banner

2013 YDS soru ve cevapları
2013 YDS İlkbahar Dönemi soru kitapçıkları ile cevap kağıtlarına adaylar ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden ulaşabilecek. YDS sonuçları açıklandığında sonuçlarınıza Eğitimtercihi’nden ulaşabilirsiniz. 2013 YDS sonuçları için Tıklayın

7 Nisan Pazar günü yapılan Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDS) soru kitapçıkları ve cevap anahtarları ile YDS sonuçları ÖSYM ile aynı anda  Eğitimtercihi’nde yayınlanacak. YDS Sonbahar Dönemi başvuruları ne zaman başlayacak? YDS sonbahar Dönemi hangi alanlardan yapılacak?

YDS ilkbahar dönemi sınavı, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinden yapıldı.

YDS sonbahar dönemi hangi alanlardan yapılacak?

6 Ekim 2013 tarihinde yapılacak olan YDS Sonbahar Dönemi sınavı ise İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusçadan yapılacak.

YDS Sonbahar Dönemi başvuruları 12-21 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

YDS’den yüksek lisans, doktora için en az kaç puan almak gerekir

YDS'den doçent adaylarının 100 üzerinden en az 65, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların 100 üzerinden en az 55 puan almaları gerekir. Doçentlik Bilim Sınavına Almanca, Fransızca veya İngilizce dışında bir yabancı dil sınavı sonucu ile başvurulmak isteniyorsa, bu dilin Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilmesi ve bu dilden YDS'de 65 veya daha yüksek puan alınması gerekir. Bilim/sanat alanı bir yabancı dille ilgili olanlar, yabancı dil sınavına başka bir dilden girmek zorundadır.

YDS'de en fazla kaç alandan sınava girilebilir?

YDS’de bir dönem sadece bir dilden sınava girilmektedir

Sınavın uygulanması

Yabancı Dil Bilgisi ve Seviye Tespit Sınavı, yarın 41 il merkeziyle Lefkoşe ve Bişkek’te saat 9.30’da başlayacak. Sınavda 80 soru sorulacak ve adaylardan bu soruları 150 dakikada cevaplamaları istenecek. YDS’ye 330 bin 796 aday başvuru yaptı.

Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca,  İngilizce,  İspanyolca,  İtalyanca, Rusça ve Yunancadan yapılacak sınavlarda çoktan seçmeli sorulardan oluşan testler kullanılır. Bu diller için sınavda sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. Diğer dillerde sınav yabancı dilden Türkçeye ve Türkçeden yabancı dile çeviri  şeklinde yapılır. Çeviri için 150-200 sözcükten oluşan metinlerden yararlanılır. İngilizce sınavlarında kullanılan kaynaklar ABD, İngiltere ve Kanada gibi İngilizce konuşulan ülkelere aittir.

Bu sınavlarda İngiliz İngilizcesine ait dil alışkanlıkları izlenmekle birlikte Amerikan İngilizcesi kullanımının daha yaygın olduğu durumlarda adaylara bir dezavantaj oluşturmaması için yaygın olan kullanım tercih edilmektedir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.