ÖSYM 2013 ALES Başvuru Kılavuzu yayınlandı
2013 ALES Başvuru Kılavuzu yayınladı. 2013 ALES Sonbahar Dönemi başvuru kılavuzu için Tıklayın

ales sonbahar dönemi kılavuzuEğitimtercihi- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi başvuruları bugün başladı. ALES Sonbahar Dönemi başvuru tarihleri 11-20 Eylül olarak belirlendi. ALES başvurularıyla ilgili tüm detaylar burada...

Başvuru yapacak adaylar 50 TL sınav ücretini başvuru merkezlerine ya da ÖSYM’nin internet sitesi aracılığıyla yatırabilecek.

Başvuru süresi: 11 - 20 Eylül 2013

Sınav tarihi, saati ve süresi: 17 Kasım 2013, 09.30, 180 dakika

Başvuru hizmeti ücreti: 3,00 TL

Sınav ücreti: 50,00 TL

Yeni şifre edinme ücreti: 2,00 TL

Başvuru merkezlerinden fotoğraf yenileme işlemi ücreti: 5,00 TL

ALES yılda iki kez yapılıyor

ÖSYM tarafından ALES yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılıyor.

ALES sınav ücretinin yatırılacağı bankalar

T.C. Ziraat Bankası tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Vakıfbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı(KKTC’den başvuran adaylar hariç)

T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Akbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Denizbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı(KKTC’den başvuran adaylar hariç)

Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

*Sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir

ALES’e kimler başvuru yapabilir?

ALES’e bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

ALES’te hangi alanlardan soru soruluyor?

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanıyor. ALES 2013 Sonbahar Dönemi saat 09.30'da başlayacak ve adaylara 180 dakika (3 saat) süre verilecek.

ALES Sonbahar Dönemi 81 il merkezi ile Lefkoşa’da ve Bişkek'te (Kırgızistan) yapılacaktır. Bişkek'te sınav Türkiye saatiyle 09.30'da başlayacaktır.

ALES puanı kaç yıl geçerli?

ALES sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.

Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerle Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçimi için düzenlenen ALES başvuruları 11 Eylül’de başlıyor.

17 Kasım’da yapılacak ALES Sonbahar Dönemi başvuruları 11-20 Eylül tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinde yayınlanacak başvuru kılavuzuna göre internet ya da başvuru merkezleri aracılığıyla yapılacak.

Başvurular nasıl yapılacak?

2011, 2012 veya 2013 yıllarında ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav uygulaması gerçekleşen herhangi bir sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan adaylar, 2013-ALES Sonbahar Dönemi başvurularını isterlerse bireysel olarak İnternet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurarak yapabilirler.

2011, 2012 veya 2013 yıllarında ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav uygulaması gerçekleşen herhangi bir sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvurmamış adaylar, 2013-ALES Sonbahar Dönemi başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır.

Başvuru merkezleri ve adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden yayımlanacaktır.

Daha önce ÖSYM'den Y.U. Numarası almayıp 2013-ALES Sonbahar Dönemine başvuracak yabancı uyruklu adaylar da başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır.

Sınav ücretinin yatırılması

Adaylar, 50,00 TL olan sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatıracaklardır.

Adayların, sınav ücretini yatırmaları için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik /Y.U. Numarası, adı ve soyadı bilgilerini vermeleri yeterli olacaktır. Uyruğu T.C. olmayan adaylar ÖSYM’nin İnternet sayfasında Aday İşlemleri Sisteminde bulunan “Y.U. Numarası Edin” başlıklı alandan aldıkları numarayı T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır. Adaylar, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı unutmamalıdır. Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar için de sınav ücretinin yatırılması ile ilgili kural aynen geçerlidir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet aracılığıyla veya kredi kartı/banka kartı ile sınav ücretini yatırabilirler.

DİKKAT: Sınav ücretini bankaya yatırmak, Başvuru Merkezinden yeniden şifre edinmek vb. işlemleri yapmak başvuru için yeterli değildir. Ücret yatırıldıktan sonra, başvurunun bu kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlanması gerekmektedir. Başvuru Kayıt Bilgilerinin dökümü mutlaka edinilmelidir.

Aday Başvuru Formunun Doldurulması

Aday Başvuru Formundaki alanların doldurulmasına ilişkin açıklamalar sırasıyla ve aynı başlıklar kullanılarak aşağıda verilmiştir. Bu açıklamalar dikkatle okunduktan sonra doldurma işlemine geçilmelidir. Aday Başvuru Formu, başvuru işleminin kolay ve yanlışsız yapılmasına yardımcı olacağı için bu forma yazılanlar okunaklı olmalıdır. Formun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması adayın sorumluluğundadır. Form; dolma kalem veya tükenmez kalemle, büyük harflerle doldurulacaktır. Kimlikle ilgili bilgi alanlarına, adayın nüfus cüzdanında yer alan bilgiler değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan yazılacaktır. ÖSYM tarafından gerektiğinde adaylara; sms, eposta vb. yollarla bilgilendirme yapılabildiğinden adaylar tarafından ÖSYM’nin Aday İşlemleri

Sistemindeki iletişimle ilgili alanların mutlaka güncel bilgileri içermesi gerekmektedir. Aday

Başvuru Formundaki bilgilerin gerçeğe uygun olmasından aday sorumludur. Eksik veya yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez.

Adayın, yazdığı bilgilerdeki eksiklik ve yanlışlardan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları dikkate alınmaz. Yanlış bilgi verildiğinin tespiti hâlinde, adayların sınav sonuçlarına ilişkin bütün hakları geçersiz sayılır.

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorumlar   

 
0 # Annabelle 01-09-2014 02:00
I used to be recommended this website by means of my cousin. I'm not
positive whether or not this put up is written through him as no one else recognise
such detailed about my problem. You are incredible! Thank you!My blog - Sms Gönderme
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Maricruz 15-03-2015 23:42
Very descriptive post, I loved that a lot. Will there be a part 2?


my webpage cialis coupon
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.