banner

2013 YDS sonuçları
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) soru kitapçıkları ve cevap kağıtları neden hala erişime açılmadı? 24 Mart’taki YGS’yi ışık hızıyla açıklayan ÖSYM’nin neden YDS soru ve cevaplarını açıklamadığı merak konusu oldu

2013 YDS İlkbahar Dönemi soru ve cevapları için Tıklayın

2013 YDS İlkbahar Dönemi Sonuçları için Tıklayın

ÖSYM, YDS İlkbahar Dönemi Sınavı’nı geçtiğimiz Pazar günü 41 il merkezi ile Lefkoşe ve Bişkek’te tamamladı. Sınava 330 binin üzerinde aday başvuru yaptı. YDS soru ve cevaplarını ÖSYM’nin sınavdan en geç iki gün sonra yayınlaması beklenirken aradan geçen 4 güne rağmen soru ve cevaplar hala açıklanmadı. 24 Mart 2013 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) soru ve cevapları ile YGS sonuçlarını ışık hızıyla açıklayan ÖSYM’nin neden hala YDS soru ve cevaplarını yayınlamadığı merak konusu oldu. ÖSYM’den henüz bir açıklama gelmedi.

YDS İlkbahar Dönemi soru ve cevapları ile YDS sonuçlarına yayınlandığı andan itibaren Eğitimtercihi’nden ulaşabilirsiniz

2013 YDS Sonbahar Dönemi başvuru ve sınav tarihi

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar Dönemi geçtiğimiz Pazar sona erdi. YDS İlkbahar Dönemi başvuruları 12-21 Ağustos tarihleri arasında alınacak. 2013 YDS sonbahar Dönemi Sınavı 6 Ekim tarihinde yapılacak.

2013 YDS soru ve cevapları için Tıklayın

YDS sonuçları 5 yıl geçerli olacak

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçları 5 yıl geçerli olacak. Sınavın geçerlilik süresi, kurumların kendi mevzuatındaki geçerlilik süresi olacak. Ayrıca kurumlar kendilerine uygun geçerlilik süresi belirleyebilecek.

Adaylar aynı dönemde yalnız bir yabancı dilden sınava girebilecek. İlgili mevzuatlarda KPDS'ye yapılan atıflar YDS'ye yapılmış sayılacak. İlgili mevzuat gereği, lisansüstü eğitim, denklik, atanma işlemleri ile doçent adayları, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS'ye girmeleri gerekecek.

YDS’den yüksek lisans, doktora için en az kaç puan almak gerekir

YDS'den doçent adaylarının 100 üzerinden en az 65, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların 100 üzerinden en az 55 puan almaları gerekir. Doçentlik Bilim Sınavına Almanca, Fransızca veya İngilizce dışında bir yabancı dil sınavı sonucu ile başvurulmak isteniyorsa, bu dilin Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilmesi ve bu dilden YDS'de 65 veya daha yüksek puan alınması gerekir. Bilim/sanat alanı bir yabancı dille ilgili olanlar, yabancı dil sınavına başka bir dilden girmek zorundadır.

YDS'de en fazla kaç alandan sınava girilebilir?

YDS’de bir dönem sadece bir dilden sınava girilmektedir

Sınavın uygulanması

Yabancı Dil Bilgisi ve Seviye Tespit Sınavı, yarın 41 il merkeziyle Lefkoşe ve Bişkek’te saat 9.30’da başlayacak. Sınavda 80 soru sorulacak ve adaylardan bu soruları 150 dakikada cevaplamaları istenecek. YDS’ye 330 bin 796 aday başvuru yaptı.

Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca,  İngilizce,  İspanyolca,  İtalyanca, Rusça ve Yunancadan yapılacak sınavlarda çoktan seçmeli sorulardan oluşan testler kullanılır. Bu diller için sınavda sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. Diğer dillerde sınav yabancı dilden Türkçeye ve Türkçeden yabancı dile çeviri  şeklinde yapılır. Çeviri için 150-200 sözcükten oluşan metinlerden yararlanılır. İngilizce sınavlarında kullanılan kaynaklar ABD, İngiltere ve Kanada gibi İngilizce konuşulan ülkelere aittir.

Bu sınavlarda İngiliz İngilizcesine ait dil alışkanlıkları izlenmekle birlikte Amerikan İngilizcesi kullanımının daha yaygın olduğu durumlarda adaylara bir dezavantaj oluşturmaması için yaygın olan kullanım tercih edilmektedir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.