banner

2013 üniversite tercihleri ne zaman başlayacak?
2013 ÖSYS tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak? 2013 üniversiteye kayıt işlemleri tarihi belli oldu mu? 2013 LYS sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM adaylara 2013 ÖSYS tercih kılavuzu ve kontenjanlar kılavuzu gönderecek mi?

Lisans Yerleştirme Sınavları geçtiğimiz hafta sonu sona erdi. Adaylar zorlu sınav maratonunu geride bıraktı. Üniversite adayları 2-3 hafta içinde açıklanacak sonuçların ardından ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacak olan 2013 ÖSYS Tercih Kılavuzu’na göre tercih yapabilecek.

Lisans Yerleştirme Sınavları’nın ardından adaylar, merakla sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemeye başladı. ÖSYM Başkanı Ali Demir’in, “Bu yılki LYS’de adaylara bir sürpriz yapabiliriz” açıklaması sınav sonuçlarının erken açıklanacağı şeklinde yorumlandı. Şimdi tüm gözler ÖSYM’nin sonuç sayfasına çevrildi.

LYS sonrası üniversite adaylarını nasıl bir süreç bekliyor?

Üniversite kontenjanları bu yıl yüzde 5 oranında artırıldı. Açık öğretim hariç 2012'de 764 bin olan üniversite kontenjanı bu yıl yaklaşık 805 bine çıkarıldı. Açık öğretimle birlikte üniversitelerin toplam kontenjanı 908 bin oldu. Adaylar doğru tercih yapabilirlerse bu yıl hiç bir adayın açıkta kalması söz konusu olmayacak.

Üniversite adaylarının her şeyden önce bilmesi gereken ilk şey ÖSYM’nin sitesinde yapılan duyurulara kulak vermek. ÖSYM adaylara LYS sonuç bildirgesi göndermeyecek. Adaylar, LYS sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecek. ÖSYM, LYS ve ÖSYS ile ilgili tüm duyuruları resmi internet sitesi aracılığıyla yapıyor. Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçları ve sonuçların ardından başlayacak olan tercihler 2013 ÖSYS Tercih Kılavuzu’na göre yapılacak. Adaylar 2013 ÖSYS Tercih Kılavuzu’na ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek. Adaylar Tercih yaparken bu kılavuzda yer alan bilgilere ve yönergelere göre tercihlerini yapacak.

2013 üniversite tercihleri ne zaman başlıyor?

15-25 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak

2013-2014 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıt Tarihleri: 2-6 Eylül 2013

ÖSYM, LYS sonuçlarını açıklar açıklamaz adayları tercih dönemi bekliyor. Adaylar ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacak olan 2013 ÖSYS Tercih Kılavuzu’na göre tercihlerini yapacaklar. Yerleştirme işlemleri sona erdiğinde ikinci bir terch dönemi başlayacak. Ek yerleştirme tercihi adı verilen bu dönem de geçen yıl 27 Eylül- 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşmişti. Bu yıl da ek yerleştirmelerin aynı dönemlerde yapılması planlanıyor. Adaylar, ÖSYM’den tercih dönemleri ve tercih kılavuzunun ne zaman yayınlanacağı ile ilgili en doğru ve güncel duyurulara ulaşabilir.

2013-ÖSYS’de Merkezî Yerleştirme için tercih yapmak isteyen adayların yapacakları işlemler şu şekilde olacak;

a) 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzuna Erişim: 2013-ÖSYS’ye isteyen adaylar, 2013-ÖSYS Kılavuzu ile Tercih Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden erişebilirler veya başvuru merkezlerine örnek olarak gönderilen basılı kılavuzu inceleyebilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

b) Tercih işleminin Nasıl Yapılacağının Belirlenmesi: Tercih Bildirimi

-Başvuru Merkezlerine başvurarak (Başvuru Merkezine giderken doldurulmuş Tercih Formunuzu ve nüfus cüzdanı/pasaportunuzu yanınızda bulundurunuz. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.),

- T.C. Kimlik Numarası ve şifresi ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden bireysel olarak yapılabilir.

Açıklanan yöntemler dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). İnternet kullanımında deneyimi bulunmayan veya yanlış yapmaktan çekinen adayların, tercih bildirimini BaşvuruMerkezi aracılığyla yapmalarında yarar olabilir. Tercihlerini İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak

adayların sorumluluğu kendilerinde olacaktır.

c) Tercih Formunun Doldurulması: Adayların bu Kılavuzu inceleyip yapacakları tercihleri ve sıralamayı belirledikten sonra Tercih Formunu doldurmaları gerekir

d) Tercih Bildiriminin Sonuçlandırılması: Adaylar, Başvuru Merkezine bizzat giderek ya da tercihlerini İnternet üzerinden göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.