banner

Pedagojik formasyon yerleştirme sonuçları açıklandı mı?
Formasyon yerleştirme tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Gözler, ÖSYM'nin formasyon sonuç sayfasına çevrildi. 2013 Pedagojik formasyon yerleştirme sonuçları açıklandı mı? YÖK ÖSYM 2013-2014 Formasyon yerleştirme sonuçları, ÖSYM formasyon yerleştirme sonucunuzu öğrenmek için Tıklayın Formasyon için üniversiteler ne kadar ücret alacak? Formasyonu kazanan adaylar kayıtları ne zaman ve nasıl yapacaklar? İşte tüm sorularınızın cevabı...

Bu yıl YÖK tarafından 20 bin kontenjan verilen pedagojik formasyon eğitimi sertifika programları için yerleştirme tercihleri 28 Kasım-6 Aralık 2013 tarihleri arasında alındı. ÖSYM tarafından alınan formasyon yerleştirme tercih sonuçlarının bu hafta içinde açıklanması bekleniyor.

ÖSYM, 6 Aralık’ta sona eren pedagojik formasyon yerleştirme tercih sonuçlarını bu hafta açıklayacak. Geçtiğimiz Cuma günü sona eren 2013-2014 öğretim yılı için alınan formasyon yerleştirme sonuçlarının bu hafta içinde açıklanması bekleniyor.

ÖSYM'den yapılan formasyon yerleştirme sonuç açıklaması;

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir.

Programlara yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri programların bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir. Üniversiteler tarafından kayıtlar yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra 5 iş günü içerisinde yapılacaktır.

Yerleşen adaylar kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. ÖSYM’nin yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir. 

Öğretmen adayları ağustosa yetiştirilecek

Bu yıl formasyon programlarından yerleşen adaylar 2014 Ağustos öğretmen atamalarından da yararlanabilecek.

2013-2014 öğretim yılına mahsus olmak üzere iki dönem halinde akademik takvim adayların ağustos ayı öğretmen atama başvurularına yetişecek şekilde üniversitelerce düzenlenecek.

80 üniversitede 34 alanda 20 bin kontenjan ayrıldı

Programlarla bu yıl 80 üniversitede 34 alanda 20 bin kişiye eğitim verilecek. Programlar için en fazla kontenjan 2 bin 590 ile Türk dili ve edebiyatı,  2 bin 370  ile  matematik, 2 bin 240 ile din kültürü ve ahlak bilgisi, bin 880 ile imam hatip lisesi meslek dersleri,  bin 860 İngilizce, bin 790 ile tarih alanlarına verildi.

Bu bölümleri, fizik bin 10, kimya/kimya teknolojileri ve coğrafya 900'er, biyoloji 890, felsefe 500, görsel sanatlar /resim, müzik, Almanca ve sağlık alanları 300'er kontenjanla takip etti.

Teknoloji ve tasarım ile Arapça’ya 260'ar, psikolojiye 200, sanat ve tasarımla denizciliğe 140'ar, elektrik-elektronik teknolojisi ve bilişim teknolojilerine 100’er, tarım teknolojileri ve Rusça'ya 90'ar, sanat tarihi ve Fransızca'ya 80'er kişilik kontenjan ayrıldı.

En az kontenjan ise 50 kişi ile gazetecilik ve 40'ar kontenjanla, raylı sistemler, adalet, biyomedikal cihaz teknolojileri, gemi yapımı, radyo-televizyon, halkla İlişkiler ve organizasyon hizmetleri ve harita-tapu-kadastro alanlarında oldu.

Kayıt için gereken belgeler

Kayıtlar yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra 5 iş günü içerisinde üniversiteler tarafından yapılacak. Kayıtta adaylardan, dilekçe, onaylı mezuniyet belgesi, transkript, nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 fotoğraf, öğrenim ücretinin ilk taksitinin yatırıldığını gösteren belge istenecek. Programdan alınacak ücret 2 bin 54 lirayı geçemeyecek.

Programa başlayanlar ilk hafta içinde yükseköğretim kurumlarında pedagojik formasyon eğitimi kapsamında daha önce alıp başarılı oldukları derslerden muaf tutulmak için başvuruda bulunabilecek. Öğrencilerden, muaf olunan dersin kredisine göre belirlenen ücret alınmayacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.