banner

Pedagojik formasyon tercihleri başladı
Pedagojik formasyon 2014 yerleştirme tercih kılavuzu, formasyon tercih başvuru detayları, formasyon başvuru ücreti, Pedagojik formasyon başvurularında ALES şartı ve tüm detaylar...

Pedagojik formasyon yerleştirme tercihleri 23-27 Ocak 2014 tarihleri arasında ÖSYM tarafından alınacak. Pedagojik formasyon tercih kılavuzu için Tıklayın

ÖSYM, pedagojik formasyon yerleştirme tercihlerinin 23-27 Ocak 2014 tarihleri arasında alınacağını duyurdu. ÖSYM’den yapılan açıklamada, 28 Kasım-6 Aralık 2013 tarihleri arasında tercih yapan adayların da istedikleri takdirde tercihlerinde değişiklik yapabileceği belirtildi. 

Açıklamada, 2013 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Tercih Kılavuzu’nun 16 Ocak 2014 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu ile 21 Ocak 2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nda alınan kararlar doğrultusunda güncellendiği bildirildi. 27 Ocak’ta sona erecek tercih işlemlerinin kılavuzda yer alan kurallara göre adayların ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak yapabileceği belirtildi.

30 tercih yapılabilecek

Formasyon tercihlerinde adayların en fazla 30 tercih yapma hakkı bulunuyor. 

Pedagojik formasyon tercih ücreti 10 TL olarak belirlendi.

ALES puanı ve akademik not ortalaması alt sınırı uygulanmayacak

ÖSYM, formasyon yerleştirme işlemlerinde ALES puanı ile akademik not ortalaması için herhangi bir alt sınırın uygulanmayacağını belirtti. 2010 ALES sonbahar dönemi ile 2011-2012-2013 yıllarında herhangi bir ALES’e katılan ve puanı hesaplanan adaylar tercih yapabilecek. 2010 ALES sonbahar dönemi ile 2011-2012-2013 yıllarından herhangi birine ait bir ALES puanı olmayan veya sınava katıldığı halde ALES puanı hesaplanmayan adaylar tercih yapamayacak.

Formasyon ücretleri ne kadar olacak?

Formasyon eğitim ücretlerin, devlet üniversiteleri eğitim fakültelerinin ikinci öğretim programları için belirlenen ikinci öğretim ücretinin iki katını (2 bin 54 TL) geçmeyeceği bildirildi.

ÖSYM’den yapılan açıklama şöyle;

ÖSYM tarafından yapılacak 2013 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına yerleştirme işlemleri için 28 Kasım-6 Aralık 2013tarihleri arasında adaylardan tercihleri alınmıştır.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programları ile ilgili olarak, 16 Ocak 2014 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu ile 21 Ocak 2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nda yeni kararlar alınmış, mevcut alanlara yeni alanlar dâhil edilerek kontenjanlar yeniden düzenlenmiştir.

Programlara yerleştirme için adaylardan yeniden tercihleri alınacaktır. Adaylar tercihlerini 23-27 Ocak 2014 tarihleri arasında elektronik ortamda yapacaklardır. 28 Kasım-6 Aralık 2013 tarihleri arasında tercih yapan adaylar istedikleri takdirde tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir.

2013 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Tercih Kılavuzu, 16 Ocak 2014 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu ile 21 Ocak 2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nda alınan kararlar doğrultusunda güncellenmiştir.

Adaylar tercihlerini, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Tercih süresi uzatılmayacaktır.

Bu amaçla hazırlanan kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir. Yerleştirme için tercih yapacak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.