fonlar yönettim. Bilime ve eğitime katkılarımdan dolayı aldığım ödüllerle tanındım; bana ödülleri veren bütün kuruluşlara çok teşekkür ederim. Hatta Yılın Genç Mühendisi, Yılın Yükselen Lideri, Atatürk Kızları Ödülleri gibi bazı ödülleri, kız kardeşim Sıddıka Demir Velipaşoğlu ile farklı yıllarda aldık. Çalıştım ve kısa sürede bir çok şey başardım. İKÜ’nün Rektörü olarak hedefim, Kültür Koleji’nin 52 yıllık köklü eğitim birikiminin akademik uyarlaması olan İstanbul Kültür Üniversitesi’nin gelecek 15 yılını şekillendirmek, yönlendirmek ve yüceltmek. 

Bilimle evlilik yürümez mi?

-Hayır, bekar olmak bilime çok zaman ayırma isteğimden dolayı değil. Bekar olmak kader, kısmet işi. Okumak, çalışmak, bilim yapmak planlanabiliyor. Bazı şeyler ise plandan ziyade kader kısmete kalıyor. Fakat en normali tabii ki hayatta insanın bir hayat arkadaşı, eşi olması. Elbetteki uygun biriyle karşılaşmak isterim.

***

Aerobic ve yoga yapıyorum

Stresli zamanlarda basketbolun önemli bir kuralını kullanırım “relax under pressure” ve tabii ekzersiz yapmak, olumlu sonuçlar veriyor. Ayrıca sevdiğim kişilerle zaman geçirmek de benim için önemli bir rahatlama metodu. Hobilerime de zaman ayırıyorum. Time managment ve Work/life balance dengesi önemli. Gönüllü çalıştığım aktiviteler (Kadın Mühendisler Derneği, Tüm çalışanların gönüllü görev yaptığı kâr amacı gütmeyen Türk-Amerikan Televizyonu’nda Spikerlik, Washing DC Festival Sunuculuğu, Türk Halk Müziği Korosu). Ballroom Dansı, Spor olarak da fitness, aerobics, ağırlık çalışma ve yoga yapıyorum. Eskiden binicilik, kayak ve tenisle aktif olarak ilgileniyordum. Hobilerimde ama özellikle de sporda, çeşitlilik sağlamayı hep önemsedim. Yer ve zaman planlamam doğrultusunda yeni hobiler edinmek de benim için çok önemli.

***

Prof. Dr. Semahat Demir kimdir?

İstanbul doğumlu Prof. Dr. Semahat Demir, Hasan Ali Yücel İlkokulu’nun ardından orta ve lise eğitimini Robert Kolej’de tamamladı. Lisans eğitimini İTÜ Elektronik Mühendisliği’nde yaptı. Boğaziçi Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği, Rice Üniversitesi’nde (Houston, TX, ABD) Eletronik ve Bilgisayar Mühendisliği üzerine iki ayrı dalda yüksek lisans derecesi aldı. Rice Üniversitesi’nde Elekronik ve Bilgisayar Mühendisliği’nde doktora, Johns Hopkins Üniversitesi’nde (ABD) ise Biyomedikal alanında Postdoktora yaptı. ABD ve Türkiye’de Biyomedikal, Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği alanında profesörlük unvanıyla ders veriyor. Akademik özgeçmişinde 25’ten fazla ülkede 301’i davetli olmak üzere 400’den fazla konferans verdi ve 130 yayını bulunuyor. Ulusal ve uluslararası alanda pek çok akademik liderlik programına seçildi. Çalışmalarıyla bugüne kadar 72 bilim ödülü aldı. ABD’de National Science Foundation (NFS) başta olmak üzere dünyada bilimin gelişmesi, yeni bilim dallarının oluşması ve gelecek 10-15 yılda uygulamaya geçerek, ürünlere dönüşmesini sağlayacak fonların da yöneticiliğini yaptı.(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorumlar   

