banner

2013 YGS giriş belgeleri
Üniversiteye giriş için yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları sınavdan ne kadar zaman sonra açıklanacak? 2013 YGS aday kimlik kartı posta yoluyla mı gönderilecek? Adaylar YGS sınava giriş belgesine nasıl ulaşacak?

ÖSYM, yaptığı açıklamada 24 Mart Pazar günü yapılacak sınav için YGS adaylarının üzerinde sınav yer ve salon bilgilerinin bulunduğu 2013 YGS sınav giriş kartlarını 14 Mart tarihinde ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceğini belirtti.

2013 YGS giriş kartı için Tıklayın

2013 YGS sınav yeri ve sınava giriş belgeleri 14 Mart 2013 tarihinde saat 16.00'dan itibaren http://ais.osym.gov.tr sayfasından erişime açılacak

Üniversite adayları, 24 Mart’ta yapılacak YGS sınavında yanlarında bulunması gereken sınava giriş belgesi ve sınav yerleri ile sınav salonu bilgilerinin olduğu kimlik kartlarına TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile yarın saat 16.00'dan itibaren ÖSYM'nin "http://ais.osym.gov.tr" internet adresinden edinebilecek.

ÖSYM Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, adayların sınavlara girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı. ÖSYM'nin ''https://ais.osym.gov.tr'' adresiyle ulaşılan sitesinden alınabilecek giriş belgesinin üzerinde adayın, sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunuyor. Adaylara ayrıca sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli veya siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim veya işaretin bulunmaması uyarısında bulunuldu. Sınava giriş belgesini yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak.

Adayların sınava girebilmeleri için 2013-YGS Sınava Giriş Belgesi'nden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe/mavi kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Bunların dışındaki sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli sayılmayacak. Adayların nüfus cüzdanında soğuk damga olması, güncel bir fotoğrafının ve TC kimlik numarasının bulunması, pasaportun süresinin de geçerli olması gerekiyor.

Bu belgeleri eksiksiz yanında bulundurmayan aday, mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak, alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak. Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC kimlik numarası, soğuk damga, fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekiyor.

2013-YGS, 24 Mart Pazar günü yapılacak.

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.