banner

2013 ALES başvuruları ne zaman başlıyor?
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Sonbahar Dönemi (ALES) başvuruları 11-20 Eylül 2013 tarihleri arasında ÖSYM tarafından alınacak. 2013 ALES Başvuru Kılavuzu'na Eğitimtercihi'nden ulaşılabilecek.

Üniversitelerde yüksek lisans ve doktora öğrenimi ile akademik kadrolarda görev almak isteyen adaylar için düzenlenen ALES Sonbahar Dönemi başvuruları 11 Eylül tarihinde başlayacak. 17 Kasım 2013 tarihinde yapılacak sınav için son başvuru tarihi 20 Eylül olarak belirlendi. 2013 ÖSYM Takvimi’nde yer alan ALES Sonbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet sitesinde başvuru tarihinin başlayacağı 11 Eylül’de yayınlanacak.

ALES puanları kaç yıl geçerli?

Geçmiş yıllarda geçerlilik süresi 2 yıl olan ALES sınavı 31.07.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanan duyuruya göre 3 yıla çıkarıldı.

2013 ALES puanları nasıl ve nerede kullanılacak?

Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı istenilmeyen tezsiz yüksek

lisans programları haricindeki lisansüstü programlara öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde bu sınav sonuçları kullanacak. 2013 ALES Başvuru Kılavuzu’nda yer alan bilgiye göre,  Adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebilir), lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almaları gerektiği belirtildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.