 
0 # stickman 05-07-2017 05:56
Thank you for providing information about Professor Dr. Semahat Demir. This information I have searched for a long time, but only found the article in general terms and not as detailedt as your post. Thank you! stickman
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # laboratorium uji 27-12-2017 13:24
yo la, suka suka kau saja lah
labratorium uji
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # tommy 29-08-2017 10:23
The knowledge you share really changes me in life, I sincerely thank you for the things you have done, sure your blog will help more people. Sincerely thanks
usps tracking map
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # slither io 31-08-2017 06:40
Thanks for your post! Through your pen I found the problem up interesting! I believe there are many other people who are interested in them just like me! How long does it take to complete this article? I have read through other blogs, but they are cumbersome and confusing. I hope you continue to have such quality articles to share with everyone!
slither io
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Dean 26-09-2017 13:00
• I appreciate for what you updated. I hope we will receive more latest news that relates to this article. Thank you so much. * gmail.com login
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Ben 27-09-2017 04:25
• I've read all your information that you shares in your article and I really love it. Thank you for sharing this post. I appreciate it. * Street view
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # vanesa 03-10-2017 11:35
It's great because of the knowledge you share with us, I will always follow your blog and will share your blog with my friends
bloxorz online
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # io games 13-10-2017 18:50
Thanks for your post! Through your pen I found the problem up interesting! I believe there are many other people who are interested in them just like me! Thanks your shared!... I hope you will continue to have similar posts to share with everyone! I believe a lot of people will be surprised to read this article!
vex 3
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # happy wheels 15-10-2017 19:02
Thanks for your post! Through your pen I found the problem up interesting! I believe there are many other people who are interested in them just like me! How long does it take to complete this article? I have read through other blogs, but they are cumbersome and confusing. I hope you continue to have such quality articles to share with everyone!
happy wheels
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # vex 3 02-11-2017 07:30
I believe there are many other people who are interested in them just like me! How long does it take to complete this article? I have read through other blogs, but they are cumbersome and confusing. I hope you continue to have such quality articles to share with everyone!
io games
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eirlys 06-12-2017 12:34
interesting. I like your suggestions. thank you for sharing. abcya
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # tony 07-12-2017 07:58
it's very good.
slither
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # happy wheels 20-12-2017 12:02
Through your pen I found the problem up interesting! I hope you continue to have such quality articles to share with everyone! I believe a lot of people will be surprised to read this article! Thanks for your post!
happy wheels
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # laboratorium uji 27-12-2017 13:22
http://lab-bpmb.kemendag.go.id/laboratorium-uji/
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # laboratorium uji 27-12-2017 13:24
it's very good.
labratorium uji
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eirlys 17-01-2018 05:37
It is the information I am looking for. I'm learning more about this. Hope you bring more things related to it. Thank you very much! wings io
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # CheatHacker 19-01-2018 06:47
Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you might be a great author.
I will ensure that I bookmark your blog and will come back later in life.

I want to encourage continue your great work, have a nice morning! http://www.cheathacker.com/subway-surfers-cheat-hacker/
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # color switch 20-01-2018 11:42
Thanks to the author for the article! Very pleased!
color switch
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eirlys 01-02-2018 12:53
Oh yes the problem i need to find. Your article provides useful information that i am looking for. I will often visit this site. a10
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # mac shortcuts 04-02-2018 13:29
I think there are many other people who are interested in them just like me! How long does it take to complete this article? I have read through other blogs, but they are cumbersome and confusing. I hope you continue to have such quality articles to share!
mac shortcuts
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Robin 13-02-2018 00:09
Thanks for sharing.

