banner

2013 PYBS başvuru ve başvuru kılavuzu
8. sınıflar PYBS sınavına girecek mi? 2013 PYBS’ye başvuru kimler yapabilir? PYBS sınav ücreti ne kadar? e-okul sistemi PYBS başvuru nasıl yapılacak?

Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Başvuru Kılavuzu yayımlandı. PYBS başvuruları e-okul sistemi üzerinden 8. Sınıflar ile 5, 6, 7, 9, 10 ve 11.  Sınıflar için 11-22 Mart tarihleri arasında yapılacak. PYBS sınav tarihleri 8. Sınıflar için 8 Haziran 2013, 5, 6, 7, 9, 10 ve 11.  Sınıflar için ise 9 Haziran 2013 tarihinde yapılacak.

PYBS Başvuru Kılavuzu

SBS Başvuru Kılavuzu

Milli Eğitim Bakanlığı, Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Başvuru Kılavuzu’nu yayımladı. PYBS başvuruları 11 Mart ile 22 Mart 2013 tarihleri arasında kılavuzda belirtilen şartlara göre yapılacak.

Başvurularda iletişim için önemli numaralar

Milli Eğitim Bakanlığı, PYBS Başvuru Kılavuzu’nda başvurular sırasında adayların herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda arayabilecekleri iletişim merkezleri numaraları ile e-posta adreslerinin listesini de verdi.

MEB İletişim Merkezi

“Alo 147”

Faks:

Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı

0(312) 499 40 63

İnternet adresleri: http://meb.gov.tr

http://oges.meb.gov.tr

https://e-okul.meb.gov.tr

e- Posta : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. "> Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

8. sınıflar için PYBS sınavı yapılamayacak

PYBS, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıfların sınav başvurusu; 11-22 Mart 2013 tarihlerinde yapılacaktır.

8. sınıf öğrencileri için ayrıca PYBS yapılmayacak olup, bu öğrencilerin SBS puanı PYBS puanı olarak kullanılarak yerleştirme işlemleri yapılacaktır

e-okul sistemindeki bilgiler güncellenmeli

PYBS sınav başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle öğrencinin e-Okul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.

Parasız yatılılığı tercih etmek için aşağıdaki şartları taşıyor olmak;

- Ortaokulların 8. sınıfında öğrenim görüyor olmak.

- Ortaöğretim okullarının hazırlık sınıfı hariç olmak üzere 9, 10 ve 11.sınıflarında öğrenim görüyor olmak.

- Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarının 10 ve 11. sınıflarında okuyan öğrenciler için tercih edeceği pansiyonlu okullarda aynı sınıf seviyesinde öğrenim gördüğü meslek alanı/dalı bulunmak.

f. Bursluluğu tercih etmek için aşağıdaki şartları taşıyor olmak.

- Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında öğrenim görüyor olmak.

- Ortaöğretim okullarının hazırlık sınıfı hariç olmak üzere 9, 10 ve 11.sınıflarında öğrenim görüyor olmak.

- Maddî imkânlardan yoksun bulunmak. (Bunun için ailenin yıllık gelirtoplamından fert başına düşen net miktarın 2013 Malî Yılı için tespit edilen

5.790,00 TL (beşbinyediyüzdoksan TL)’yi geçmemesi gerekir. Geliri bu rakamı geçenlerin, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme

Kurumu Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yer alanlar hariç hangi kontenjan grubunda olursa olsun PYBS başvuruları kabul edilmeyecektir.)

Başvuru iş ve işlemleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya

https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacaktır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.