http://blogs.rediff.com/ginawyvern/2018/02/12/avriq-

desktoplaptop-repair/
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Harrison 24-02-2018 19:25
This is really a pleasant and useful, containing all data furthermore greatly affect the new innovation. Much obliged for sharing it,
www.avriq.com/
https://in.avriq.com/
https://www.kiwibox.com/ginawyvern/blog/entry/143372049/avriq-data-recovery/
https://www.crunchbase.com/organization/avriq
https://express.yudu.com/profile/1004073/avriq
veganguide.org/user/avriq
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # happywheelsgame 08-03-2018 11:39
I was born in united states but grew up in New York. geometry dash, happy wheels. These are probably my two favorite games of all time, and I'm trying my best to make it in the top 1-3 of google.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # minion rush 10-03-2018 09:44
Thanks for sharing the informative information through the article. and all the details are awesome and good in this post.
minion rush
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # slope 01-06-2018 10:19
Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one.
- slope
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eirlys 02-07-2018 11:31
Your post was really. The local validation and internal content will be able to transfer. happy wheels
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Sophie Taylor 25-07-2018 13:24
Check Support
Check
Check re CAPTCHA V1 IS SHUTDOWN
[l=http://www.density.com/]Check[/l]

http://www.density.com/
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Sophie Taylor 25-07-2018 13:25
Safety Is Their First Priority – your goods, products or belongings, whatever you wish to mention should attain to its finish in right manner is the foremost precedence of high-quality family shifting businesses.

Packers and Movers in Delhi
Packers and Movers Delhi
Movers and Packers in Delhi
Movers and Packers Delhi
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Sophie Taylor 25-07-2018 13:26 Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Sophie Taylor 25-07-2018 13:27
These Packers and Movers make certain that everyone your stuff is nicely treated and averted from any damages which would possibly take place.
Packers and Movers in Noida
Packers and Movers Noida
Movers and Packers in Noida
Movers and Packers Noida
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Sophie Taylor 25-07-2018 13:30
Utilization Of The Packing Material – whilst we plan to relocate without taking help of any Shifting carriers of products relocation services,
Packers and Movers in Kolkata
Packers and Movers Kolkata
Movers and Packers in Kolkata
Movers and Packers Kolkata
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Sophie Taylor 25-07-2018 13:31
The most important mistake all of us fare is, selecting the wrong packing material and that is my pricey reader is one of the most important mistake you can ever provide.
Packers and Movers in Chandigarh
Packers and Movers Chandigarh
Movers and Packers in Chandigarh
Movers and Packers Chandigarh
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Olivia Smith 25-07-2018 13:51
hgxbdfgvbfdxv
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Olivia Smith 25-07-2018 13:51
Check Support
Check
Check
[URL="http://www.density.com/"]Check
[url="http://www.density.com/"]Check
[[https://www.density.com/|Check]]

http://www.density.com/
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Olivia Smith 25-07-2018 13:51
Chains are useful to tie down large loads, Packers and Movers Pune but don’t use such on cardboard storage containers and crates, Packers and Movers in Pune also keep the stores effectively properly secured while not in use to protect them from corrosion. Movers and Packers Pune, vendor for all item overall look and shifting organizations generate professional solutions in all fields; Movers and Packers in Pune provide solutions international with a tinge of uniqueness. Packers and Movers organizations Pune has produced every part admirable dealing with us.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Olivia Smith 25-07-2018 13:52
Our team are working at organization manner and focused on Packers and Movers Mumbai work towards achieving the goals of the customers and Packers and Movers in Mumbai fulfilling their requirements and expectations in the best possible ways. Industrial Relocation in Movers and Packers Mumbai offered by any packers and movers includes movement of heavy machinery, equipment and electronic items etc., Movers and Packers in Mumbai all the industrial items are of precious and valuable.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Olivia Smith 25-07-2018 13:52
We act as your guiding online to look for, assess and knowledge an honest Packers and Movers Hyderabad cheaply. Need to train on Packers and Movers in Hyderabad? Why are you wasting your time and effort as well as, Movers and Packers Hyderabad cash calling so many vendors and still remaining unsure of an honest organization that has a tremendous quote? Movers and Packers in Hyderabad We are an on the internet target get several opinions from packers and Movers organizations in Hyderabad.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Olivia Smith 25-07-2018 13:52
Markers and stickers should also be kept handy. Packers and Movers Bangalore organizations handle the product appearance Packers and Movers in Bangalore effectively and assertiveness appropriate product appearance is incredibly important and Movers and Packers Bangalore there is no cause to suffer the hurting of product appearance huge items, leave it with our certified and experienced employees to take the issues. Movers and Packers in Bangalore We offer product appearance material and in some terrific quotations we offer free product appearance elements.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Olivia Smith 25-07-2018 13:53
Your automobile while Movers organizations, Packers and Movers Chennai as they should have designed it so well that there should be no recourse that your car will go anywhere. Packers and Movers in Chennai You should ask the following above inquiries to your Movers and Packers Chennai Company so to keep useful items should remain efficiently effectively properly secured and they should make your Movers and Packers in Chennai organizations with due appropriate proper care and abilities.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # dbfgbgf 25-07-2018 15:15
cdsvfd


[url="http://www.onlinegedichten.nl/"]Check Support


cheak
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # dbfgbgf 25-07-2018 15:16
cheak
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # fdvdfv 25-07-2018 15:16
Check Support
Check Support
Check Support
[URL="http://www.onlinegedichten.nl/"]Check Support
[url="http://www.onlinegedichten.nl/"]Check Support
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
 
 
0 # Mausam Roy 25-07-2018 15:19
As per the requirement explained by the concerned household items owner, the companies will even consider the charges providing an assurance of safety and security too.
Packers and Movers Ghaziabad
Packers and Movers in Ghaziabad
Movers and Packers Ghaziabad
Movers and Packers in Ghaziabad
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Mausam Roy 25-07-2018 15:19
Top relocation companies provide the best warehousing facilities inside the city which are recommended by the people all around the state and even the country. is the city of business class individuals as well as the service personnel too serving for several years in different capacities.
Packers and Movers Faridabad
Packers and Movers in Faridabad
Movers and Packers Faridabad
Movers and Packers in Faridabad
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Mausam Roy 25-07-2018 15:20
Most of the business class individuals, as well as the business-oriented companies, often seek warehousing facilities from the best relocation companies owing to store their valuable goods and items with safety, security, reliability, and assurance of the company.

Packers and Movers Ahmedabad
Packers and Movers in Ahmedabad
Movers and Packers Ahmedabad
Movers and Packers in Ahmedabad
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Mausam Roy 25-07-2018 15:21
responsible for carrying the works with full dedication, safety, and security. Everyone wants to get their products picked and even packed and n such a favorable situation, the companies who very often provide such a kind of service concerned with warehousing kind of activity, almost all the customers frequently selects that specific company providing these facilities.
Packers and Movers Surat
Packers and Movers in Surat
Movers and Packers Surat
Movers and Packers in Surat
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Mausam Roy 25-07-2018 15:21
When you want to shift to a new location, it’s truly an exciting for you as well as you can get the best moving service easily with more convenient way. But the thing is you need to get the right moving company so, that you can easily able to move to another destination without wasting your energy.

Packers and Movers Thane
Packers and Movers in Thane
Movers and Packers Thane
Movers and Packers in Thane
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # minion rush 26-07-2018 11:57
Well, this is my first visit to your blog! Your blog provided us valuable information .You have done a marvelous job
- minion rush
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Packers And Movers Bangalore 10-08-2018 07:45
Packers and Movers Bangalore as a Services providing company can make all the difference to your ###Home Relocation experience. Bangalore based Company which offers versatile solutions, Right team that easily reduce the stress associated with a ✔✔✔ Household Shifting, ***Vehicle Transportation. we help things run smoothly and reduce breakages and offer you seamless, Affordable, Reliable Shifting Services, Compare Shifting Charges @ https://Packers-and-Movers-Bangalore.in/
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.